čtení na 4 minut | kategorie : Blog, Zajímavosti o kávě

Když se začnete věnovat výběrové kávě, naučíte se několik základních pravidel. Jedno z nich je, že byste měli vždy používat čerstvě mletou kávu a že předem mletá káva po chvilce zvětrá. Je to ale pravda? Pojďme se podívat na to, kdy má smysl sáhnout po sáčku předem namleté kávy místo toho, abyste si namleli vlastní kávu.

PROČ SE VLASTNĚ KÁVA MELE?

Odpověď je jednoduchá. Namletím kávových zrn se zvyšuje jejich povrchová plocha a tím umožňuje lepší extrakci a vyniknutí vůní a aromat v kávě. To umožňuje, aby se sloučeniny z kávy rozpustily rychleji. Pokud bychom připravovali kávu z celých kávových zrn, byla by po extrahování velmi slabá. Navíc by to pravděpodobně trvalo dlouho a kávě by chyběly její výrazné chutě.

 

Asi už víte, že pokud necháte namletou kávu na vzduchu, ztratí spoustu svých původních chutí a vůní. To zapříčiní, že výsledný nápoj z takovéto kávy, bude bez chutí a bude chutnat prázdně.

 

Nezapomeňte, že mletá káva je náchylnější vůči vlhkosti. Pokud káva navlhne, ovlivní to oleje, které přispívají k výsledné chuti. Káva, která ztratí své oleje, nechutná dobře. Proto má předem mletá káva špatnou pověst.

Náš tip.

Nevíte na jakou hrubost máte kávu namlít? Přečtěte si našeho průvodce Mletí jako základ dobré kávy.

JAK SKLADOVAT PŘEDEM NAMLETOU KÁVU? 

Co tedy můžete udělat, abyste zastavili proces zvětrávání kávy a tím její degradaci? Úplnou degradaci zastavit nejde, ale můžete ji výrazně zpomalit.

 

Stejné pravidla, které platí pro skladování celých kávových zrn, platí rozhodně i pro již namletou kávu. To znamená, skladovat kávu v temnu, při stabilní pokojové teplotě a bez přísunu kyslíku. 

Ideální pro skladování kávy jsou vakuové nádoby, do kterých se nedostane vzduch, který výrazně ovlivňuje chuť kávy. Při skladování kávy se vyhněte určitě ledničce. Extrémní teplota a vlhkost nejsou vůbec pro kávu dobré. Více o skladování kávy si můžete přečíst v našem článku Jak skladovat kávu.

Zůstaň s námi obraze...Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

ČERSTVĚ MLETÁ KÁVA 

Čerstvě mletá káva je pro přípravu kávy ideální. Platí to však v každém případě?

 

Pokud používáte kotoučovou nebo nekvalitní brusku při mletí kávy, vytvoříte nekonzistentní pomleté zrna různých velikostí a tvarů.

 

Nekonzistentně pomletá káva znamená nekonzistentně extrahovanou kávu. Vraťme se k extrakci. Sloučeniny z kávových zrn se rozpouští ve vodě různou rychlostí. Nejprve dostanete kyselost, pak sladkost, pak hořkost. Při přípravě kávy je cílem dosáhnout správné rovnováhy všech těchto sloučenin.

 

Pokud kávu namelete kvalitním mlýnkem, docílíte toho, že se každá částice kávového zrna extrahuje stejným způsobem. To vám umožní větší kontrolu nad chutí a vůní kávy.

 

U nekonzistentně mleté kávy se některé částice extrahují rychleji než jiné a můžete získat příliš extrahovaný šálek. Pokud máte nekvalitní mlýnek, namele vám i nekvalitně kávu. Nekonzistentně namletá káva se extrahuje velmi rychle a způsobí příliš hořkou chuť. Některé příliš velké kusy kávových zrn se ani úplně nevyextrahují a mohou tak způsobit kyselou chuť kávy. Možná tak nadešel čas, investovat do kvalitnější mlýnku. Vyplatí se to.

KDY JE LEPŠÍ  POUŽÍT PŘEDEM NAMLETOU KÁVU

Pokud nemáte kvalitní mlýnek, může být lepší použít předem namletou kávu. Pražírny nebo kavárny ve vašem okolí určitě mají kvalitní mlýnek. A když je pěkně poprosíte, určitě vám rádi kávu namelou (jen pozor na hygienické standarty, většinou vám nikdo nenamele kávu cizí značky).

Při nákupu namleté kávy rozhodně kupujte menší množství. Nejlépe takové, které zvládnete do týdne spotřebovat. Dalším krokem je kávu dobře skladovat, ideálně ve vakuových nádobách.

Při psaní tohoto článku jsme si tuto teorii sami otestovali. Při přípravě kávy jsme použili nekvalitní mlýnek se špatnými bruskami a pět dní starou mletou kávu. Rozdíl byl opravdu poznat. Předem mletá káva byla lepší než ta z nekvalitního mlýnku.

Pamatujte si, že jemně mletá káva zvětrává rychleji. Pokud tedy používáte předem namletou kávu, je lepší zvolit větší hrubost mletí.

SHRNUTÍ

Může být sice zavedeným pravidlem, že čerstvě mletá káva je lepší než ta předem namletá, ale důležité je, jak kvalitně namletá je. Pokud vlastníte nekvalitní mlýnek, možná bude lepší, když si necháte namlít menší množství kávy od vaší oblíbené pražírny. Nekonzistentně namletá káva totiž nemusí chutnat ve výsledku příliš dobře.

 

Proč nezkusit porovnat šálky připravené z čerstvě mleté kávy, kterou si namelete sami a z mleté kávy od pražírny? Možná vás překvapí, jaký dostanete výsledek.

Pomocníci, které si zamilujete…

Vakuová dóza je vhodná jak ke skladování jak zrnkové, tak čerstvě namleté kávy.
Profík mezi mlýnky Hario Skerton Pro
Bestseller mezi ručními mlýnky Rhinoware Ceramill

Přečtěte si další zajímavosti o kávě…

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

89 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 20.5.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu