Několik významných pražíren výběrové kávy můžete najít také v Nizozemí. Jednou z nejznámějších je pražírna white label coffee. Čtěte dál a zjistěte, kdo za pražírnou white label coffee stojí a jak v ní přistupují k pražení.
Pražírna white label coffee – OBSAH:
ZALOŽENÍ PRAŽÍRNY WHITE LABEL COFFEE
Příběh pražírny začal ještě pár let před jejím založením. Její zakladatelé, Francesco Grassotti a Elmer Ommkense, potkali jako kolegové v kavárně a pražírně Espressofabriek. V březnu roku 2014 se ale rozhodli jít vlastní cestou a spustit vlastní projekt. A tak bylo white label coffee na světě.
Proč právě název white label coffee? White label symbolizuje prázdný papír, který je stále otevřený čemukoliv.
Svoji kvalitu v posledních letech potvrzují také na soutěžích. V roce 2015 to bylo na nizozemském mistrovství AeroPressu a v roce 2019 vyhráli soutěž Roast Masters, která je součástí Amsterdam Coffee Festival. V této soutěži se ukazují jak pražičské, tak baristické schopnosti. Kávu, se kterou soutěžili, pražili sedmkrát, než se jim povedlo, aby chutnala, tak jak chtěli.
KAVÁRNY WHITE LABEL COFFEE
White label coffee však není jen pražírna, ale také několik kaváren. Všechny podniky najdete v Amsterodamu, kde sídlí i pražírna. Podniky jsou to celkem tři, a to dvě kavárny a jedno bistro.

FILOZOFIE A CÍLE PRAŽÍRNY
Základem jejich filozofie je otevřenost, od přístupu k hostům, přes velkoobchodní partnery až po pěstitele kávy. Zakládají si také na rozvoji kávové scény bez rivality, se kterou i oni sami podnik zakládali. Právě díky tomu se podle nich toto odvětví může posouvat dále.
Co je cílem white label coffee? Nejdůležitější je podle jejich majitelů rozvoj jejich kávy. Chtějí oslovit více lidí a ukázat jim, co káva může být. Chtějí rozvíjet své znalosti a experimenty ve spolupráci s obchodníky i farmáři a sami provádět více výzkumů.
KÁVA WHITE LABEL COFFEE A JEJÍ PRAŽENÍ
Ve white label coffee začínali podobně jako ve většině pražíren. Tedy světleji praženou kávou pro přípravu filtrovaných káv a tmavěji praženou na espresso. Výběr zrnek pro obě pražení byl, ale stejný. Po dvou letech provozování pražírny při kontrolním cuppingu však dospěli k názoru, že espresso kávy jsou zkrátka moc hořké a nedosahují svého chuťového potenciálu, jako káva pražená na filtr. A tak se vydali směrem pražení omni. Pomocí tohoto stylu pražení vytváří vhodné pražení pro kávu jako takovou nikoliv pro způsob přípravy. Lépe tak navíc rozvinou jedinečné vlastnosti kávy, které mají kořeny v jejím původu, odrůdě a metodě zpracování.
Na počátku, kdy si ještě vlastní pražičku nemohli dovolit, pražili svou kávu v Espressofabriek. White label coffee se však uchytilo, a tak si mohli koupit pražičku vlastní. Začali se zkoušením různých pražiček od různých značek, nakonec jako nizozemská pražírna vsadili při výběru na lokální značku pražiček Giesen.