Přemýšleli jste někdy o tom, kolik práce se skrývá za šálkem kávy, který před vámi přistál v kavárně na stole? A co všechno vedlo k vzniku dobrého vína? Pojďme se společně podívat na to, co mají tyto dva nápoje společné a v čem se liší.
Co mají společného káva a víno?
Nejen výběrová káva se nám občas může zdát drahá. A je to tak správně, protože káva jednoduše je drahocenná surovina. Stejně tak jako víno. Obě rostliny jsou velmi náročné a nenesou své plody leckde.
Pro to, abychom si mohli vychutnat šálek dobré kávy nebo sklenku vína však samotné plody kávovníku nebo vinné révy nestačí. Za výsledným produktem se skrývá množství práce, kterou by bylo fér spravedlivě ocenit.
Pro zajímavost si produkci vína i kávy přiblížíme. Hezky popořadě – od rostliny po nápoj.
7 kroků od hroznů k láhvi vína
1. Pěstování vinné révy
Vinné révě trvá zhruba 2-3 roky, než začne nést své ovoce. Během toho vyžadují péči jak keříky, tak půda, v níž rostou. Vinař také po celý život bojuje se spoustou škůdců.
2. Sklizeň
Víno lze sklízet buď ručně nebo pomocí strojů. Pokud jste si koupili kvalitní ručně posbírané víno, pravděpodobně jste za něj zaplatili o řád více než za to posbírané kombajnem. V dnešní době je většina vína sklízena stroji.
3. Odzrnění a macerace
Během těchto procesů se dužina zbaví stopky a je v kádích rozdrcena, čímž vzniká rmut. Macerace je louhování a nakvašení hroznů. Doba macerace se různí podle druhu vína a má významný podíl na výsledném produktu.


4. Lisování hroznů
Během lisování se rmut zbavuje pevného podílu. Vylisovaný mošt je dále uskladněn v barelech a začíná to v něm žít.
5. Kvašení
Během fermentace kvasinky mění cukr obsažený v moštu na alkohol. Kvašení se zastavuje buď úmyslně nebo skončí přirozeně, když už v moštu není obsažen cukr. Toto je opět důležitý krok, kterým lze ovlivnit jak chuť, tak výsledný obsah alkoholu.
6. Čiření a filtrace
Během těchto dvou kroků se zbavuje víno sedimentů a kalů. Čiření způsobí, že si pevné částice sednou na dno. Během filtrace je odstraněno vše, co ve víně většina z nás nechce.
7. Lahvování vína
Výsledná tekutina už je tím, co známe jako víno. To je stáčeno do lahví, které jsou následně zazátkovány a odeslány nebo uskladněny.

Od semínka k šálku espressa v 8 bodech

1. Pěstování kávy
Rostlině kávovníku trvá v ideálních podmínkách 5 let, než začne plodit kávové třešně. Kávovník je velmi náročný na nadmořskou výšku, teplotu a vlhkost a podléhá mnoha škůdcům.
„Kávovník je do značné míry alergický na 21. století.“ – coffeebeansdelivered.com.au
2. Sklízení kávy
Oproti vínu je zde zásadní rozdíl. Většina kávy, jež na naší planetě vyroste, je sklízena ručně.
Přesto existuje několik kávových řetězců, které na svých plantážích sklízejí kávové třešně stroji.
3. Třídění kávových třešní
Po tom, co jsou třešně sklizeny a převezeny na místo zpracování, jsou roztříděny podle velikosti a barvy. Zároveň se zpracovatel zbavuje vadných plodů. To vše probíhá opět ručně.
4. Zpracování
Jednoduše by se dalo zpracování rozdělit na 2 druhy: suché a promyté. Oba způsoby mají své výhody a nevýhody.
Suché nepotřebuje vodu, ale semena bývají ve větší míře poškozená a napadená plísněmi.
Promyté zpracování vyžaduje mnoho vody a více pozornosti. Zato však méně poškozuje zrna a zachovává jejich kvalitu.
Z dalších způsobů zpracování jmenujme např. „honey“. To je jakousi kombinací obou popsaných způsobů

5. Loupání
Zpracovaná zrna jsou poté strojově oloupána, zbavena zbytků dužiny a tzv. pergamenu.

6. Třídění zrn
Následuje další třídění – tentokrát jednotlivých zrn. Tajsou vytříděna strojem podle velikosti. Dochází zde také k finálnímu čištění.
Poté se zrna balí do pytlů, které jsou nákladními loděmi rozvezeny do všech koutů světa.
7. Pražení
Ačkoli byly všechny předchozí kroky provedeny s největší pečlivostí, ještě není vyhráno. Pražení je velmi náročný proces vyžadující od pražiče velké množství zkušeností a trpělivosti, kvalitní pražičku, hodně času a energie. I ta nejlepší zelená zrna se totiž během pražení mohou vinou spousty faktorů stát nepoužitelnými.
8. Příprava kávy
To je to, co zná většina z nás asi nejlépe. Ať už si vychutnáváme kávu doma nebo v kavárně.
Opět zde platí to, že i tu nejlépe vypěstovanou, zpracovanou a upraženou kávu dokáže chvilka nepozornosti, špatně nastavený mlýnek nebo nekvalitně našlehané mléko kompletně znehodnotit.

Skutečná cena kávy
Mnoho z těch, kteří se nepohybují ve světě třetí kávové vlny, občas překvapí cena balení takové kávy. Nad cenovkou kvalitního vína se už pozastavuje málokdo.
Přičemž energie vynaložená lidmi, kteří se podílejí na všech zmíněných krocích vedoucích k hotové kávě, je s cestou ke sklence vína minimálně srovnatelná.
Káva a víno spolu pochopitelně nepotřebují soupeřit. Oba tyto nápoje mají své milovníky a své místo.
Ale zkuste si někdy vzít do dlaně pár kávových zrn, dobře si je prohlédnout, zavřít oči a představit si cestu, kterou musela urazit, abyste si kávu z nich připravenou mohli vychutnat zrovna vy.
Kávové plantáže najdeme ve vyšších nadmořských výškách například ve Střední a Jižní Americe, Jižní Asii a pochopitelně v Africe, kde má kávovník své kořeny.
Cascara jsou usušené slupky kávových třešní, z nichž je připravován stejnojmenný nápoj.