čtení na 5 minut | Blog / Blog, Zajímavosti o kávě

Pijete kávu spíše doma, než v kavárně ? Pokud ano, tak rozhodně nejste sami. Po celou dobu jarní karantény, která byla kvůli pandemii Covid-19 se spotřeba kávy připravované doma zvýšila, protože lidé přestali navštěvovat kavárny. Jenže domácí příprava kávy však často znamená více experimentování, což ve výsledku může znamenat více odpadu z kávy.

Cokoli, od použití jiného mlýnku po vyzkoušení zcela nové metody přípravy, může znamenat, že budete plýtvat více kávou, než byste obvykle dělali. Nejen, že vás to stojí více peněz, ale je to také horší pro životní prostředí. Pojďte si tedy přečíst, jak snížit množství odpadu na minimum a ušetřit tím nejen svou peněženku.

JAK MOC SE PLÝTVÁ KÁVOU

Pro začátek můžete sem a tam vysypat pár lžiček s kávou, když ji přenášíte z mlýnku do V60 nebo do french pressu. Sem tam se vám zase nepodaří kávu namlít na přesnou hrubost, kterou požadujete. Zdá se vám to málo, avšak kdyby se to dalo dohromady, může jít už o pár desítek gramů kávy.

 

A co káva, která nakonec vychladla nebo vám nechutnala podle vašich představ? Spoustu lidí, také neumí správně uchovat kávu, takže jim po chvíli vyčichne a musí ji vyhodit. Raději si přečte článek, o tom, jak správně uchovávat kávu, abyste příště nemuseli nic takového dělat.

Ve Velké Británii se každý rok ukládá na skládky až půl milionu tun kávové sedliny. To produkuje odhadem 1,8 milionu tun emisí uhlíku.

Je nutné pochopit, že kávové zrna si prochází velmi složitým procesem. Začíná to malým zrnkem kávy sklizeným na kávové plantáži v jedné ze 70 různých zemí po celém světě. Pak probíhá zpracování, přeprava, pražení a ačkoliv se to na první pohled při pití šálku kávy nemusí zdát, toto vše má obrovský dopad na celou naši planetu. A to byste neměli ignorovat.

Měli bychom se tedy všichni starat a zajímat o to, jak pracujeme s kávou. Můžeme začít tím, že se podíváme na způsoby, jak omezit jejím plýtváním. Recyklace, kompostování a opětovné použití, kde je to možné, jsou skvělými způsoby, jak zajistit, abychom minimalizovali negativní dopad našeho výběru životního stylu a snížili naše uhlíkové stopy.

TIP 1: KUPUJTE POUZE TO, CO POTŘEBUJETE

Posouzení toho, kolik kávy vypijete, přispěje k tomu, kolik budete plýtvat. Nejlepší je, si naplánovat, kolik kávy asi tak za danou dobu spotřebujete. To je hlavním klíčem k zabránění plýtvání.

 

Doporučujeme nakupovat čerstvé zrno v malém množství. To vám zabrání v nákupu příliš velkého množství kávy, která by vám nakonec nemusela ani chutnat a nebo byste ji nestihli spotřebovat v daném čase a káva by vyčichla. Pamatujte, že káva je potravina a má svou omezenou trvanlivost, od chvíle kdy se upraží.

 

Přestože neexistuje přesná shoda ohledně toho, jak dlouhou dobu má káva trvanlivost, většina pražíren dává na obal výběrové kávy datum, kdy se káva pražila. Pražírny však obecně doporučují, aby byla jejich káva spotřebována do určitého časového období (často tři měsíce až půl roku). Záleží však, jak kávu skladujete.

Vyzkoušejte ke skladování vakuové dózy, zabraňují přístupu kyslíku a káva vám tak vydrží déle čerstvá.

Pokud vás nebaví neustále objednávat a nakupovat kávu, mnoho pražíren nyní nabízí služby předplatného online. Lázeňská káva také nabízí tyto služby, každý měsíc vám přijde až domů čerstvě pražená káva a je jen na vás jaký druh si zvolíte.

TIP 2: SKLADUJTE SPRÁVNĚ KÁVU

Pokud budete správně skladovat kávu, déle vám vydrží. To je jednoduchá rovnice.

Uchovávání pražených zrn v uzavíratelném sáčku s jednosměrným ventilem je ochrání před vniknutím kyslíku do obalu. Ventil umožňuje kávě bezpečně uvolňovat oxid uhličitý, aniž by byla vystavena příliš velkému množství vzduchu.

 

Když nakupujete kávu online, často se dodává v uzavíratelných pytlích. Pokud jste si však kávu zakoupili přímo v místní pražírně, může se jednat o jednodušší papírové nebo plastové obaly. Pokud je to váš případ, ujistěte se, že kávová zrna přenesete doma do vzduchotěsné a nejlépe neprůhledné nádoby. Chráníte tak kávu před kyslíkem, vlhkostí a přímým slunečním zářením. Takto kávu uchovávejte nejlépe maximálně dva měsíce.

TIP 3: PŘIPRAVUJTE KÁVU PODLE PŘESNÉHO RECEPTU

Existuje mnoho různých způsobů přípravy kávy doma a každý z nich poskytuje jedinečný způsob, jak si kávu vychutnat. Bez ohledu na to, které metodě dáváte přednost, je důležité použít přesný a opakovatelný recept. Nejen, že vám pomůže vytvořit konzistentní výsledky, ale také to znamená, že budete méně plýtvat kávou.

 

Dávejte si také pozor, na jakou hrubost melete kávu. Každá příprava totiž vyžaduje jinou hrubost mletí. Například do french pressu se káva mele na hrubo, ale do espressa zase na jemno.

 

Na našem blogu můžete najít přesné a ověřené recepty pro přípravu vámi zvolené metody. Najděte si ten váš nejoblíbenější:

NAŠE DALŠÍ TIPY

  1. Používejte váhu na přesné vážení kávových zrn. Váha vám pomůže také dodržovat recept přesně do písmene a výsledná káva bude chutnat o to lépe.
  2. Po přípravě nezapomeňte vše řádně vyčistit. Tím zajistíte, že vaše káva bude příště chutnat tak, jak má, protože nikde nezůstanou žádné zbytkové oleje, které by mohly kazit chuť další kávy.
  3. Myslete také na vodu, bude tvořit většinu vašeho šálku kávy. Pokud je to možné, použijte filtrovanou vodu a zahřátou na teplotu mezi 90,6 a 96,1 ° C. Výsledná chuť kávy bude dokonalá.

SHRNUTÍ

Domácí příprava kávy je skvělý způsob, jak více proniknout do světa výběrové kávy. Umožňuje vám vyzkoušet řadu různých metod pro přípravu kávy z pohodlí vašeho domova a experimentovat s různými metodami. 

 

Pokud si však nebudete dávat pozor, mohlo by to vést ke plýtvání kávou. Plánováním toho, jak budete kávu nakupovat, skladovat a připravovat, budete moci minimalizovat svůj kávový odpad. Díky tomu bude vaše pití kávy nákladově efektivnější – nemluvě o tom, co je lepší pro životní prostředí a celou naši planetu.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O KÁVĚ!

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

89 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 7.9.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu