čtení 3 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Pokud bych měla určit jedno město jako kávovou Mekku, byl by tím rozhodně Berlín. Fjord Coffee Roasters je další pražírna s kořeny v tomto německém hlavním městě. Co stojí za jejím vznikem a co jedinečného svým zákazníkům nabízí, vám prozradím na následujících řádcích.

VZNIK PRAŽÍRNY FJORD COFFEE

Za založením pražírny stojí dva muži. Což jsou Morgan Love, spoluzakladatel kavárny Silo Coffee, a Kresten Thørgesen, zakladatel kavárny Father Carpenter a současný hlavní pražič Fjord Coffee. Oba si chtěli začít pro své kavárny začít pražit vlastní kávu. Po kalkulaci však došli k závěru, že bude lepší spojit síly a vytvořit jeden provoz, místo toho aby si konkurovali.

V současnosti už každý ze zakladatelů vlastní dva podniky. K Silo Coffee přibyl Morganovi Sorrel. Kresten si k Father Carpenter otevřel ještě restauraci Patricia. Kávu tedy praží pro tyto čtyři podniky, ale také pro veřejnost. Balíčky s jejich kávovými zrnky dodávají i do různých kaváren v Evropě.

KÁVA FJORD COFFEE ROASTERS – PRAŽENÍ A VÝBĚR

Kávu praží třikrát týdně na pražičce Probat. K pražení ve Fjord Coffee přistupují jako k řemeslu. Zastávají názor, že ty nejlepší chutě v kávě vznikají na plantážích a farmách a jejich cílem je tyto chutě z kávy co nejlépe vytáhnout a ukázat. Kávu praží zvlášť na espresso a pro přípravu filtrované kávy. Jedinečností jejich nabídky je degustační box, ve kterém zákazníci najdou vzorky třech různých káv z aktuální nabídky, což jim usnadní výběr kávy.

Degustační balení od Lázeňské? Máme! Tři menší balení kávy se skvěle hodí, pokud se nemůžete rozhodnout, jako kávu chcete, nebo třeba na domácí cupping. Stačí si vybrat jen pražení na filtr či espresso.

Cílem pražení kávy Fjord je vytáhnout přirozeně sladkou a výraznou chuť vysoce kvalitních kávových zrn, která získávají, a zároveň představit různé regiony, metody zpracování a sezónní speciality. Důraz na kvalitu je navíc vidět nejen u výběru kávy, ale také při výběru surovin, ze kterých ve svých kavárnách připravují všechna jídla. Objevování a poznávání nových a jedinečných chutí zakladatele přiměl k navázání bližších vztahů s farmáři. Jejich styl pražení a přístup ke kávě není na první pohled nějak vyčnívající, ale i tak je svým způsobem jedinečný.

muž s tetováním na ruce lepí přelepku s informacemi o kávě na krabičku s kávou
Více do povědomí se pražírna dostala po zavedení jejich nyní už ikonických krabičkových obalů s motivem letokruhu. Zdroj: fjord-coffee.de

RECEPT NA KÁVU Z V60

Kousek Fjord Coffee Roasters můžete mít doma, také díky použití jejich receptury pro přípravu kávy ve V60.

  1. Namelete si 18 g kávy pražené na filtr a uvařte si 350 ml vody na teplotu 94 °C
  2. Do V60 si vložte papírový filtr a propláchněte ho horkou vodou. 
  3. Kávu vsypte do filtru, zalijte ji 60 g vody a počkejte 30 sekund.
  4. V 30 sekundách přilijte 90 g vody, v čase 0:55 přidejte dalších 50 g vody. 
  5. Dalších 50 g vody dolijte v čase 1:20 a posledních 50 g vody v 1:45. 
  6. V průběhu otáčejte V60. 
  7. Doba extrakce by měla být mezi 2:30 až 3 minutami.

Jakou hrubost nastavit pro přípravu kávy ve V60 a pomocí ostatních metod vám poradí náš článek o správné hrubosti mletí.

Skvělá káva v pohodlí domova s V60

Příprava kávy s V60 je snadnou cestou, jak si doma připravit lahodnou kávu. Na našem e-shopu najdete vše potřebné příslušenství k její přípravě a stejně tak širokou nabídku výběrové kávy. 

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč