Chcete si otevřít kavárnu, ale nevíte kde a jak začít?
Může se zdát, že je to snadné, ale otevření kavárny vyžaduje hodně průzkumu a plánování. Důležitý bude vývoj vašeho obchodního konceptu, rozpočet kavárny a směr podnikání.

Nabízí se vícero možností jak začít. Můžete začít od nuly nebo koupit již existující podnik. Další možností je využít spolupráce podobou franšízy. Franchisig je ideální způsob jak si otevřít kavárnu a zároveň získat partnera na podnikání, který vám pomůže.

Připravili jsme pro vás 30 tipů jak začít s kavárnou a co je potřeba zařídit.

1. Zjistěte, zda je kavárna pro vás to pravé

Založení kavárny může být skvělým zážitkem: příprava výborné kávy, setkávání s lidmi a dosažení zisku jsou pro založení kavárny velkým přínosem. Možná máte spoustu myšlenek o tom, jak úžasné by to mohlo být, jak si kavárnu zařídíte nebo jaká hudba bude hrát. Realita přichází velmi rychle – účty, papírování, daně, mrzutí zákazníci, nutné opravy nebo hledání zaměstnanců.

Než se rozhodnete pro vlastní kavárnu, měli byste zjistit, zda je kavárna to pravé pro vás a vaše dlouhodobé plány.

 

2. Mějte své osobní finance v pořádku

Než se pustíte do podnikání, měli byste mít svoje osobní finance v pořádku. Riziko a investice, které podstoupíte, by neměly ohrozit váš osobní život. Ujistěte se, že máte dostatek finančních prostředků k tomu, aby vás podnikání finančně nezničilo.

Jedním ze způsobů jak se vyhnout velké finanční ztrátě, je mít obchodní plán, který vám pomůže určit, kolik peněz budete potřebovat k zahájení podnikání. Založení kavárny se většinou pohybuje kolem milionu korun.

Mezitím začněte plánovat, jak rozdělíte své peníze do dvou kategorií: jedna pro vaše osobní potřeby a druhá pro vaši kavárnu.

 

3. Nastudujte si informace o kávě

Chuť kávy tvoří více než 1000 flavonoidů.
Jakákoliv kombinace těchto flavonoidů může změnit chuť a strukturu kávy. Proto existuje několik pražících profilů a směsí. Že nevíte o čem mluvíme?

Doporučujeme strávit čas učením a čtením o kávě, zúčastněte se cuppingu nebo kurzu. Nejen že potkáte nové lidi, ale především získáte nové informace, které se vám budou hodit při zakládání kavárny. Snažte se naučit co nejvíce o kávě, nejen jako o nápoji ale i jako zemědělském produktu. Dozvíte se o rozmanitosti původu kávy.

Čím více bude o kávě vědět, tím lépe.

4. Navštivte místní pražírny kávy

Určitě chcete mít ve své kavárně kvalitní a chutnou kávu. Vlastní pražení kávových zrn vám v dlouhodobém horizontu ušetří peníze, ale pražení zabere spoustu času. A náklady na nákup pražičky, instalaci a administrativní vyřizování na koupi kávových zrn jsou vysoké.

Doporučujeme navštívit pražírny kávy ve vašem okolí, ještě předtím než otevřete svoji kavárnu. Navíc se dozvíte nové informace o kávě. Mnoho pražíren vám nabídne ochutnávku kávy. Při návštěvě zjistěte jejich nabídku, jestli nabízí školení pro vaše zaměstnance stejně tak jestli poskytují kávové vybavení.

 

5. Mějte obchodní plán

Obchodní plán je skvělý. Umožní vám zjistit obchodní koncept kavárny, rozpočet nebo kolik peněz bude potřeba na otevření kavárny. Obchodní plán vám bude nápomocný. Pomůže vám naplánovat a zahájit vaše podnikání. Podnikatelský plán můžete poskytnout potencionálním investorům nebo správci nemovitosti.

Pro mnoho z nás je motivace začít s obchodním plánem něco jako jít si zaběhat v 5 ráno – zní to jako skvělý nápad, ale komu se opravdu chce? Překonejte to a pusťte se do toho, nebudete litovat.

 

6. Stanovte obchodní koncept vaší kavárny

Víte jaký styl kavárny chcete? Vývoj koncepce kavárny je místem, kde proměníte své sny a nápady ve skutečnost. Uveďte svůj obchodní koncept v obchodním plánu a pokračujte v něm při podnikání. Obchodní koncept kávy na papíře vám pomůže naplánovat cestu vpřed.

Udělejte si čas na snění, navštivte kavárny v okolí, místní pražírny kávy a pečlivě naplánujte svůj vlastní podnik s kávou. To je doba, kdy se rozhodnete, co vše chcete nabídnout svým zákazníkům. Můžete jim nabídnou například croissanty, dorty, pečivo nebo koláčky, možností je spousta.

7. Nabídka vaší kavárny

Co budete nabízet vašim zákazníkům? Hlavním pilířem vašeho obchodního plánování bude stanovení nabídky. Bez něj nebudete schopni vybrat správné kávové vybavení, odhadovaný rozpočet, požadavky na provozovnu nebo umístěním kavárny. Dejte si na čas, pořádně to promyslete. Inspiraci můžete najít i u konkurence.

Zatímco káva by měla být vaším hlavním zaměřením, při rozhodování budou hrát důležitou roli další produkty, například kávové příslušenství, alkoholické nápoje nebo jídlo. Určení nabídky by mělo zahrnovat především to, co chtějí vaši zákazníci.

 

8. Vyberte správné místo

Umístění vaší kavárny maximalizujete potenciální úspěch nebo krach vaší kavárny. Poloha pro podnikání a podmínky pronájmu budou hrát důležitou roli v celkovém přežití firmy. Při hledání správného místa obhlídněte konkurenci, promluvte s místními obyvateli, zjistěte jak funguje doprava v okolí, jestli jsou v okolí obytné prostory, školy, koleje, nákupní centra, restaurace nebo kanceláře.

Jakmile najdete slibné místo, zjistěte si podmínky nájmu/prodeje, spočítejte si kolik zákazníků denně očekáváte a podívejte se, jestli místu odpovídají podmínky, které musíte splňovat. Dejte také na svůj pocit. Pokud se necítíte v určité oblasti příjemně, hledejte dál.

 

9. Kdo bude vaše konkurence

Co nabízí kavárny ve vašem okolí? Kdo je váš největší konkurent? Jaká bude jejich reakce na vaši novou kavárnu? Za konkurenci považujte jakýkoliv podnik, který nabízí podobné produkty jako vy. Ať už se jedná přímo o kavárnu nebo restauraci.

 

10. Znalost zákonů a předpisů

Založení kavárny může vést k nepředvídaným výdajům a problémům. Mezi nimi může být i zvláštní vybavení nebo úpravy kvůli zákonům a předpisům. Je důležité si zajít na úřad v místě vaší kavárny a zjistit, jaké jsou jejich konkrétní předpisy. Zjistěte si za včas, co vše musíte splňovat.

11. Kávové vybavení

Víte, co vše potřebujete pro vybavení kavárny? Vždy záleží na vaší nabídce. Vaše kávové zařízení je to, co vám umožní úspěšně provozovat vaši kavárnu. Mít kvalitní vybavení, které funguje je nezbytné. Správné vybavení závisí na tom co prodáváte a jaký bude váš objem prodeje. Nesprávné vybavení vás bude stát víc peněz.

Mezi hlavní vybavení kavárny patří: kávovar, mlýnek na kávu, lednička, kávové příslušenství jako jsou konvičky nebo váha pro správnou dávku kávy. Kromě toho budete muset najít vhodný pokladniční systém, který vám bude nejlépe vyhovovat.

 

12. Stanovte si rozpočet

Chcete-li určit náklady svého podnikání, doporučujeme začít s nabídkou, konceptem a umístěním. Jakmile budete mít tyto prvky, lépe zjistíte náklady. Náklady zahrnují zařízení, prostor, výstavbu, fixní i variabilní náklady.

Vytvoření předběžného rozpočtu je jedním z nejlepších způsobů, jak určit celkové náklady na vybraný obchodní koncept.

 

13. Určete bod zlomu

Zakládáte kavárnu za účelem zisku, tak je důležité znát bod zlomu. Vše pod bodem zlomu představuje vaše náklady na rozjezd kavárny. Pokud nemáte představu o tom, jaký je váš bod zlomu, bude pro vás mnohem těžší dosáhnout zisku.

Bod zlomu není jen o číslech. Je to o značce, službách nebo nabídce produktů, které tvoří hodnotu pro vaše zákazníky. Vyšší hodnota za prodej vám pomůže zvýšit marže a dosáhnout zisku mnohem rychleji.

 

14. Váš osobní rozpočet na podnikání

Otevření úspěšné kavárny vyžaduje jisté znalosti jak spravovat rozpočet. Zjistěte například, kolik si budete muset půjčit a kolik máte vlastních peněz. Znalost vašich fixních a variabilních nákladů, bodu zlomu, cenové strategie vám pomůže rozvinout finanční situaci pro vás a vaše potencionální investory.

Kavárna bude potřebovat peníze na provoz. Hotovost je důležitá pro jakoukoliv firmu a vaším úkolem, jako vlastníka firmy, je pojistit se, že jí máte dost.

 

15. Papírování kolem kavárny

Stejně jakou ostatních podniků, zahájení kavárny vyžaduje papírování. Musíte si vyřídit živnostenské oprávnění, platit sociální a zdravotní pojištění, odvádět daně, zajít na stavební úřad kvůli kolaudaci prostor, a mnohem více.

Pokud si nevíte rady, kontaktujte právníka a nebo si zajděte na místní úřad.

16. Prozkoumejte dodavatele a partnery

Prozkoumejte dodavatele, se kterými chcete spolupracovat. Začněte s místními podniky. Místním podnikům to nejen přinese zisky, ale pomůže jim to zvýšit povědomí o jejich značce. Spolupráce s místními podniky zanechává dobrý pocit u zákazníků, kteří ocení produkty pocházející z místních zdrojů.

 

17. Informujte se o předpisech hygienické stanice

Při založení kavárny musíte splňovat řadu předpisů. Mezi ty hlavní patří splňovat hygienické předpisy. Zjistěte si za včas, co musíte splňovat.

 

18. Znovu přepočítejte finance a upravte náklady

Rozpočet vaší kavárny se bude vyvíjet s jejím růstem. Ujistěte se, že všechny náklady máte v obchodním plánu přesně zapsané. Dělejte pravidelnou kontrolu financí, tím předejte ztrátě a budete vědět jak se vaší kavárně daří.

 

19. Zas a znovu obchodní plán

Jak jsme už zmínili, obchodní plán je důležitější víc než se zdá. Spoustu vašeho úspěchu bude vycházet z obchodního plánu. Při psaní plánu se plně soustředíte na svůj podnik. Obchodní plán kavárny vám v dlouhodobém horizontu ušetří spoustu peněz a času. Je taky nezbytný pro rozvoj rozpočtu kavárny.

20. Pokladní systém

Každá kavárna potřebuje spolehlivý pokladní systém. Výběr systému je důležitým rozhodnutím, které musíte učinit. Pokladní systém vám může pomoci s účetnictvím nebo se správou zásob. Na trhu je spoustu systému, jen si vyberte takový, co vám bude vyhovovat.

 

21. Bankovní účet

Otevřete si bankovní účet na jméno vaší kavárny, díky tomu se vám budou lépe spravovat vaše obchodní finance, aniž by se mísily s vašimi osobními penězi.

 

22. Název kavárny

Pojmenování podniku a rozvoj značky je zásadní pro vaše podnikání. Od konceptu, barev, loga a sloganu bude vaše značka hrát klíčovou roli ve vnímání hodnoty, kterou budou mít vaši zákazníci spojenou s vaším podnikem.

Dejte si záležet na názvu a logu. Při tvorbě loga využijte profesionální služby.

 

23. Webové stránky a sociální sítě kavárny

Vaše kavárna potřebuje vlastní webové stránky. Jsou důležité pro podnik, abyste mohli sdílet svůj příběh se svými zákazníky. Využijte také další sociální sítě pro svou propagaci. Pomocí sítí můžete nabízet dárkové certifikáty, slevové kupóny nebo pořádat soutěže. Mít své sítě a propagovat svůj podnik se vyplatí. Více lidí se díky tomu o vás dozví.

 

24. Kvalitní zaměstnanci

Otevření kavárny s kvalitními zaměstnanci je nutností. Před otevřením pošlete své zaměstnance na baristický kurz nebo školení. Díky tomu budou mít lepší dovednosti a připraví i lepší kávu. Můžete mít sebelepší kávu, ale bez kvalitního baristy a přípravy to nebude ono.

25. Co dělá vaši kavárnu jedinečnou

Co dělá vaši kavárnu zvláštní? Díky čemu se vaše kavárna stane oblíbenou? Pokud chcete založit kavárnu se silnou pozicí na trhu, musíte mít něco, co vás odliší od ostatních.

V dnešní době je spoustu kaváren. Na základě obhlédnutí konkurence vymyslete něco, co budete mít jen vy. Musíte být odlišní. Musíte mít něco navíc, aby zákazníci měli důvod přijít k vám a ne ke konkurenci.

 

26. Stanovení cen

Hlavním cílem podnikání je dosažení zisku. A vaše ceny budou hrát klíčovou roli v dosažení zisku. Jakékoliv úpravy cen mohou a budou mít vliv na váš prodej a zákazníky.

Stanovení správných cen je podstatné. Na cenách závisí zda vaše firma přežije, nebo zda si můžete najmout další zaměstnance.

 

27. Vytvořte časovou osu pro otevření kavárny

Vytvořte si časovou osu pro zahájení vývoje vaší kavárny. Stejně jako u obchodního plánu bude pro vaše strategické plánování důležité stanovit si cíle, které jsou vázaná na přibližnou časovou osu. Časová osa vás přinutí, abyste se starali o zahájení podnikání efektivně a pečlivě. Stanovte si datum, kdy chcete svého cíle dosáhnout.

28. Vyberte si účetní systém

Na základě účetnictví zjistíte veškeré finanční informace. Pro začátek budou tyto údaje pro vás důležité. Začněte využívat účetní systém už od začátku podnikání.

Účetní systém vám pomůže platit faktury, určit výdaje a výnosy, zjistit zisk nebo ztrátu.

 

29. Pojistěte si svůj podnik

Chcete chránit své podnikání a své zaměstnance? To zahrnuje odpovědnost a pojištění. Zajistěte si pojištění, které kryje váš podnik před krádeží nebo poškození. Zřiďte také pojištění pracovníků pro náhradu škody a pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou podnikáním. Nikdy nevíte, co se může stát.

 

30. Propagace kavárny

Otevření kavárny je velký závazek, finanční investice a stojí to spoustu času a energie. Propagace kavárny vyžaduje hodně práce. Využijte k propagaci sociální sítě, vylepte po městě plakáty nebo dejte letáčky do schránky.

Udělejte si čas a věnujte se plánování a kontrole veškerých podkladů pro otevření kavárně. Berte na vědomí, že budete potřebovat spoustu času. Mějte dostatek znalostí, aby váš podnik byl výdělečný. Zvažte, jestli chcete pomoci se startováním kavárny, rádi podáme naši ruku a přidáme se nebo do toho půjdete sami.

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Pražení: Filtr
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Kávové předplatné

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Kávové předplatné

Kostarika - Santa Rosa

Pražení: Espresso
Zpracování: Promytá (mokrá)
Cuppingové skóre: 86

Kostarika - Santa Rosa

Uganda - Kingha Estate F

Pražení: Filtr
Zpracování: Promytá (mokrá)
Cuppingové skóre: 86

Uganda - Kingha Estate F

Brazílie - Fazenda Rio Verde

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Fazenda Rio Verde

Indonesie - Alko Kerinci

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 86

Indonesie - Alko Kerinci