čtení 5 minut | Blog / Založení kavárny

Snad každý milovník kávy se někdy v životě zasnil nad tím, jaké by to bylo mít vlastní kavárnu. V drtivé většině případů ovšem zůstane pouze u snů. Najít totiž podrobný návod, jak si založit svou vlastní kavárnu, není úplně jednoduché. Rozhodli jsme se proto pro vás vytvořit uceleného průvodce, který vás krok za krokem provede celým procesem zakládání kavárny.

V této sérii Jak založit kavárnu vás provedeme všemi nezbytnými byrokratickými kroky, poradíme vám, jak sestavit funkční podnikatelský a finanční plán, jak zhotovit analýzu konkurence a trhu a jak na provoz samotné kavárny.

Bez teorie to ovšem nepůjde. V tomto článku vám tedy podrobně vysvětlíme, co to podnikání vlastně je, jaké vlastnosti byste jako podnikatel měl mít a jaké podmínky budete muset splňovat.

Podnikání obecně

Iniciativní a kreativní přístup, cílevědomost, organizování a řízení, užitek, přidaná hodnota, rizika, neustálý proces. To vše jsou základní rysy podnikání. Lze na něj pohlížet z několika pohledů; ekonomického, psychologického, sociologického, právního a podnikatelského. Co to ale znamená?

Z pohledu ekonomického je podnikání činnost, při které jsou výrobní faktory transformovány do výstupů a tím zvyšují jejich původní hodnotu. Pro vás jako majitele kavárny to s největší pravděpodobností bude představovat proces přípravy kávy a její následný servis. 

Je tomu už dávno, kdy byla káva nedostatkovým a luxusním zbožím. Dnes si téměř každý může připravit kávu doma. Vaším úkolem je tedy zajistit přidanou hodnotu, za kterou si bude zákazník ochoten připlatit. V případě kavárny bývá onou přidanou hodnotou profesionální příprava a výběrová káva, s jejíž výběrem vám v případě vašeho zájmu rádi pomůžeme. 

Nezapomeňte, že na konci tohoto procesu by měla být hodnota vašeho výstupu vyšší, než hodnota vstupních investic.

Psychologické pojetí se dívá na podnikání jako na prostředek uspokojení naší touhy něčeho dosáhnout, seberealizace a postavení se na vlastní nohy. 

Sociologické pojetí hovoří o vlivu podnikání na okolí. Vaší kavárnou můžete ovlivnit vaše okolí více, než se může na první pohled zdát. Nevytváříte totiž pouze místo, kde se lidi budou moci setkávat, pracovat a odpočívat. Vytváříte i pracovní místa a další příležitosti, kterými reálně budete ovlivňovat životy všech zainteresovaných.

Jako poslední je pojetí právnické a podnikatelské. Nemá cenu se učit jejich přesnou definici. Pro vás je nyní důležitější, abyste spíše pochopili, co pro vás podnikání bude znamenat v praxi.

Jak lze pohlížet na podnikání?

Jak lze pohlížet na podnikání?

Co pro mě bude podnikání znamenat v praxi?

Podnikání je soustavná činnost, která je vykonávána s vidinou, že v ní bude i nadále pokračovat. Jestliže tedy patříte k lidem, kteří se snadno pro něco nadchnou a za chvíli jejich zájem opadne, doporučujeme si vše opravdu důkladně promyslet a nikam s rozhodováním nespěchat.

Hlavním cílem a smyslem celého podnikání je dosažení zisku.

Pokud se rozhodnete pro podnikání jako formu obživy, bude to pro vás také znamenat vystoupení z vaší anonymity. Budete podnikat pod vlastním jménem, či názvem vaší firmy a stejně tak budou konat i vaši zaměstnanci. 

Budete sami rozhodovat o místě a době výkonu činnosti, o organizaci práce, zajišťovat chod podnikání a rozhodovat o zisku dle vašeho uvážení. Stanete se „svým vlastním pánem“, což přináší různé výhody, ale i nevýhody.

Se samostatnou činností jde totiž ruku v ruce i vlastní odpovědnost. Jako podnikatel se nemůžete zbavit rizika ani odpovědnosti a závazků, které z podnikání plynou. Najednou to budete vy, kdo si bude muset platit své pojištění, nemocenskou či vzdělání. Připravte se, že za případnou škodu budete ručit celým svým majetkem.

Jaké vlastnosti bych jako majitel kavárny měl mít?

Za nás je klíčem k úspěchu:

 • láska ke kávě a pohostinství
 • ochota dlouho a tvrdě pracovat
 • odvaha riskovat
 • vytyčení si jasného cíle a jeho plnění
 • být realistický, pilný a trpělivý
 • sebedůvěra
 • schopnost nechat své city stranou

Jaké zkušenosti potřebuji k provozu kavárny?

Zkušenosti, například odborné, mohou být výhodou, ale rozhodně nejsou úplnou nutností. Mnohem důležitější je zdravý rozum, aktivní přístup k životu, schopnost komunikovat s lidmi, pracovitost a vytrvalost.

Nedostatek zkušeností je možné kompenzovat studiem či rekvalifikací. Pokud máte pocit, že na na založení a provoz vaší kavárny sami nestačíte, jděte do podnikání s parťákem, se kterým se budete moct vzájemně inspirovat a doplňovat.

Jaké podmínky musím splňovat, pokud chci začít s podnikáním?

K provozování živnosti potřebujete splnit určité podmínky, jako je dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a trestní bezúhonnost. Některé druhy živností dále vyžadují splnění určitého vzdělání a praxe nebo vykonání odborné zkoušky. Co ovšem dělat, jestliže jedno z výše uvedených kritérií nesplňujete?

 

Co dělat, pokud nemám odbornou způsobilost k provozování živnosti?

Pokud sami nemáte odbornou způsobilost k provozování živnosti, můžete provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce. Odpovědný zástupce je člověk, který se zaručí za kvalitu vašeho podnikání. Měl by to být tedy člověk, se kterým si vzájemně důvěřujete. Tato osoba musí taktéž splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti a mít potřebné vzdělání či praxi. 

Co dělat, pokud mám záznam v rejstříku trestů?

O váš výpis z evidence Rejstříku trestů si úřad zažádá sám. Nezoufejte, pokud máte v záznamu už nějaký škraloup. Ne vždy tento záznam musí automaticky znamenat ztrátu vaší trestní bezúhonnosti. Každý jednotlivý případ se posuzuje individuálně dle toho, o jaký trestný čin se jednalo, zda byl spáchán úmyslně či z nedbalosti, případně zda má souvislost s podnikáním nebo s předmětem vašeho podnikání. 

Na živnostenském úřadě nezapomeňte vyplnit Jednotný registrační formulář, ve kterém se kromě ohlášení zahájení živnosti zaregistrujete i k dalším úřadům a povinnostem, jako je daň z příjmu fyzických osob a sociální a zdravotní pojištění.

Ebook zdarma: Jak na espresso

Závěrem

Být podnikatelem rozhodně není pro každého. Podnikání sice přináší svobodu, ale bere hodně času a energie. Pokud se chcete vrhnout do podnikání, je důležité se realisticky podívat na svět kolem vás a zhodnotit vaše schopnosti a povahové vlastnosti. K tomu vám mohou pomoci různé osobnostní testy a další metody, jako je například SWOT analýza.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše předchozí články co potřebujete k založení kavárny a další tipy.

Další doporučená četba:

Potřebujete poradit? Poradíme vám!

  Dále by se vám mohlo hodit:

  Jak se vyhnout problému s ucpaným kávovarem?

  Čtení: 4 minut Byl článek užitečný? Odeslat Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 2 Buďte první kdo ohodnotí..

  Historické momenty v kávové kultuře

  Čtení: 5 minut Byl článek užitečný? Odeslat Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0 Buďte první kdo ohodnotí..

  Cold brew – co jste (možná) nevěděli

  Čtení: 6 minut Byl článek užitečný? Odeslat Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 1 Buďte první kdo ohodnotí..

  Domácí mlýnek Mahlkönig X54 [video-návody]

  Čtení: 3 minut Byl článek užitečný? Odeslat Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 2 Buďte první kdo ohodnotí..

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro kavárny
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
  školení latteart
  Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
  velkoobchod kávy a vybavení
  Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
  služby pro kavárny

  Spokojení zákazníci

  95% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 10+ druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  70+ značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad tisíc Kč