čtení 3 minut | Blog / Recenze

Člen populární rodiny kávomlýnků Hario, známý Skerton ve vylepšené verzi Pro. Jak na něm japonští inženýři zapracovali a která příprava kávy mu sedí nejlépe? Čtěte dále v naší recenzi.

Japonské mlýnky s názvem Skerton nejsou na trhu s baristickým vybavením žádnou novinkou. Jsou známé podobně jako další produkty této mezi kávomilci velmi populární firmy Hario. Základní model Skertonu se mírně obměnil a vylepšil. Takové inovace pak daly vzniknout oblíbenému ručnímu kávomlýnku Skerton Pro.

 

Ač se svému původnímu předkovi stále v mnohém podobá a zachovává si své “baculaté” křivky, je mletí v této “Pro” verzi úplně o něčem jiném. Stále je to mlýnek robustnějšího vzhledu. Je však více praktičtější. Je funkčním domácím mlýnkem za přívětivou cenu. 

 

výška 20 cm
šířka 10 cm
kapacita 50 g zrnkové kávy
mlecí kameny kónické keramické, 38 mm
materiál plast, sklo, keramika, ocel

VYLEPŠENÍ VERZE HARIO SKERTON PRO

Problémy u původního základního modelu, jako nekonzistentnost mletí především při nastavení vyšší hrubosti, se japonští výrobci rozhodli tímto mlýnkem opravdu důsledně vyřešit. No vzali to jak se říká “od podlahy”. 

 

Skerton Pro dostal trochu ostřejší tvary. Ty zajistily jeho lepší stabilitu mletí s mlýnkem položeným na stole. Pro lepší držení mlýnku v ruce, dostal Skerton Pro takový silikonový límeček, který fixuje váš úchop. To se hodí hlavně při trochu namáhavějším jemném mletí. Víčko násypky mlýnku je z pevného průhledného plastu a je tvarované tak, že hned zapadne na své místo. Nakonec přidali mlýnku i masivnější kličku pro pohodlné mletí.

Správná příprava kávy se odvíjí od kvalitně namleté kávy. Proto je dobrý mlýnek více než důležitým pomocníkem v tomto procesu. Pokud si nejste jisti se správností mletí, podívejte se na náš článek: mletí jako základ dobré kávy.

ULOŽENÍ A OVLÁDÁNÍ MLECÍCH KAMENŮ

Také ve vnitř doznal mlýnek výrazných změn, prakticky těch nejdůležitějších. Hřídel mlýnku je držená na svém místě plastovými vzpěrami uvnitř násypky. Její stabilizace pomocí vzpěr a spodní pružiny tak zabraňuje výraznějším výkyvům keramických mlecích kamenů při hrubém mletí.

 

Touto změnou se rozšiřuje množství využití mlýnku pro správnou přípravu vlastně všech alternativních metod, ale pokud je třeba, zvládne i espresso a dokonce i ještě jemnější mletí pro tradiční tureckou přípravu kávy v džezvě.

Káva se dá připravit na mnoho způsobů, ty nejčastější jsme vypsali v našem článku o alternativních metodách přípravy kávy.

Neopomenutelné je vylepšené ovládání mlýnku. Tedy snadnější nastavení hrubosti či jemnosti mletí. Od základní či “Plus” verze mlýnku Hario Skerton se přesunulo nastavování do spodní části mlecího ústrojí. Zespodu mlecích kamenů je umístěn knoflík, jehož otáčením měníte mletí na jemnější či hrubší podle potřeby.

DALŠÍ VLASTNOSTI MLÝNKU SKERTON PRO

Skerton Pro používá pro ruční mlýnky typické kónické mlecí kameny. Jsou vyrobeny z keramiky a zachovají si dobrou ostrost po dlouhou dobu. Zároveň se tak cena mlýnku drží v opravdu dostupné cenové hladině. Samozřejmě jsou keramické kameny na rozdíl od oceli náchylnější k rozbití. S ohleduplným zacházením vám však mlýnek poslouží k přípravě opravdu mnoha šálků kávy.

 

Do násypky mlýnku se najednou vleze zhruba 50 gramů zrnek pražené kávy a spodní nádobka, ke které v balení mlýnku najdete i příslušné víčko, pojme až cca 100 g mleté kávy. Jednoduchý přístup k mlecím kamenům pomáhá při čištění mlýnku. To je naprosto snadné. Jen při vyndávání ostrých mlecích kamenů dávejte pozor, ať se nezraníte.

PŘI JAKÉ PŘÍPRAVĚ KÁVY SE OSVĚDČIL

Hario Skerton Pro svými vlastnostmi není nejvhodnějším mlýnkem pro cestování. I po výrazném zlepšení si tak docela ještě není moc jistý při opravdu hrubém mletí. Je takovým domácím mlýnkem do rodiny opravdových milovníků kávy. Právě v rodinném prostředí se uplatní jeho objem mletí. Překapávanou kávu pro návštěvu připravíte jedna dvě. 

 

Skvěle se kamarádí s jakýmkoliv ručním překapávačem. Samozřejmě mu to sluší s kolegou od Haria tedy V60. Parádních výsledků dosahuje v kombinaci s Aeropressem. Mlýnek Skerton Pro je praktický a funkční. Kvalitní kousek za opravdu férovou cenu

Přečtěte si také článek, jak na perfektní šálek kávy v Hario V60.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč