čtení 2 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Údržba je základ. Pokud máte doma automatický nebo malý pákový kávovar, jeho pravidelné čištění a odvápňování je nezbytností. Co ale pro takové čištění použít? Odpověď vám dá následujcí článek.

Čím čistit a odvápňovat kávovar

Pozorný čtenář našeho blogu jistě zaznamenal článek čištění a odvápnění automatického kávovaru. Ještě vzornější čtenář si ho přečetl. A ten nejpozornější si uvědomil, že neposkytuje jasnou odpověď na to, zda je pro čištění a odvápnění lepší použít tablety nebo prášek.

Čistící přípravky Cafetto | lazenskakava.cz
Čistící přípravky Cafetto | lazenskakava.cz

Na začátek je třeba říct, že každému z nás vyhovuje něco jiného. A každý z nás vlastní také trochu jiný přístroj. V první řadě je třeba se podívat do manuálu.

Pokud výrobce vašeho kávovaru doporučuje konkrétní prostředek v konkrétní formě – prášek, tablety, tekutina, držte se jeho pokynů. Ti, kteří váš kávovar vymysleli a vyrobili, jistě ví, co je pro jeho údržbu nejlepší

Pokud ale máte možnost volby, pojďme se podívat, jaké výhody a nevýhody s sebou nese používání čistících tablet a prášku.

Výhody a nevýhody čistícího prášku

Odvápňovač kávovarů Cafetto | lazenskakava.cz
Odvápňovač kávovarů Cafetto | lazenskakava.cz

Prášek můžete oproti tabletám mnohem lépe dávkovat. To je jednoznačné plus. Pokud máte pocit, že kávovar by si zasloužil o trochu více péče, můžete lehce přidat. 

Velmi však doporučuji držet se předepsaného postupu – jak v manuálu k vašemu kávovaru, tak v návodu k čistícímu prášku. Další z výhod je, že se mnohem lépe a rychleji rozpouští.

Hlavní nevýhoda čistícího prášku oproti tabletám je jeho nepraktičnost. Při neopatrné manipulaci se vám může stát, že prášek po celé kuchyňské lince.

Výhody a nevýhody čistících tablet

Čistící tablety jsou jsou zkrátka praktické.

Není třeba nic odměřovat a dávkovat. Jednoduše vezmete tabletu do ruky, vložíte ji tam, kam patří (opět doporučuji přečíst návod k použití vašeho kávovaru i tablet samotných) a spustíte čistící proces.

Oproti prášku mají tu nevýhodu, že se hůř dávkují. Většina tablet dodávaných na trh váží 2 nebo 2,5 g. Někteří výrobci kávovarů však doporučují použití i pouze 1 g čistícího prostředku.

Čistící tablety Cafetto | lazenskakava.cz
Čistící tablety Cafetto | lazenskakava.cz

Proto je dobré opět zmínit, že pokud výrobce jednoznačně doporučuje použití prášku, poslechněte ho. Nejlépe ví, co je pro váš kávovar dobré.

Ať už se pro čištění a odvápnění svého kávovaru použít prášek nebo tablety, podívejte se do našeho e-shopu. Rozhodně si vyberete!

Chcete udržovat svůj kávovar ve formě?

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč