čtení 6 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Kávové kapsle poprvé představila společnost Nespresso v polovině 80. let 20. století a od té doby se staly oblíbenými po celém světě. Jejich rozmanitost je dnes obrovská, máme z čeho vybírat a můžeme si vychutnat téměř jakýkoliv nápoj.

Kapsle na kávu

Kávové kapsle jsou oblíbeným a pohodlným způsobem, jak si doma nebo v kanceláři vychutnat šálek kávy.

Jsou to malé kapsle na jedno použití, které obsahují předem odměřené porce mleté kávy, které lze vložit do kompatibilního kávovaru. Po vložení kávovar kapsli propíchne a prožene horkou vodou, čímž se uvaří jeden šálek kávy.

Lázeňské kávové kapsle jsou kompatibilní s kávovary Nespresso

Historie kávových kapslí

Nápad na vznik kávy v kapslích se zrodil v roce 1975. Švýcarský vynálezce a inženýr společnosti Nestlé, Éric Favre, chtěl své ženě Anně-Marii dokázat, že umí připravit to nejlepší espresso.

A tak se pár vydal kam jinam než na cestu do Itálie. Jejich hlavním cílem bylo zjistit, jak připravit to nejlepší espresso. A povedlo se! V Itálii našli inspiraci a samozřejmě také skvělou kávu.

Zvědavý pár si všiml, že mnoho místních obyvatel navštěvuje určitý kavárenský bar, a rozhodl se, že se v něm naučí triky a vyzpovídá personál. Barista v kavárně manželům velkoryse prozradil tajemství jejich kávy.

Klíčem k úspěchu je neustále tahání a pumpování páček na kávovarech. Zvýší se tak tlak a změní způsob extrakce kávy. Díky tomu dojde k uvolnění chutí a vůní do dokonalého šálku espressa.

Favre tak v roce 1975 vytvořil prototyp prvního stroje a představil ho společnosti Nestlé, ti ale nebyli z jeho vynálezu obzvlášť nadšeni.

První kávové kapsle Nespresso

První kapsle začal produkovat až roku 1986 tehdejší ředitel Nestlé, Helmut Maucher. Nestlé se obávalo neúspěchu, proto tak firma začala kapsle vyrábět pod záštitou nově vzniklé značky – Nespresso.

Nespresso své kávovary zpočátku prezentovalo jako univerzální a snadno použitelný kávovar primárně pro firmy, hoteli, bary nebo kanceláře. To se ale moc nedařilo a začátky společnosti byly těžké a Éric Favre byl nucen roku 1991 Nestlé opustit.

Na jeho místo nastoupil v roce 1988 Jean-Paul Gaillard, který přišel se inovativním způsobem prodeje kávovarů.

Pokud chtěli se svými kávovými kapslemi uspět, bylo na čase najít jinou cestu s jinou cílovou skupinou. Namísto toho, aby výrobek zaměřil na podniky, chtěl jej prodávat domácím spotřebitelům jako luxusní zboží. Dokonce zvýšil cenu každé kapsle přibližně o 50%.

A prodej se začal rozjíždět! Přibližně ve stejné době Gaillard vytvořil „Club Nespresso„, díky němuž měli zákazníci pocit, že jsou součástí exkluzivního kávového životního stylu.

Boj o patent

Kdo tedy stojí za vznikem kávových kapslí? Éric Favre nebo Nespresso? Boj o patent kapslí trval až do roku 2003, kdy byl podepsán mír.

Éric Favre vydal roku 2014 knihu, kde sám uvádí, že udělal několik chyb, ale díky nim se posunul kupředu.

Nespresso dosáhlo popularity hlavně v 90. letech. Postupně se však objevovaly další velké firmy na kávové kapsle s novými, vylepšenými kapslemi a technologiemi. Dnes můžeme najít až 400 společností na světě, které je vyrábějí.

Odhaduje se, že jen společnost Nespresso vyrobí ročně přibližně 14 miliard kapslí a že každou sekundu se vypijí stovky jejich nápojů.

Výroba kávových kapslí

U nás v pražírně si kávové kapsle vyrábíme sami. Jaké jsou základní kroky při výrobě?

  • Na pražírnu dorazí zelená zrna, které náš pražič Zdeněk napraží a pomele.
  • Poté se kávová směs plní do předem připravených kapslí.
  • Po naplnění kávy do kapsle se vrchní část kapsle hermeticky uzavře, aby káva zůstala čerstvá a vzduchotěsná.
  • Naplněné a uzavřené kapsle se poté zabalí a jsou připraveny na cestu k zákazníkům.

Trendy kávových kapslí

Kávové kapsle prošly v průběhu let několika trendy, které byly způsobeny změnami preferencí spotřebitelů a technologickým pokrokem. Díky tomu sbírají na své oblíbenosti v kávovém světě.

Rozmanitost

V posledních letech se výrazně rozšířila nabídka kávových kapslí. Mnoho značek nabízí širší škálu příchutí, směsí a druhů pražení, aby vyhověly různým chuťovým preferencím.

Od espressa, přes cappuccino, speciální nápoje jako je Pumpkin Spice Latte nebo horká čokoláda, až po filtrovanou kávu. Možností je mnoho. Trh s kávovými kapslemi se stále rozrůstá a snaží se udržet rychlost s potřebou konzumentů

Výběrová káva v kapslích

Nově seženete kávové kapsle i s kvalitní výběrovou kávou, které umožňují milovníkům kávy si vychutnat vysoce kvalitní šálek, aniž by si museli sami mlít kávová zrna nebo ovládat alternativní metody přípravy.

Lázeňské kávové kapsle
Kvalitní Lázeňská káva k dostání v kávových kapslích. Zdroj obrázku: Lázeňská káva

Udržitelnost

S rostoucím zájmem o životní prostředí se objevuje trend udržitelnějších kávových kapslí. Mnoho značek nyní nabízí ekologické varianty, které využívají biologicky rozložitelné nebo kompostovatelné materiály, čímž se snižuje dopad kávových kapslí na životní prostředí.

Profesor Alf Hill z chemického inženýrství z University of Bath ve svém výzkumu zohlednil všechny fáze výroby kávy, od růstu zrn až po zbavování se odpadu, a hodnotil dopad na ekosystém, klima a na spotřebu vody. Přišel tak na to, že jsou kávové kapsle druhou nejekologičtější přípravou kávy hned po instantní kávě.

Lázeňské kávové kapsle

Naše kávové kapsle obsahují výběrovou kávu, která není jen o prvotřídní kvalitě zrn, ale i udržitelném zemědělství, ekologii a respektu k planetě i lidem podílejících se na procesu zpracování kávy. A ekologie nekončí dovozem kávy do pražírny, naše kapsle jsou také vyrobeny z BIO rozložitelného materiálu.

Lázeňské kávové kapsle
BIO kávové kapsle. Zdroj obrázku: Lázeňská káva

Coffee Balls

Švýcarský maloobchodní řetězec Migros uvedl na trh ekologičtější alternativu ke kávovým kapslím. Místo kapslí používá kuličky předem namleté kondenzované kávy zvané Coffee Balls.

Kuličky vytváří stroj zvaný The Globe. Každá kávová kulička má tenkou vnější vrstvu z mořských řas, která je bez chuti a barvy a zároveň zajišťuje strukturální integritu podobnou kapsli a udržuje čerstvost.

Coffee Balls jsou zcela nový a odlišný systém jednorázové přípravy kávy, než jsme doposud byli zvyklí. Jelikož se jedná o čerstvou novinkou jsou kávové kuličky kompatibilní pouze s kávovarem Coffee B Globe.

Příprava kávy s kávovarem Coffe B Globe

Zdravotní výhody

Některé značky kávových kapslí nyní nabízejí kávové směsi, které obsahují funkční složky, jako jsou vitamíny, minerály a rostlinné výtažky, které poskytují zdravotní výhody nad rámec typického zážitku z kávy.

Zhodnocení

Kávové kapsle mají své výhody i nevýhody, které se mohou lišit v závislosti na individuálních preferencích a prioritách.

Pohodlí.

Rozmanitost.

Snadná příprava.

Méně odpadu.

Náklady.

Omezené možnosti přizpůsobení.

Chuť.

Kvalita.

Celkově mohou být kávové kapsle pohodlným a příjemným způsobem, jak si vychutnat čerstvě připravený šálek kávy, ale přinášejí určité kompromisy, zejména pokud jde kvalitu a náklady.

Co vás zajímá o kávových kapslích?

👉 Kávové kapsle jsou malé nádoby naplněné předem odměřeným množstvím kávy. Jsou určeny k použití ve speciálních kávovarech na kapsle, které kávu připravují propíchnutím kapsle a protlačením horké vody.

Hlavními výhodami používání kávových kapslí jsou pohodlí a konzistence. Kávové kapsle se velmi snadno používají a pokaždé poskytují konzistentní kvalitu a chuť. Na rozdíl od 👉 automatických kávovarů jsou opravdu nenáročné na údržbu.

Kvalitní kávové kapsle s výběrovou kávou

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč