S čím se setkáte prakticky u každé pražírny výběrové kávy je transparentnost, znalost jejich dodavatelů kávy, farmářů a kávy samotné. Ve skotské pražírně The Good Coffee Cartel se rozhodli jít v produkci své kávy cestou udržitelnosti. Čtěte dál a zjistěte, jak ke kávě v této pražírně přistupují a čím mohou být inspirací ostatním.
Pražírna The Good Coffee Cartel – OBSAH:
ZALOŽENÍ PRAŽÍRNY THE GOOD COFFEE CARTEL
Pro změnu se občas musí riskovat a díky sdílení tohoto přístupu si Courtney Brennan a Todd Whiteford založili pražírnu. Před založením společně pracovali v jedné kavárně v Glasgow. Na kávové scéně jim tu ale něco chybělo, a tak se po několika večerních posezeních u piva rozhodli v roce 2017 vydat vlastní cestou.
Jejich inspirací je pražírna Round Hill Roastery a také Mamnick Thom Barnett, zakladatel anglické designové značky oblečení. Thom vytváří velmi kvalitní oblečení, a především se drží zásady nepřizpůsobovat tomu, jaký má být dle ostatních. Jde si vlastní cestou a dělá a říká, co chce.
PRAŽENÍ A SERVÍROVÁNÍ KÁVY UDRŽITELNĚ
Čím se pražírna bezpochyby odlišuje od ostatních, je jejich přístup k udržitelnosti. Jejich velkoobchodní zákazníci dostávají kávu v opakovaně použitelných kbelících. Maloobchodním zákazníkům kávu prodávají v opakovaně použitelných a znovu naplnitelných plechovkách. Když tyto plechovky doslouží, lze je donekonečna recyklovat. Zákazníkům také nabízejí možnost naplnit si plechovku odkudkoli ve Velké Británii. Zrnka, která si doplní do plechovek jsou dodávány v kompostovatelných a recyklovatelných obalech.
The Good Coffee Cartel je také první kavárnou, která je průkopníkem v používaní opakovaně použitelných kelímků. Návštěvníci jejich kavárny a pražírny, kteří se rozhodnou si vzít kávu s sebou tzv. take away, při první návštěvě zaplatí za kelímek malou vratnou zálohu. Při každé další návštěvě už jim stačí pouze donést zakoupený kelímek s sebou. Pomáhají tak pražírně snižovat množství odpadu a naplňovat jejich cíle.

KÁVA THE GOOD COFFEE CARTEL A JEJÍ NÁKUP
Kávová zrnka pro svoji pražírnu nakupují pouze od dodavatelů, kteří aktivně zajišťují farmářům trvalou udržitelnost jako jsou lepší techniky zpracování či lepší zavlažovací systémy, a také lepší efektivitu v pracovním provozu a v obchodní stránce věci. Díky spolupráci s organizacemi a lidmi, se kterými budují dlouhodobé vztahy, získávají kávu, jejíž kvalita je rok od roku lepší a také si mohou být jistí, že zemědělci v místě původu dostávají za svou úrodu vždy dobře zaplaceno.
PRAŽENÍ KÁVY
Kávu v The Good Coffee Cartel praží každé pondělí na pražičce značky Probat. Jejich současný styl pražení je tzv. omni. Tedy káva pražená jak pro přípravu filtrované kávy, tak pro espresso. Jejich nabídka je poměrně úzká, což ovlivňuje také sezónnost káv. I když jsou kávy pražené omni, je vždy některá z nich o kousek lepší na espresso a jiná naopak na filtr. V nabídce pražírny nechybí ani blendy, tedy směsi. Courtney a Todd mají nejraději kolumbijské kávy. Vzhledem k rozdílům mezi jednotlivými regiony můžete narazit na klasické a tradiční kávy, nebo úplně nečekané a zajímavé.
FÉROVÁ MZDA A ZAMĚSTNÁVÁNÍ KÁVOVÝCH NINJŮ
V The Good Coffee Cartel své zaměstnance s nadsázkou nazývají kávovými ninji. Do své práce totiž dávají velké úsilí a starají se o to, aby jejich káva byla, co nejlepší. V pražírně si také zakládají na diverzitě a rovnosti pohlaví. Svým zaměstnancům poskytují bezpečné prostředí, které je založeno na vzájemném povzbuzování a spolupráci. Veškerého úsilí, všech zkušeností a znalostí, které jejich tým má, si váží a platí proto férově nejen farmáře, ale i své zaměstnance. Dbají na to, aby jejich plat byl vyšší než minimální mzda ve Skotsku.