Každé podnikání přichází s riziky. To nejlepší, co můžete udělat, je pokusit se je předpovědět a připravit si záložní plán. Pokud nějaká krize nastane, musíte zatnout zuby a být kreativnější než kdy dřív. Člověk je tvor neuvěřitelně adaptabilní, který se neustále přizpůsobuje podmínkám a různým situacím. V dnešním článku vám představíme pět možných rizik, které vás mohou během vašeho podnikání potkat.
POZNEJTE SVÉ RIZIKA
Na rizika se můžete připravit pouze tehdy, pokud víte, co jsou zač. Udělejte si čas na přemýšlení o možných rizicích, se kterými se můžete během svého podnikání setkat. Některé rizika nás samotné ani nenapadnou. Nezapomínejte tak na své zaměstnance, rodinu a přátele. Rozhovor s vašimi zaměstnanci a zákazníky vám může dodat důležitou zpětnou vazbu.
Vytvořte si krizový plán, do kterého během krizové krize můžete nahlédnout. Budete tak mít náskok před ostatními, kteří teprve krizovou situaci začínají řešit.
NEBERTE POJIŠTĚNÍ NA LEHKOU VÁHU
Když se vysloví slovíčko pojištění, spousta lidí si představí jen hromadu vyhozených peněz bez žádného užitku. Neberte to však na lehkou váhu. Pokud se totiž něco pokazí, může to být mnoho násobně dražší než jedno pojištění. Doporučujeme mít osobního pojišťováka, který vám navrhne a doporučí co a jak.
Nebojte se říct o pomoc, nebo se zeptat na něco, co nevíte.
5 MOŽNÝCH RIZIK, KTERÉ VÁS MOHOU POTKAT
1. NEDOSTATEK ZAMĚSTNANCŮ
Stále někdo z vašich zaměstnanců dává výpověď a vy už nevíte koho zaměstnat? Než začnete hledat chyby v druhých, zkuste nejprve hledat u sebe. Nejste moc nároční? Panuje ve vaší kavárně dobrá atmosféra? Pokud nevytváříte pro zaměstnance dobré podmínky pro jejich práci, pak je pochopitelné, že do takové práce nechtějí. To, jak vytvořit dobrý tým ve vaší kavárně, jsme popisovali v našem minulém článku.
Nehledejte pouze kvalifikované zaměstnance. Hledejte především ty, kteří mají chuť se něco nového naučit. Většina věcí jde totiž doučit za pochodu. Pokud vám chybí personál, stáhněte vaše požadavky na ty nejzákladnější. Možná budete příjemně překvapeni, kam některé píle a ctižádost dovede.
2. VÝPOVĚĎ NÁJEMNÍ SMLOUVY
Tuto situaci rozhodně nechce zažít nikdo, kdo má v danou chvíli pěkně rozjetý podnik. Ve vaší nájemní smlouvě musíte mít jasně dané, do kdy smlouva platí. Pokud však například neplatíte nájem, majitel vám může vaši nájemní smlouvu vypovědět dříve. Zachovávejte si s majitelem prostoru dobré vztahy. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Klidně ho občas pozvěte na kávu či zákusek na účet podniku.
Ebook zdarma: Jak na espresso
3. NOVÝ KONKURENT NA TRHU
Konkurence je věc, se kterou prostě musíte počítat. Na vaši konkurenci ovšem nemusíte pohlížet jako na nutné zlo. Zkuste ji chápat jako prostředek, díky které se posunete o kousek dál. Poučte se z chyb, které před vámi udělali druzí.
Zkuste si zahrát na zákazníka vaší konkurence a běžte navštívit jejich kavárnu. Pohodlně se usaďte, objednejte si kávu a zkoumejte. V čem je vaše konkurence lepší než vy? V čem pokulhává? Všechny tyto poznatky si zapisujte a snažte se být lepší.
Podívejte se na jejich web a sociální sítě. Načerpejte od nich inspiraci a buďte o krok napřed. V našem článku si můžete vyzkoušet analýzu vaší konkurence, po které budete přesně vědět, jak si mezi vaší konkurencí stojíte.
4. HOSPODÁŘSKÁ KRIZE
Když přijde hospodářská krize, pocítí ji každý. Dá se říct, že kavárenství to schytá v první řadě. Lidé si totiž začnou kávu dělat doma, jen proto aby ušetřili za své oblíbené flat white.
Během krize jde samozřejmě o peníze. Pořád potřebujete zaplatit nájem, energii, výplaty zaměstnancům a objednávky u dodavatele. Důležité je, vytvářet si finanční rezervy. Zatnout zuby, vydržet a nevzdat to.
V nevyhnutelném případě uvažujte o propuštění některých nadbytečných zaměstnanců. Počítejte s tím, že si budete muset sami stoupnout za bar. Zkrouhněte vaše výdaje na minimum. Máte třeba doma ženu, která peče výborné koláče či dorty? Zaměstnejte ji do práce a ušetřete za objednávky u cukráren. Každá koruna se počítá.
5. NEZÁJEM ZÁKAZNÍKŮ
Chodí k vám málo zákazníků a nedosahujete obratů, jaké byste si představovali? Důvodů, proč tomu tak je, může být celá řada. Jedna z možných odpovědí je, že o vás prostě neví. Správa a zlepšování vaší komunikace je neustálý proces, který musíte neustále testovat. Je důležité neustále hledat nová a lepší řešení a vyhodnocovat, co fungovalo a v čem je možné se dále zlepšovat.
Tím vytvoříte prostředí důvěry pro všechny zúčastněné a zajistíte, aby vaše kavárna zůstala populárním místem pro práci i návštěvu lidí pro nadcházející roky.
Existují dva různé způsoby, jak se svými zákazníky komunikovat a vybízet je k tomu, aby navštívili vaši kavárnu.
OSOBNÍ KONTAKT
Když do vaší kavárny zavítá zákazník, je jen na vás, jak se tam bude cítit a jaká zde bude atmosféra. Buďte usměvaví, vstřícní a poskytujte službu přesně takovou, jakou byste vy sami očekávali. O zákaznickém servisu jsme se více rozepsali tady.
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Popravdě si odpovězte. Jak na tom je váš Facebook a Instagram? Vytváříte zajímavý a smysluplný obsah? Získáte díky vašemu obsahu nové zákazníky? Nezapomeňte, že sociálním sítím se musíte věnovat. Nalákejte vaše zákazníky, aby k vám chtěli přijít ochutnat vaše neodolatelné cappuccino a banana bread, který je vyhlášený po celém Instagramu.
Více o efektivní propagaci kavárny si můžete přečíst tady.
VĚŘIT SI, NEBÁT SE ZMĚN, TVOŘIT
Provoz ziskového podnikání není nikdy jednoduchý, ale správným řízením nákladů, zaměstnanců a rizik bude určitě snazší. V momentě, kdy vyřešíte tyto nepříjemné záležitosti, tak se můžete konečně zaměřit na věci, na kterých vám opravdu záleží – ať už jde o skvělou kávu, změnu způsobu, jakým lidé přemýšlejí o své kávě nebo o provozování sociálně a environmentálně udržitelné kavárny.