Určitě to znáte také, uvaříte si šálek kávy a než se k němu dostanete, je káva studená. Má smysl ji znovu ohřívat nebo si z ní raději připravit ledovku?
Správná teplota kávy ovlivňuje její chuť
Než si povíme, jak kávu znovu ohřát, pojďme si vysvětlit některé chemické procesy, ke kterým během pražení, vaření a následném ohřívání dochází. Právě ony mají zásadní vliv na chuť a vůni.
Zelené kávové zrno obsahuje více než 800 nejrůznějších sloučenin. Ty si pro zjednodušení rozdělíme do dvou skupin:
- Netěkavé – jedná se látky, které zůstávají stálé za každé teploty, jejich množství se nemění. Těmi jsou kofein a kyselina chlorogenová.
- Těkavé – do této skupiny patří všechny sloučeniny, které dodávají kávě její typickou chuť a aroma. Vlivem tepla se mění nebo vytrácí.

Pražení kávy
Během pražení se vlivem tepla netěkavé sloučeniny obsažené v kávových zrnech rozkládají a tvoří další, které přímo ovlivňují chuť a aroma kávy. Ovšem tyto sloučeniny vzniklé pražením jsou na teplo velmi citlivé a pokud budeme kávu pražit déle, začnou se pálit a káva ztratí na své chuti, a tedy i kvalitě.
Příprava kávy
Dalším krokem ke změně chemického, a tedy i chuťového složení, je finální vaření. Horká voda opět extrahuje určité kávové sloučeniny, které jsou našim chuťovým pohárkům i čichovým buňkám příjemné.
Avšak příliš vysoká teplota uvolní nežádoucí látky (např. chlorogenové kyseliny), které mají za následek hořkou chuť. Proto je ve všech procesech velmi důležité dbát na správnou teplotu vody.
Výběrovou kávu vždy čerstvou, voňavou a teplou.
Má smysl ohřívat kávu?
Co z předchozích řádků vyplývá? Jednoznačně to, že teplotní zákonitosti fungují jak během pražení, vaření, tak i ohřívání stejně. Ve všech případech vystavujeme kávová zrna teplu a tím celý proces uvolňování kávových kyselin, sloučeni a olejů opakujeme.
Opětovným ohříváním si sice káva zachová obsah kofeinu, ale ztratí svou vůni a chuť. Namísto toho vynikne hořkost kyseliny kávové.
Na co si dát při ohřívání kávy pozor?
Už z předešlého popisu je zřejmé, že rozhodující je správná teplota. Proto vždy zvolte tu nejnižší možnou teplotu ohřevu, abyste co nejvíce zabránili negativním chemickým reakcím.
Kávu ohřívejte rovnoměrně na teplotu do 60 °C. Tato teplota je nižší, než když vaříte čerstvou. Ta se obvykle pohybuje okolo 75 °C. Nízká teplota jednak zmírňuje většinu chemických změn, a navíc se zjistilo, že většina lidí dává přednost kávě právě o teplotě 60 °C, protože přináší ten pravý chuťový požitek.
Jak kávu znovu ohřát, a přitom zachovat její chuť a aroma
1. Na sporáku
Uvařili jste si šálek kávy a najednou si všimli, že vychladl? Nezoufejte.
- Přelijte kávu do konvičky, džezvy nebo kastrůlku a přihřejte ji na sporáku.
- Nesmí se vařit. Jakmile z ní začne stoupat pára, sundejte ji.
- Nalijte kávu zpět do hrnečku a popíjejte.
Tento způsob funguje jen pro kávu, která je čerstvá a nestojí několik hodin vystydlá na stole. Pokud se pokusíte ohřát zapomenutou kávu, nejspíš si na ní nepochutnáte.
2. V mikrovlnné troubě
Pochopitelně můžete k ohřátí využít i mikrovlnnou troubu. Ovšem i zde platí pravidla, která je nutné dodržet:
- Nastavte mikrovlnnou troubu pouze na střední stupeň výkonu.
- Vložte do ní hrnek s kávou a ohřívejte ji ve 30sekundových intervalech.
Takto snížíte pravděpodobnost spálení, a tedy i zhořknutí. Pokud se tak přeci jen stane, můžete hořkou chuť zjemnit smetanou nebo mlékem.

Čemu se vyhnout při ohřevu kávy?
- Neohřívejte kávu s mlékem nebo smetanou
Při znovu ohřívání se mohou mléčné složky v kávě vysrážet a výsledný efekt se nebude líbit ani vašemu oku, natož chuťovým buňkám.
Také je nutné si uvědomit, že mléčné výrobky se musí skladovat v chladu, aby se v nich nešířily nežádoucí mikroby. Už jen to, že si nalijete mléko nebo smetanu do kávy a necháte je delší dobu stát na stole, mimo ledničku, jim na kvalitě nepřidá. Pokud se rozhodnete nápoj navíc ohřívat, může vám po vypití způsobit zažívací problémy.
- Nepoužívejte mikrovlnnou troubu na plný výkon
Rychlé ohřívání na velmi vysokou teplotu složky obsažené v kávě spálí a díky tomu káva získá spálenou pachuť.
- Nepoužívejte na svém kávovaru stálé ohřívání
Mnoho kávovarů na překapávanou kávu je vybaveno funkcí, která udržuje nápoj v konvici teplý ještě několik dalších hodin po uvaření. Možná se to na první pohled může zdát jako užitečná funkce, ale věřte, že to postupně na kvalitě připravené kávy ubírá. Ztrácí celistvost své chuti a hořkne.
Přestože při přípravě překapávané kávy zůstává kávová sedlina ve filtru, některé drobně namleté částečky mohou do konvice uniknout (stejně jako se to děje i při použití French pressu). Částečky se během ohřívání stále vaří a toto dlouhé louhování opět přináší nežádoucí hořkost.
Jak zabránit tomu, aby káva nebyla hned studená
Abyste předešli zbytečnému ohřívání kávy, doporučuji následující:
- Správné načasování – není nic lepšího, než si vychutnat šálek kávy doušek po doušku a naplno. Proto si ji uvařte tehdy, víte-li, že budete mít dostatek času si ji vypít.
- Vařte malé dávky – uvařte si jen tak velký hrneček kávy, na kterém si stihnete pochutnat ještě dříve, než vychladne.
- Vhodný šálek na kávu – prodloužení ideální teploty kávy docílíte i tím, že zvolíte správný hrníček. O tom, jestli je lepší porcelánový, skleněný, keramický nebo kameninový jsme se přesvědčili v našem testu.
- Termohrnek – Možná ho používáte na cesty nebo do auta, ale napadlo vás, že tepelná izolace v tomto šálku umožní, aby v něm káva zůstala déle teplá i doma? Vy si můžete v klidu vyřizovat e-maily a káva nemá šanci během chvíle vystydnout.
- Přichystejte si ledovou kávu – Ledová káva nebo frappuccino jsou stále více oblíbené především v letních měsících. Přidáním mléka, kostek ledu a případně sirupu s libovolnou příchutí během chvíle vykouzlíte osvěžující drink, u kterého vás nebude mrzet, že jste si svou oblíbenou kávu nechali vychladnout.
Časté dotazy k ohřívání kávy
Cold Brew je káva, která se během své přípravy nedostane do kontaktu s horkou vodou. Díky pozvolnému louhování ve studené vodě, které může trvat i 16 hodin, získá sladší a jemnější chuť.
- Doma si ji můžete připravit v zavařovací sklenici, 👉 French pressu nebo v 👉 profesionální soupravě na Cold Brew.