čtení na 6 minut | kategorie : Jak připravit espresso

Výhody automatický kávovaru zná snad každý. Jsou rychlé, a především se snadno obsluhují. Často jsou kritizovány za to, že si s nimi nemůžete kávu připravit podle svých představ a jsou určené především, pro lidi, kterým na chuti kávy až tolik nezáleží. Jak to tedy s automatickými kávovary a jejich nastavením doopravdy je? Na to vám odpovím v dnešním článku.

I S AUTOMATICKÝM KÁVOVAREM SI MŮŽETE PŘIPRAVIT KÁVU PODLE SEBE

Samozřejmě, že pokud chcete mít nad přípravou kávy kontrolu budete primárně vyhledávat pákový kávovar. Chcete ušetřit čas, připravit si kávu bez složité obsluhy třeba i jen pomocí jednoho tlačítka? Pak je právě automatický kávovar tou správnou volbou.

Spousta lidí žije však v domnění, že jediné co s kávovarem můžete udělat je právě stisknutí toho jednoho tlačítka. To není tak zcela pravda. I na automatickém kávovaru můžete nastavit přípravu kávy, tak aby výsledný šálek byl přesně podle vašich představ a pak už vám příště stačilo zmáčknout jen to jedno tlačítko. Jak nastavit hrubost mletí kávy, nastavit dávkování a velikost nápoje? To vše je i s automatickým kávovarem možné.

Jak vybrat automatický kávovar?
Podívejte se na našeho průvodce výběrem automatického kávovaru a vyberte si ten nejlepší.

ZÁKLADEM JE KVALITNÍ FILTROVANÁ VODA

Protože je káva, konkrétně například espresso, ze zhruba 96 % voda, měla by být právě ta to první u čeho začnete, pokud chcete ze svého automatu získat to nejlepší.

Jestli máte malý automatický kávovar, jehož přívod vody funguje na bázi zásobníku, řešením pro vás bude filtrační konvice. Další možnosti jsou filtrační patrony určené přímo do zásobníku na vodu. A například značka Nivona pro své kávovary vyrábí vodní filtr přímo na míru. Vodu do velkých profesionálních automatů dostáváme pomocí přívodu vody, v tom případě je potřeba pro dobrou kvalitu vody využít filtrační kartuše.

DOBRÁ ZRNKA KÁVY PRO MAXIMÁLNÍ VÝKON AUTOMATICKÉHO KÁVOVARU

Ke kvalitní vodě je potřeba i ta káva, a tak nemohu opomenout také fakt, že pokud budete do kávovaru sypat nekvalitní přepražená zrnka, tak z něj výbornou kávu nikdy nevytěžíte, proto je potřeba klást důraz i na volbu kávových zrnek. Velmi tmavě pražená zrna s olejovým povrchem navíc vytvoří ve vašem kávovaru velmi rychle spoustu usazenin, což bude mít vliv nejen na váš šálek kávy, ale také na životnost kávovaru.

Espresso v automatu pomocí jednoho tlačítka. A co takhle zrnka do kávovaru každý měsíc pomocí 2 kliknutí? Naše kávové předplatné vám zajistí, kolik kávy jen chcete na několik měsíců.

černý domácí automatický kávovar Melitta
Ačkoliv jsou zásobníky na kávu u automatických kávovarů poměrně objemné, naplněním je celým půlkilovým balením kávy je lepší se vyvarovat. Zásobník totiž kávu zcela neizoluje a není to správný způsob, jak ji skladovat. Raději do kávovaru sypte častěji menší množství. Zdroj: Lázeňská káva

NASTAVENÍ HRUBOSTI MLETÍ NA AUTOMATICKÉM KÁVOVARU

Automatický kávovar za vás udělá prakticky všechno i namele kávu, to však neznamená, že to nemůžete mít pod kontrolou a vychutnat si kávu podle vašeho gusta. Správná hrubost mletí je u automatických kávovarů, stejně důležitá jako každé jiné metody přípravy kávy. Pro nastavení hrubosti se snažte najít kolečko nebo tlačítko s velkým a malým zrnkem, kdy malé je nejjemnější hrubost a velké nejhrubší. Na kávovarech s digitálním displejem hrubost nastavíte na příslušné stupnici.

Nečekejte, že nastavíte jednu hrubost a ta vám bude sedět, budete s ní muset trochu hrát. Ideální volba je tak začít na jemnějším mletí, pokud se vám káva bude zdát moc hořká, tak mletí nastavíte pro váš další nápoj o něco hrubší. Pokud byste začali na úplně nejjemnější hrubosti mletí, je možné že riskujete zaseknutí mlýnku a opravdu hořkou kávu.

 

 


Pokud vám espresso vyteče za 3 sekundy ani ho nemusíte ochutnávat, je totiž něco špatně.

VYVÁŽENÉ ESPRESSO DÍKY SPRÁVNÉMU POMĚRU KÁVY A VODY A NASTAVENÍ TEPLOTY NA AUTOMATICKÉM KÁVOVARU

Ještě, než zmáčknete tlačítko vašeho oblíbeného nápoje je potřeba nastavit na kávovaru ještě několik věcí, a to teplotu nápoje a použité množství vody. Když pak zjistíte, po jakém nastavení vám káva chutná nejvíce, máte vyhráno.

Stejně jako hrubost můžete na svém automatickém kávovaru nastavit i množství vody. Což je podobné, jako když si volíte, kolik vody necháte protéct přes kávu v Chemexu, nebo kolik vody použijete do Moka konvičky. Tím si tedy určujete, jak silné, hořké, nebo vodové espresso bude. Množství vody nastavíte přes možnost objemu, tedy kolik mililitrů bude vaše espresso mít.

Podobně také můžete upravovat množství kávy na dávku, což většinou najdete pod množností velikost porce. Objem a množství kávy jde ruku v ruce, proto se nebojte experimentovat a přijít si na svůj oblíbený poměr. Standardními poměry je 1:2, tedy zhruba 14g kávy na 28 ml vody. Mějte na paměti, že i drobné úpravy gramů nebo mililitrů můžou chuť vaší kávy ovlivnit. Někdy navíc řešením nemusí být například zmenšení objemu, ale upravení hrubosti. U některých kávovarů tuto funkci můžete najít pod možností, jak silnou či aromatickou kávu chcete.

Například:

 1. Káva mi chutná, ale chci větší porci espressa → přidám množství vody, ale také kávy. Hrubost neupravuji.
 2. Káva je moc vodová a kyselá → nastavím jemnější mletí a přidám množství kávy.

Nastavit můžete také teplotu vody. Ta by se však měla pohybovat okolo 96 °C. Příliš horkou vodou byste kávu spálili a nezískali z ní všechny chutě a aromata, která ve vašem šálku mohou být. Při nízké se vám naopak nevyextrahuje káva dostatečně a nezískáte z ní všechna aroma a chutě.

CAPPUCCINO NEBO LATTE Z AUTOMATICKÉHO KÁVOVARU

Je vaše nejoblíbenější tlačítko na kávovaru to s nápisem cappuccino nebo caffe latte? Ano? Tak si pojďme říct, jak si můžete nastavit také dávkování nebo teplotu mléka a vychutnat si lahodné cappuccino.

S některými kávovary si připravíte jen espresso nebo lungo, těch už ale není tolik. Většina kávovarů disponuje také zásobníkem na mléko. To ale ve všech případech je vedeno samostatnou trubičkou a to ať je zásobník viditelný vedle kávovaru nebo umístěný uvnitř. U profesionálních, ale i pár domácích automatů se také můžeme setkat se samostatnou tryskou, jako známe z pákových kávovarů. Jedním z nich je například Gaggia Magenta Plus.

Základem je používat vychlazené mléko, protože teplotu mléka doslova nastavit nemůžete, je tu několik faktorů, kterými můžete chuť mléka ovlivnit. Mnoho kávovarů neohřívá mléko na určitou teplotu, ale po určitý čas. Pokud tedy už na začátku bude vaše mléko teplé je tu větší pravděpodobnost, že se v kávovaru spálí. Stejně tak jako u kávy připravené pomocí pákového kávovaru, nepodceňujte ani u automatického kávovaru výběr mléka. Ideálně tedy sáhněte po plnotučném nebo rostlinném mléku s dodatkem baristické.

Podobně jako množství vody byste si v sekci velikost porce měli nastavit i množství mléka, podle toho, jak moc mléka vám v kávě vyhovuje. Standardní velikost cappuccina je zhruba 140-150 ml mléka a 30 ml kávy.

ČISTÝ AUTOMATICKÝ KÁVOVAR JAKO ZÁKLAD DOBRÉ KÁVY

Do kávovaru můžete sypat ty nejlepší zrnka výběrové kávy, mít ho skvěle nastavený, pokud ale bude znečištěný, dobrou kávu vám pravděpodobně nepřipraví.

Automatické kávovary mají také automatické čištění, to ale neznamená, že se o nemusíte starat vůbec. Program využijete především pro čištění mléčných cest. Pro čištění kávových cest se vám budou hodit například tablety Cafetto S15.

Jak vypadá čištění automatického kávovaru vám také může přiblížit naše video s kávovarem Sencor SES 9010 a SES 9020.

KÁVA Z POHODLÍ POSTELE DÍKY MOBILNÍ APLIKACI

Spustit přípravu kávy třeba z postele už není žádné science fiction, ale realita. Pokud si chcete dopřát přípravu kávy odkudkoliv, určitě by vám neměly uniknout automatické kávovary, které můžete ovládat pomocí aplikace. V naší nabídce automatických kávovarů tak soustřeďte svou pozornost na kávovary Nivona. Díky připojení přes Bluetooth, vám kávovar kromě výběru kávy umožní zjistit, například kolik kávy je v zásobníku, nebo zda je potřeba kávovar vyčistit.

šedý domácí automatický kávovar Nivona
Komu by se nelíbila představa vstát s pomocí mobilu si zapnout přípravu kávy? To už není žádná daleká budoucnost, ale realita, kterou si můžete dopřát díky automatickým kávovarům Nivona. Zdroj: Nivona

SHRNUTÍ OBSLUHY AUTOMATICKÉHO KÁVOVARU

Předchozí rady se vztahují na obsluhu automatických kávovarů jako takových. Každý kávovar je však trochu jiný a stejně tak podoba či umístění tlačítek, proto nás v případě konkrétních dotazů neváhejte kontaktovat.

Kontaktujte nás

kontakt
Jakub Gerža
kuba@lazenskakava.cz

  Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 12 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  89 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 990 Kč
  Autor : Markéta Nováková
  Napsáno: 8.9.2021

  O nás

  Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu