čtení 4 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Představte si svět bez kávy! I když nepijete kávu, představte si nákupní centra a vysoké ulice bez všudypřítomných kaváren, kaváren, kaváren a dalších prodejen, které se specializují na prodej espressa, cappuccina, latte, café noir, moka, café macchiato nebo jen java. Ale před několika staletími byla káva zakázána v celé řadě zemí.

Dokonce i v zemi svého původu, Etiopii, byla káva zakázána tamními pravoslavnými křesťany až do roku 1889, neboť byla považována za muslimský nápoj. V Evropě král Karel II. zakázal kavárny v roce 1676 kvůli jejich spojení s odbojnými politickými aktivisty, ale dva dny předtím, než zákaz nabyl účinnosti, ustoupil kvůli rozruchu, který následoval po jeho dekretu. A z nacionalistických a ekonomických důvodů ji Fridrich Veliký v Prusku zakázal, aby donutil lidi vrátit se k pivu. Prusko, bez kolonií, kde se káva vyráběla, muselo dovážet veškerou kávu za velké náklady.

Káva (Coffea arabica), původem z Kaffy, království ve středověké Etiopii, byla přivezena do Arábie, přesněji řečeno do dnešního Jemenu, kde byla pěstována a vyvážena přes přístav Mocha. Od roku 1616 tam Nizozemská východoindická společnost (VOC) kupovala jejich kávu a vozila ji do Batávie (dnešní Jakarty). Káva se brzy stala cennou a velmi výnosnou obchodní komoditou a v roce 1696 byly do Batavie přivezeny první sazenice k výsadbě na Jávě.

Tato první várka, vysazená na pozemku generálního guvernéra Willema van Outshoorna, se krátce nato ztratila v záplavách. Pokus se však opakoval a v roce 1706 mohl být první úvodní vzorek lokálně vypěstované kávy vyvezen do Amsterdamu společně s jedním závodem na výrobu kávy. A věřte nebo ne, tento semenáček, vyživovaný a rozmnožený v amsterdamské botanické zahradě, se stal prarodičem kávovníků Arabica v Brazílii a Karibiku. Alespoň takový je příběh podle Encyclopedie van Nederlandsch-Indië. Wikipedie vypráví jiný příběh a připisuje Francouzům zásluhy za to, že dovezli sazenice kávy na Martinik, odkud se rozšířily do Mexika, na Haiti a další karibské ostrovy; zatímco Brazílie dostala kávu Santos z ostrovů Bourbon (současný Réunion).

Kolem roku 1878 udeřila katastrofa, neboť v pobřežních oblastech Jávy se odrůda Arabica stala náchylnou k rzi kávových listů a musela být opuštěna. Přibližně v roce 1900 byla z Konga dovezena odrůda Robusta (Coffea canephora), která byla vůči této chorobě odolná, a v nižších nadmořských výškách bylo možné znovu pěstovat.

Před rokem 1800 zavedla VOC pěstování kávy pro obyvatelstvo v oblasti kolem Batávie a v hornaté oblasti Západní Jávy. Vedoucí okresů měli smluvně sjednáno, že každý rok dodají určité množství kávových zrn. VOC se do pěstování nezapojilo, ale regenti museli zajistit, aby obyvatelstvo pěstovalo kávu, udržovalo zahrady a dodávalo požadované množství kvalitní kávy. V druhé polovině 18. století se pěstování kávy rozšířilo i na střední Jávu, avšak pouze v omezeném rozsahu. Hlavní nápor na zbytek Jávy a ostatní ostrovy zahájil generální guvernér Daendels (1808-1811) a následní správci.

V oblasti Batavie se káva nejúspěšněji pěstovala v Rijswijku a Meesteru Cornelis . Obyvatelstvo zjevně proti nucenému pěstování nic nenamítalo. A totéž platilo pro Západní Jávu, kde byly požadované objemy a kvalita dodány včas. V ostatních částech Jávy a na vnějších ostrovech – zejména na západní Sumatře a Maluku – se však obyvatelstvo tolik neřídilo systémem povinného pěstování.Lákadlo dodatečného příjmu zpočátku podněcovalo obyvatelstvo k pěstování kávy.

 

V roce 1724 mohl být do Amsterdamu odeslán asi milion liber kávy. Když se však z mrkve stal bič a požadovaný objem se zvýšil na čtyři miliony liber (1727) a šest milionů liber v roce 1736, nadšení lidu značně pokleslo. Regentky dostávaly šest stuiverů (pěticentových kusů) za libru, které musely pokrýt nákup, a přepravu kávy do skladu VOC. Vlastní nákup (u branky) provedly hlavy vesnic. Lze si tak představit, že cena zaplacená zemědělcům byla jen zlomkem ceny, kterou obdržel regent.

Nejen káva byla vynucenou plodinou, ale také cukr a indigo. Tento systém vynuceného pěstování, systém pěstování, byl zaveden v roce 1830 a nutil zemědělce pěstovat na 20 procentech své půdy vývozní plodiny, nebo alternativně poskytovat 60 dní neplacené práce na veřejných projektech pro obecné blaho namísto pěstování rýže a jiných základních potravin. Zároveň byl výběr daní předán výběrčím, kteří byli placeni z provizí.

 

Není divu, že systémy byly široce zneužívány: ceny vyplácené zemědělcům byly minimální, manipulovalo se s váhou nakoupených produktů, často se prodlužovalo 60 neplacených pracovních dní nebo se utrácelo za soukromé projekty regionálního koloniálního důstojníka nebo regentů. A výběrčí daní nemilosrdně ždímali farmáře do sucha, aby jim zvýšili provizi. Není divu, že systém vyvolal všeobecný hlad a nespokojenost.

Jeho nadřízení v koloniální správě ho zavrhli a zdiskreditovali a nyní je zapsán jako hrdina v indonéských kanálech pro období Nizozemské Východní Indie, 1800-1945 – společně s princem Diponegorem, iniciátorem a velitelem Diponegorovy války proti Nizozemcům v Jogjakartě / Střední Jávě, a Teuku Umarem, vůdcem partyzánů v Acehu.

Před svým propuštěním rezignoval a vrátil se do Nizozemska. Tam pokračoval ve svých protestech v novinových článcích, letácích a v roce 1860 vydal svou knihu Max Havelaar; nebo pod názvem Multatuli pod názvem The Coffee Auctions of the Dutch Trading Company.

Vzestup liberálnějších vyhlídek a parlamentní otázky ohledně chudoby a hladomoru na Jávě a přání umožnit zapojení soukromých obchodních zájmů do produkce vývozních plodin vedly v roce 1870 ke zrušení Cultuurstelselu. Díky výnosnosti se však pěstování kávy prosadilo až do počátku 20. století.

Mezi jedince, kteří nejvášnivěji (a nejefektivněji) přispěli k rostoucí liberální a sebezpochybňující náladě, patřil Eduard Douwes Dekker. Od roku 1838 byl koloniálním státním úředníkem, v roce 1857 byl jmenován asistentem-rezidentem v Lebaku na západní Jávě, kde začal otevřeně protestovat proti vykořisťování a špatnému zacházení s domorodci ze strany regentů a proti pochybení koloniálních úřadů

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč