čtení 3 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Aby mohla být káva označována jako výběrová, musí projít různými soutěži. Jednou z nich je celosvětová soutěž Cup of excellence. 

CO JE CUP OF EXCELLENCE

Cup of Excellence je přední kávová soutěž a aukce na celém světě. Koná se každoročně v různých zemí světa, aby našla tu nejlepší a nejchutnější kávu. Jedná se o nejvyšší ocenění kávy. Úroveň kontroly, pod kterou jsou kávy během soutěže, je bezkonkurenční. Všichni účastníci soutěže Cup of Excellence jsou během třítýdenní soutěže testování nejméně pětkrát.

 

Pouze ty kávy, které dosáhnou nejvyššího skóre se posouvají v soutěži dál. Finální vítězi jsou oceněni a prodávání přes internetovou aukci. Doslova stovky šálků jsou přechutnány a bodovány na základě jejich vlastností. Tato prestižní soutěž Cup of Excellence se koná již od roku 1999. 

 

Soutěž Cup of Excellence je označována jako takový filmový Oscar v kávovém světě.

 

V současné době jedenáct  zemí vyrábějících kávu spoléhá na Cup of Excellence, aby objevila a ocenila jejich nejlepší kávy a pomohla rozvíjet dlouhodobé tržní vztahy, které jsou pro udržitelný ekonomický rozvoj zásadní. Mezi 11 vybraných zemí patří Brazílie, Kolumbie, Peru, El Salvador, Costa Rica, Nicaragua, Guatemala, Honduras, Mexico a z Afrického kontinentu Burundi a Rwanda.

 

Soutěži Cup of Excellence neboli takové Olympiádě kávy důvěřují stovky kávových společností po celém světě. Soutěž odhaluje neuvěřitelné kávy vytvořené za důstojných podmínek farmáři pro které je káva celý jejich život. 

Zůstaň s námi obraze...Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti pošleme shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

PROČ JE SOUTĚŽ DŮLEŽITÁ

Program Cup of Excellence stanovil standard pro prémie, které zemědělci mohou získat za své kávy. Pokračuje v budování mnohem transparentnější infrastruktury a poskytuje zemědělcům nástroje potřebné ke zlepšení ekonomického modelu jejich farem. Zemědělce také podporuje k motivaci k experimentování s různými novými odrůdami kávy a novými technikami. Farmáři pak rádi zkoušejí nové odrůdy a techniky, protože vědí, že za jejich tvrdou práci a úsilí lze získat uznání a především finanční odměnu.

 

Od začátku svého fungování COE využívá program k identifikaci budování vztahů s farmáři i poté, co jsou jejich kávy zakoupeny na internetových aukcí. Tento přímý obchodní přínos  je pro trh i pro zemědělce obrovský a pro obě strany tvoří mnohem větší udržitelnost. Samotná soutěž pomohla kávovému průmyslu lépe pochopit a ocenit chuťové profily vzácných káv a pochopit, že to jsou kávy, které zvyšují loajalitu spotřebitelů.

KDO SE SMÍ SOUTĚŽE ZÚČASTNIT

Program Cup of Excellence je navržen tak, aby umožnil každému zemědělci v zemi předložit jeden vzorek bez jakýchkoliv poplatků.

 

Je to jedna z mála soutěží, která má vyrovnané podmínky a snaží se podporovat rovný přístup a úspěch pro všechny zemědělce bez ohledu na jejich velikost nebo finanční postavení.

KDO KÁVY V SOUTĚŽI HODNOTÍ 

Každá země má dva oddělené porotce, kteří připravují a hodnotí kávu během tří fází soutěže. Národní porota složená ze školených cupperů, kteří žijí v dané zemi a kteří absolvují přísnou zkoušku. A dále mezinárodní porotu složenou z kvalifikovaných cupperů z celého světa. Nakonec je porota složena přibližně z 20 – 25 zkušených porotců z celého světa.

JAK ZJISTÍM, ŽE KUPUJI CUP OF EXCELLENCE?

Označení Cup of Excellence je chráněno certifikací a pouze kávy, které v soutěži vyhrají, můžou používat toto označení. Celé farmě není uděleno žádné ocenění. Je uděleno pouze kávě, která byla přihlášena do soutěže. Proces soutěže sleduje externí auditor. Kávy Cup of Excellence se prodávají prostřednictvím online aukce. Pokud jste sekundárním kupujícím z jiného zdroje než z aukce, je káva řádně označena logem Cup of Excellence.

TRANSPARENTNOST SOUTĚŽE CUP OF EXCELLENCE

Soutěž Cup of Excellence je otevřená a transparentní. Zemědělci mohou sledovat aukci, aby věděli, kdo jejich kávu kupuje a jakou má aukční cenu. Na webu je také stránka, kde si každý může prohlédnout provizi z aukce COE, která bude vyplacena organizátorům. Převážná většina aukční ceny jde přímo k vítěznému farmáři. 

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 4 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč