Přesné zvážení je základem, ale digitální váhy pro baristy mají ještě další funkce. Pojďte nyní objevit, co umí digitální baristické váhy a jak je při přípravě kávy využijete na maximum.
Co od váhy při přípravě kávy potřebujete?
Nejdůležitější funkce, kvůli které si baristickou váhu vybíráte, je přesné vážení v gramech. Tedy lépe v desetinách gramů. Příprava kávy vyžaduje přesnost a opakovatelnost. Tudíž se bez jistoty ve hmotnosti dávky zrnkové, mleté i tekuté kávy a vody neobejdete. Proto hledáte váhu, na kterou je spolehnutí, že bude vážit správně. V tomto bodě se vyplácí věřit na renomé značky, jejíž výrobky jsou již baristy prověřeny. Na Lázeňské kávě to platí prakticky pro každou z nabídky baristických vah. Dále je důležitá přesnost na desetiny gramů, což je taky vlastnost každé z vah na našem e-shopu.
Jaké další funkce baristické váhy umí?
U digitální baristické váhy je nejpraktičtější funkcí časovač. Správně připravená káva, jak jistě všichni víme, počítá s přesností dávky – vážením a zároveň s dobou extrakce. To platí bez rozdílu metody přípravy. Tedy jak u espressa, tak u filtrované kávy. Většina baristických vah se stopkami (časovačem) funguje v manuální režimu. Tlačítkem na váze spustíte časovač a podle potřeby opět manuálně sami stopky vypnete.
Někdy však váhy mohou mít automatizované režimy pro odpočet času. Stopky se v auto-módu spouští obvykle při zaznamenání nárustu hmotnosti, tedy při dopadu první kapky extrahované kávy do nádoby na váze. Pojďme si tedy nyní povědět, jaké jsou automatické režimy u nejpopulárnějších baristických vah a jak je používat.
Timemore Black Mirror Basic 2
Mezi posledními kousky z dílny Timemore je váha Black Mirror Basic ve verzi 2. Tato značka produkuje velké množství baristického příslušenství jež se snaží držet v cenově příjemné kategorii, jak od nich už tak nějak očekáváme. Proto vyvíjí produkty ve fázích a své výrobky vylepšují postupně a podle reálných potřeb zákazníků. Takto vznikla i váha Basic 2. Co se dalo vylepšit bylo zlepšeno a co baristi milují, to pokračuje. Tak jako zobrazení rychlosti zalévání kávy v g/s nebo mód “Auto Timer”.
Funkce “Auto Timer” u Timemore Basic 2
Z klasického vážení s manuálním spouštěním stopek se do funkce “Auto Timer” přepnete tak, že 5x za sebou stisknete tlačítko pro spuštění časovače – “Timer button”. Ozve se zvukový signál a na displeji uvidíte písmeno A v kroužku, což je symbol této funkce. Následně umístěte na váhu váš překapávač, vložte filtr, nasypte kávu a stiskněte tlačítko stopek.
Na displeji se spustí odpočet: 3…2…1… a displej se vynuluje do startovací pozice, ve které můžete kdykoliv začít zalévat kávu. Jakmile váha detekuje začátek procesu (nárůst hmotnosti o přilévanou vodu) automaticky spustí časovač. Když potřebujete pauzu v měření času stačí stisknout tlačítko stopek, stejně tak pro opětovné spuštění po pauze (při 40s nečinnosti bude měření času pozastaveno automaticky). Vynulování časomíry pak provedete podržením tlačítka časovače.
Timemore Black Mirror Nano
Váha Black Mirror Nano je prakticky miniaturizovaná verze klasické Timemore váhy. Krom zmenšení se liší v pár úpravách vytvořených právě s ohledem na drobné rozměry této baristické váhy. Displej je na zešikmený, aby šel krásně vidět z úhlu, ze kterého se barista na váhu bude koukat. Tlačítka jsou na bočních stranách. Na malinkatou váhu se vešla všechny funkce jejího většího sourozence. Umí zobrazit rychlost zalévání i automatické měření času.
Funkce “Auto Timer” a “Flow Rate” u Timemore Nano
Zatímco u větší Timemore váhy je měření průtoku – “Flow Rate” neustále zobrazováno, tak na mini displeji váhy Nano je funkce zobrazena po stisknutí tlačítka. To se nachází na levá straně váhy hned za tlačítkem stopek. Nemusíte se bát, že se vám tím zastaví časomíra, ta stále běží i při přepnutí zobrazení displeje na zobrazení rychlosti průtoku.
Na této váze jsou dva režimy pro automatické měření času extrakce. Jeden pro filtrovanou kávu – “Pour-over timing mode” a druhý pro přípravu espressa – “Espresso Timer Mode”. Když stisknete 3x za sebou tlačítko časovače, spustí se automatický režim stopek pro přípravu filtrované kávy. Opět uslyšíte zvukový signál, uvidíte na displeji písmeno A v kroužku a spustí se 3 sekundový odpočet než se displej vynuluje do startovací pozice. Vše jako u větší váhy viz. “Auto Timer” u Timemore Basic 2 popsaný výše.
Sekvence režimů je následující: “Regular mode, Pour-over timing mode, Espresso Timer Mode”. Pro přechod mezi nimi 3x za sebou stisknete tlačítko stopek. Jakmile se dostanete na režim pro měření espressa, zobrazí se na displeji v místě pro měření času zkratka “ESP”. Pak jen postavíte šálek na váhu, symbol automatické funkce bude pomalu blikat a jakmile dopadne první kapka espressa začne automatický odpočet času extrakce. Když je espresso hotovo a vezmete z váhy šálek, tak se zastaví i časomíra a vy můžete zkontrolovat hodnoty. Váha se automaticky vynuluje do startovací pozice pro další espresso.
Fellow Tally Pro
Produkty značky Fellow jsou pro baristy dá se říci srdeční záležitostí. Ony totiž každým coulem vyzařují lásku jejich výrobců k přípravě kávy a kávě samotné. Samozřejmě jsou super spolehlivé, designové a výkonné. Nu a nyní je tady jejich váha Tally Pro s režimem “Brew Assist”. Do tohoto módu se dostanete stisknutím tlačítka “Mode button” nad hlavním funkčním tlačítkem “Dial”. Sekvence režimů jdou následovně: “timer, weight, brew assist”.
Funkce “Brew Assist” váhy Fellow Tally
V tomto režimu uvidíte na displeji tři oddíly. Vlevo gramáž kávy, vpravo vody a uprostřed poměr těchto dvou hmotností. Poměrná hodnota je tedy BR čili tzv. “Brew ratio” a díky váze Tally tak nemusíte v hlavě přepočítávat gramáže pro různé metody přípravy kávy. Ku příkladu pro French Press používám BR 1:15, pro V60 pak BR 1:16 a u Moka konvičky mám obvykle BR v poměru 1:10. Funkčním otočným tlačítkem “Dial” upravíte na požadované BR a nasypete kávu. Hned vidíte, že při použití např. 20g kávy s BR 1:16 budete potřebovat 320g vody. 🙂
Když stisknete tlačítko časovače – “timer button”, váha si zapamatuje zvolené BR. Zobrazení času je na nule, ale na pravé straně displeje stále vidíte cílovou hodnotu hmotnosti vody, které chcete při přípravě dosáhnout dle daného BR. Jakmile začnete kávu zalévat, automaticky se spustí časovač na levé straně displeje. Uprostřed je zobrazena aktuální váha při zalévání. Hned co dosáhnete cílové hodnoty se středová část s reálnou gramáží zvárazní a vy víte, že máte hotovo.
Brewista Smart 3
Hranaté černo-stříbrné kompaktní váhy Smart od Brewisty měla jednu dobu snad každá druhá kavárna a barista. Všude se vešly, byly přehledné a snadno srozumitelné v ovládání díky 4 tlačítkům s funkcemi: “ON/OFF, MODE, TARE, TIME”. Co víc si k přípravě kávy přát? Nyní jsou tady váhy Brewista Smart verze 3 a krom několika úprav patrných především na vzhledu umí přesně to, na co jsme zvyklí. Jenže, pravda je taková, že ne každý barista ví, jaký poklad se v jeho Brewista váhách skrývá. Mnozí totiž tuto váhu nikdy naplno nevyužili, stále jen mačkají start a stop, přitom Brewista váhy mají dokonce 5 funkčních módů.
Režimy baristické váhy Brewista Smart
- MODE 1: plně automatický režim
- MODE 2: “Auto-tare” režim (při položení šálku na váhu se čas i gramáž automaticky vynuluje, jakmile chcete začít připravovat kávu musíte si spustit stopky manuálně tlačítkem “TIME”, po odebrání šálku pro kontrolu následuje 5s zobrazení hodnot)
- MODE 3: “Auro-tare” a “Auto-timer” režim (při položení šálku na váhu se čas i gramáž automaticky vynuluje, jakmile váha detekuje začátek extrakce – začne téct do šálku káva, automaticky spustí časovač, po odebrání šálku pro kontrolu následuje 5s zobrazení hodnot)
- MODE 4: “Auto-tare” režim (jako mód č. 2, ale stopky nejsou aktivní, pouze pro automatické vynulování při položení šálku na váhu a zachování hodnoty hmotnosti nápoje po odebrání šálku pro kontrolu při 5s zobrazení)
- MODE 5: okamžitý “Auro-tare” a “Auto-timer” režim (automatické vynulování váhy v gramáži i čase a jejich okamžité automatické spuštění, po odebrání šálku pro kontrolu následuje 5s zobrazení hodnot)
Felicita ARC
Digitální váhy Felicita ARC jsou už vlastně takovým hi-tech kávovým příslušenstvím. Patří totiž mezi baristické produkty s bezdrátovou komunikací. Přes Bluetooth jsou ve spojení s mobilní aplikací, ve které můžete sledovat real-time naměřené hodnoty nebo zpětně analyzovat data z vážení předchozích káv. Přímo na váze si dokážete nastavit režimy k obrazu svému, nebo v případě potřeby váhu kalibrovat. V základu má Felicita ARC několik režimů, mezi nimiž přepínáte podržením spouštěcího tlačítka na 1s a z toho jsou 3 s automatizovanými programy “Auto Start Modes”.
“Auto Start Mode” u váhy Felicita ARC
Předprogramované módy automatického měření jsou na váze graficky znázorněny symbolem kapky, čtverce a trojúhelníku. Pakliže zvolíte mód, při kterém je zobrazena kapka, bude váha automaticky reagovat spuštěním časomíry, když do šálku na váze dopadnou první kapky kávy.
U režimu, kdy na displeji vidíte znak kapky a čtverec, se jedná o automatické měření času při dopadnutí první kapky espressa do šálku na váze (jako u předchozího módu). Tomu ale předchazí také automatické vynulování – “auto-tare” při umístění šálku na váhu.
Vyobrazení trojúhelníku a čtverce na displeji váhy předznamenává, že je nastaven automatický režim pro “auto-tare” a “auto-timer” včetně měření doby preifuze.
Acaia Pearl
Své pojednání o automatizovaných režimech vah na kávu ukončím u té, která je už po léta královnou všech baristických vah světa. Luxusní, futuristická a z každého ohledu dokonalá váha v populárním modelu jako Acaia Pearl. Jaké tato automatické módy nabízí tato kráska?
Funkční módy váhy Acaia Pearl
- Mode 0 – Weighing mode
- Mode 1 – Espresso mode (vážení s manuálním sepnutím časovače, který zobrazuje dobu v rozpětí 0-59 s v cyklech)
- Mode 2 – Timer mode (vážení s manuálním sepnutím časovače, jehož rozsah je 9 min 59 s)
- Mode 3 – Auto Start Mode (režim “auto-tare” a “auto-timer”)
- Mode 4 – Beverage Mode (režim “auto-timer” s kroky pro přípravu filtrované kávy)
- Mode 5 – Auto Tare Mode
Mezi módy přecházíte dlouhým stiskem on/off tlačítka na váze. Režimy jdou po sobě tak, jak jsem je sepsala v popisu výše. Dvojitým dotykem na tlačítku T (“tare”) dojde k resetu vybraného módu. Režimy vážení můžete konfigurovat. S váhou můžete komunikovat přes mobilní telefon v aplikaci. Tam uvidíte “real-time” měření váhy, historii vážení, ukládáte recepty nebo podle nich připravovat kávu. Upravíte si různé parametry, dokonce třeba i uvítací pozdar po zapnutí váhy, protože tohoto miláčka – který se snad nikdy nevybije, už nedáte z ruky.
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: