Čtení: 4 minut

Výroba kávy v Kostarice začala koncem 17. století v centrálním údolí, které mělo ideální půdní a klimatické podmínky pro kávové plantáže. Kávovníky arabiky byly přivezeny do země přímo z Etiopie. V devatenáctém století vláda Kostariky důrazně podporovala výrobu kávy a do roku 1821 si v době nezávislosti uvědomila hodnotu kávy jako exportního produktu a jako příležitost, která zemědělcům umožní osvobodit se od chudoby. Od roku 1829 se káva stala hlavním zdrojem příjmů překonávající kakao, tabák a cukr.

V roce 1832 začala Kostarika vyvážet kávu do Chile, kde byla znovu zabalena a poslána do Anglie. V roce 1843 byla zásilka poslána přímo do Spojeného království a Britové poté vyvinuli zájem o zemi. Značně investovali do kostarického kávového průmyslu a až do druhé světové války se stali hlavním zákazníkem vývozu.

Investice do kávového průmyslu

Pěstitelé a obchodníci s kávovým průmyslem transformovali kostarickou ekonomiku a přispěli k modernizaci v zemi, což poskytlo financování mladým uchazečům o studium v ​​Evropě. Navíc silnice postavená v letech 1844 až 1846 vedoucí z centrálního údolí do přístavu Puntarenas revitalizovala oblast údolí a hor dnešních měst Grecia, Palmares, San Ramon a Sarchi, čímž se stala novým impulsem pro rozšíření pěstování kávy na kostarické půdě.

Právě v tuto chvíli začala obíhat legenda Golden Coffee Bean . Kávový rozmach, který dal vznik oligarchii, která jasně prospívala více než ostatním, odráží nepopiratelnou realitu: káva osvobodila Kostariku od chudoby a umožnila jí usilovat o pohodlnější životní styl.

Káva přispěla k pokroku

Příjmy vytvořené kávovým průmyslem v Kostarice financovaly první železnice spojující zemi s atlantickým pobřežím v roce 1890, jmenované „Ferrocarril al Atlántico“. Budova samotného Národního divadla v San José, která byla otevřena v roce 1897, se díky kávě stala skutečností.

Zrna Golden Coffee Bean byla také součástí ekonomické základny, která ovlivnila vznik zvláštních příkladů „pokroku“ v Kostarice v tomto období. San Jose bylo po Paříži, Londýně a New Yorku jedním z prvních měst na světě s elektrickým osvětlovacím systémem. Pouliční osvětlení bylo zahájeno v San Jose 9. srpna 1884, s existencí pomocí elektrárny instalované Amonem Fasileauem Duplantierem v areálu kávové továrny Tournon.

Náhlý pokles

20. století přivedlo kostarického zemědělce potýkat se s otázkou, jak se začlenit do nových oblastí na mapě pěstování kávy a ke zvýšení produkce. V reakci na blížící se zbídačení tisíců farmářů nechráněných proti globální finanční krizi v roce 1930, vláda Kostariky přijala řadu opatření, která položila základy moderní struktury výroby kostarické kávy.

Tato opatření zahrnovala zřízení institutu pro obranu kávy (IDECAFE) v roce 1933, který se později stal úřadem pro kávu, což je dnes institut kostarické kávy (ICAFE). Hlavním účelem bylo regulovat vztahy a zprostředkovat mezi různými sektory kávového podnikání.

Potřeba zvýšit produktivitu

Po druhé světové válce rostla poptávka po kostarické kávě, ale produktivita země klesla. Nastal čas, aby země provedla zásadní změny. Na základě velmi opatrného výzkumného procesu začala nahrazovat odrůdyTypica“ a „Bourbon“, s vysokou přepravou a nízkou produktivitou, za malé „Caturra“ a „Catuai“. Tato změna zvýšila hustotu plodin, která vzrostla více než z 1 000 průměrně na 3 000 rostlin na hektar. Byly také provedeny další důležité změny v technikách prořezávání a použití stínu.

Úspěch vývozu spočíval v kvalitě

Důležitou roli hrály také změny na mezinárodní úrovni. Byla zavedena mezinárodní dohoda o kávě a s ní systém vývozních kvót, který zaručuje minimální cenu. Kostarika zaměřila své úsilí na zlepšení svých výrobních technik. Okolo roku 1973 Kostarika zdvojnásobila svůj výnos k roku 1955. Uvedení Kostariky v horních částech seznamu světové produktivity kávy je pořadí, které bylo způsobeno politikou kvality propagovanou ICAFE.

Úměrné rozdělení zisku z kávy

Pěstitelé kávy dostali přístup ke zlepšeným kávovým zrnům, a tak se dohodli na výsadbě pouze kávových odrůd Arabica – vláda stanovila zákon, který stále platí – dokud se dovedou kávovníky obratně přizpůsobovat podmínkám půdy, klimatu a stínu, jsou k dispozici. Ještě více, spravedlivý obchodní základ, na kterém vláda Kostariky a odvětví kávy stojí je, že příjmy z vývozu jsou rozděleny úměrně mezi producenty, mlýny a vývozce, pomohlo to ještě více upevnit postavení Kostariky na mezinárodním trhu. Tento národní obchodní model, známý jako likvidační systém, je ve světě jedinečný.

V Kostarice drží krok

Globální změna spotřebitelských návyků,  pomohla vzniknout novým trendům, jak v pěstování kávy, tak v preferencích nákupu, jako i vyvíjející se chutě spotřebitelů v Kostarice, představují nové výzvy, které odvětví kávy bere velmi vážně. To se odráží v šíření certifikovaných organických káv, s mezinárodními certifikacemi Fair Trade nebo schválením organizacemi, jako jsou UTZ a Rainforest Alliance, které potvrzují jejich správné zemědělské postupy, snižování využívání vody a dalších environmentálních faktorů.

V důsledku toho se začala vyvíjet třetí kávová vlna: generace, která má zájem o výrobu, zpracování, přípravu na pražení a samozřejmě pití velmi kvalitní kávy, což známe jako výběrové nebo jemné kávy. Tato kávová kultura speciálních káv, kde odborníci cuppingují a spotřebitelé považují kávu za mistrovské dílo, jako víno, spíše než za komoditu, usiluje o nejvyšší formu kulinářského ohodnocení kávy, aby člověk mohl ocenit jemnost chutí, odrůd a pěstitelskou oblast – podobně jako u jiným konzumních rostlinných produktům, jako je víno, čaj, čokoláda a konopí. Mezi charakteristické rysy kávy třetí vlny patří káva Direct Trade, vysoce kvalitní zrno a káva jednoho původu (na rozdíl od směsí).

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Tagy : ,
Autor :
Zdenek Mareček
Jako hlavní pražič se na mě můžete obrátit se zpětnou vazbou na kávu.
Napsáno: 1.8.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro