čtení 5 minut | Blog / Kofein a zdraví

Hlavní účinnou látkou kávy je známý kofein. Jeho povzbudivé efekty na naši mysl a schopnost zamezení únavy rádi využíváme. Dopřáváme si jej v podstatě každodenně ve formě šálku kávy. Kofein však má významné stimulační a zdravotní účinky nejen při vnitřním použití.

KOSMETICKÉ PŘÍPRAVKY S KOFEINEM

Benefity kofeinu se využívají i v kosmetických přípravcích. Množství kosmetických přípravků obsahuje také kofein. Ten je schopen proniknout do pokožky přibližně za pět minut po aplikaci. Nejvýraznější absorpce je pak během hodiny.

Z krému, séra či jiného kosmetického přípravku začne kofein při aplikaci na kůži pronikat v podstatě do všech jejích vrstev. Působí tak ochraně na jejím povrchu – epidermis, v epidermis i v tukových buňkách podkoží. Na základě výzkumů, můžeme charakterizovat šest základních efektivních účinků kofeinu v kosmetice na naši pleť.

1. OCHRANA PŘED UV ZÁŘENÍM

Známé české přísloví říká: “kam nechodí slunce, tam chodí lékař”. Všichni si tak uvědomujeme prospěšnost pobytu na slunci, ale vitamin D není jediným produktem slunečního záření. Paprsky UVA a UVB mohou způsobit nejen spálení kůže, ale také její stárnutí i vznik rakoviny.

 

Kofein by podle vědeckých výzkumů mohl mít preventivní účinky nebo dokonce zvrátit poškození UV zářením. Rakovina kůže zapříčiněná vystavením pokožky UV záření se stává častější, zejména z důvodu zvýšeného rekreačního opalování, používáním solárií a zhoršující se ozónovou vrstvou.

 

UV záření může ovlivnit funkce buněk, zejména zastavení buněčného cyklu, opravy DNA a apoptózy (programované buněčné smrti). Cyklus buňky je opatřen kontrolními body, které hlídají správný stav buňky – genetickou stabilitu. Případně zastaví její cyklus, aby mohlo dojít k potřebným opravám. 

 

Tyto kontrolní body pak tvoří složitou síť signálních drah. Kofein působí jako inhibitor takové signální dráhy. Dokáže ji tedy určitým způsobem ovlivnit a pomáhá tak s nápravou škod způsobených UV zářením. Studie zveřejněná v Journal of Investigative Dermatology naznačuje, že by použití kofeinu lokálně, například v opalovacích krémech, by mohlo vést k minimalizaci či zvrácení poškození způsobených UV zářením. (1)

2. LOKÁLNÍ PROKRVENÍ PLETI

V místech aplikace kofeinu dochází ke zvýšení mikrocirkulace krve. Tento účinek s sebou přináší i zvýšení kyslíku a živin v těchto oblastech. Prokrvení pleti podporuje její zdravé zabarvení. Především však oceníte, že v takto oživená pleť lépe vytváří kolagen

 

Úbytek kolagenu je obvykle spojován se stárnutím. Tělo si vytváří kolagen přirozeně samo, ale spolu s věkem jeho produkce klesá. Viditelná ztráta kolagenu se na pleti projevuje typickými známkami stárnutí – vráskami. Málo kolagenu neposkytuje pleti potřebnou oporu a vytváří se vrásky.

 

Produkce kolagenu výrazně klesá od 25. roku života. Krémy a přípravky s obsahem kofeinu, tak mohou pomoci s tvorbou kolagenu v průběhu života a chránit tak mladistvý vzhled vaší pleti. Omezený průtok krve a lymfy má za následek tmavé kruhy pod očima. Zvýšení mikrocirkulace krve v oblasti okolo očí může zmírnit tvorbu těchto tmavých kruhů

 

3. SNÍŽENÍ OTOKŮ

Při zvyšování průtoku krve využívá kofein svou schopnost stažení či zúžení cév. Kromě zdravé barvy v obličeji, znamená i snížení otoků. Otoky jsou nahromaděnou tekutinou v určité části těla v důsledku nedostatečná cirkulace krve a lymfy

 

Kosmetika s kofeinem tak působí nejen proti tmavým kruhům pod očima, ale i proti vzniku tzv. “váčků” či otoků pod očima. Kofeinem prokrvená pleť obnoví rovnováhu tekutin v oblasti otoku. Tím dojde k jeho odstranění.

4. NIŽŠÍ KONCENTRACE TUKŮ

Při odstraňování otoků zároveň dochází i k ovlivnění metabolických procesů podkožních buněk. Kofein podporuje lipolýzu, tedy odbourávání tuku v tukových buňkách. Funkce odvodnění a lipolýzy definují kofein jako skvělého pomocníka v boji s celulitidou

 

Peelingy s kofeinem vyhlazují pleť z venku i ze vnitř. Odbourávají zásoby tuku a vody. Prokrvené oblasti získají naopak potřebné živiny pro zdravý vzhled pleti. Vyrobit si kávový peeling přitom není vůbec nic složitého. V základu stačí smíchat jemně mletou kávu s trochou oleje.

Nechte se od nás inspirovat jak na kávový peeling a dalších dohromady 15 způsobů využití kávy

5. PODPORA RŮSTU VLASŮ

Znáte ten pocit naplnění těla energií po vypití svého ranního espressa? Podobně kofein aktivuje k činnosti i růst vlasů. Šampony a kondicionéry s kofeinem spoléhají na jeho schopnost dodání energie i lokálně, v místě růstu vlasů. 

 

Především muže s přibývajícím věkem trápí vypadávání vlasů. Kofeinové přípravky aktivně působí na hladké svalstvo u kořínků vlasů a zvýšenou mikrocirkulací krve v této oblasti obohacují vlasové folikuly o množství potřebných živin k růstu vlasů

 

U mužů rozhoduje o hustotě jejich vlasů především hormon DHT – dihydrotestosteron. Má za následek zužování vlasových kořínků a tím růst tenčích a slabších vlasů. Nakonec dojde k tomu, že vlasy přestanou zcela růst. 

 

Podle studie, zabývající se mechanismem působení kofeinu a jeho kosmetického použití, kofein ovlivňuje aktivitu hormonu DHT. Proto jsou kofeinové přípravky pro péči o vlasy účinné nejen jako podpora růstu vlasů, ale zároveň zmírňují a snižují proces ztráty vlasů. (2)

6. ANTIOXIDAČNÍ ÚČINKY

Káva, vzhledem k její celosvětové oblibě, patří mezi důležité antioxidanty v naší stravě. Její antioxidační vlastnosti zbavují tělo toxinů – volných radikálů, které jsou příčinou stárnutí a nemocí. 

 

Každodenně na nás, kromě přirozených volných radikálů vzniklých metabolickými procesy v našem těle, útočí množství toxinů pocházejících ze špatného životního prostředí a nezdravého, stresem ovlivněného, životního stylu vůbec. S takovými volnými radikály nám pomáhají bojovat antioxidanty, které přijímáme například z naší stravy.

 

Pitím kávy přispíváme ke zvýšení ochranných látek – antioxidantů, které zabraňují volným radikálům – oxidantům – poškozovat naše zdraví. Antioxidační účinky kávy tak chrání před rozvojem nemocí, nádorových onemocnění a také stárnutí nejen pleti, ale celého organismu.

Přečtěte si náš článek zaměřený právě na antioxidační účinky kávy.

  1. Zdroje:
    1. Heffernan, T. P., Kawasumi, M., Blasina, A., Anderes, K., Conney, A. H., & Nghiem, P. (2009). ATR-Chk1 pathway inhibition promotes apoptosis after UV treatment in primary human keratinocytes: potential basis for the UV protective effects of caffeine. The Journal of investigative dermatology, 129(7), 1805–1815. https://doi.org/10.1038/jid.2008.435
    2. Herman A, Herman AP. Caffeine’s mechanisms of action and its cosmetic use. Skin Pharmacol Physiol. 2013;26(1):8-14. doi: 10.1159/000343174. Epub 2012 Oct 11. PMID: 23075568.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč