čtení 10 minut | Blog / Založení kavárny

Jaké jsou možnosti úspěšného podnikání s kávou? Chcete prodávat kávu. Nejste jediní. Káva se prodává nejen v kavárnách, ale i v bistrech, restauracích a hospodách. Takových podniků z oboru pohostinství bylo v ČR loni napočítáno skoro 22 tisíc. Zkusme se teď spolu zamyslet nad tím, jak spojit váš sen – prodávat kávu – s něčím, co zaujme zákazníky a vám získá místo na trhu.

Gastronomie je lákavou oblastí podnikání. Také přemýšlíte o tom, že si otevřete svoji kavárnu? Představujete si zábavnou práci s vůní kávy a milými úsměvy zákazníků, kteří denně navštěvují vaši kavárnu. Říkáte si, vždyť přece lidé budou chtít popíjet kávu vždy, takže logicky budete mít zákazníky pořád. Ano, zájem o kávu nejspíše neustane. Při zakládání kavárny je třeba přemýšlet o tom, zda vám počet zákazníků bude stačit a jak nalákat další. Tady, už od prvního plánování, začíná náročná práce, která je s provozem kavárny neodmyslitelně spojená.

V dnešním článku se dozvíte:

 1. Proč začít prodávat kávu
 2. Jak na kávový business, který má smysl
 3. Kdo je cílová skupina a jak na persony
 4. Jak vybrat koncept podnikání
 5. Jak být ve svém kávovém businessu úspěšný
 6. Jaké jsou další možnosti podnikání s kávou

JAK NA KAVÁRNU, KTERÁ MÁ SMYSL

Káva je dnes v životě člověka naprosto nepostradatelná a také běžná. Jen se rozhlédněte kolem sebe. Ve vaší blízkosti se nachází spoustu příležitostí, kde si můžete dát kávu. Tyto místa jsou, z hlediska podnikání, vaší konkurencí. Ať už přímou nebo nepřímou. Analýzou konkurence se teď úplně zabývat nebudeme, toto téma, jakožto důležitou součást vašeho business plánu, jsme probírali v tomto článku. 

 

AŽ JEDNOU VYROSTU, BUDU KAVÁRNÍKEM…

S vědomím konkurence v okolí se teď pokusme zaměřit na vlastní originalitu. Něco, čím se konkurenceschopnost zvýší. Předpokládáme, že chcete prodávat kávu z mnoha osobních důvodů: 

 • chcete si vydělat peníze
 • chcete práci, která vás baví a káva je tím, co vás baví
 • máte rádi kávu a chcete podnikat
 • rádi kávu připravujete přátelům, tak tuto službu chcete nabídnout i dalším lidem
 • líbí se vám představa mít kavárnu
 • kavárna je moderní business
 • a mnoho dalších vašich subjektivních motivací…

 

Zamyslete se nyní nad tím, jaký smysl má otevření kavárny pro ostatní – vaše budoucí zákazníky. Jaké jsou jejich potřeby a co jim můžete vlastním podnikem přinést? Prosím neodpovídejte, že kávu. Jak jsme si řekli výše, kávu jim dnes přináší mnoho podniků. 

 

Persony aneb jak pochopit zákazníky

Vnímejte kávu jako hlavní prostředek ke splnění potřeb svých budoucích zákazníků

Aby se vám lépe odhadovaly potřeby zákazníků, vytvořte si jejich typické zástupce, nebo-li persony. Napište si na papír nebo do počítače popis lidí, kteří vás budou navštěvovat. Klidně si k popisům přiřaďte i ilustrativní fotografie třeba z internetu. Budou se vám lépe popisovat, když je uvidíte.

PODNIKÁNÍ JAKO (NE)KAVÁRNA

Při výběru person zohledněte plánované umístění podniku, co budete chtít prodávat i to jaký bude design vaší kavárny. Definujte potřeby vytvořených person – vaší cílové skupiny. Z těchto informací zkuste vymyslet, jak jejich potřeby naplňovat v rámci prodeje kávy. Ve výsledku můžete zjistit, že průsečík vašich osobních důvodů (proč chcete prodávat kávu) a potřeb vašich zákazníků může vést k vytvoření i jiného typu podniku než je kavárna.

 

Prodej kávy může probíhat i jinak než v klasické kavárně. Lidé dnes chtějí pít kávu častěji a skoro všude, kde se pohybují. Chtějí si dát kávu cestou do práce, při procházce, na pikniku, cestou na poštu, při jízdě v autě, při nakupování. Prostě vždy a všude. Přesně tyto potřeby můžete u svých zákazníků naplňovat. 

 

KIOSEK S KÁVOU

Na prodeji kávy můžete vydělávat třeba v obchodním centru. Je to místo, kde proudí denně mnoho lidí a vy je můžete svou kávou oslovit. Můžete jim nabídnout prostor k posezení a odpočinku při nakupování, nebo vytvořit kiosek – prodejní stánek, kde budete nabízet “coffee to go”. Rychlost obsluhy a prodej kávy do kelímku se stane vyhledávanou službou pro všechny, kteří mají chuť na kávu, ale nechtějí se zastavit. Chtějí dobrou kávu s sebou.

 

Stylem přípravy kávy do kelímku můžete vydělávat i na jiném rušném místě. V centru města nebo v jiné jeho frekventované části, či třeba v místními oblíbeném parku. Kromě pevného stánku můžete využít i koncept pojízdné kavárny a s kávou za svými zákazníky v podstatě dojíždět. V týdnu budete pobývat třeba v parku u náměstí a o víkendu se přesunete na místo v relaxační zóně například u řeky či blízko cyklostezky.

 

VÝHODNÁ MEZIOBOROVÁ SPOLUPRÁCE

Zajímavým konceptem může být sloučení dvou odlišných podniků. Máte kamarádku květinářku? Zkuste najít prostory, které budou vhodné ke skloubení obou těchto provozů. Vzájemně se doplníte. Zákazníci si zajdou na kávu a přitom si koupí i novou pokojovku. Hezky může fungovat i spojení kavárny s obchůdkem drobných bytových doplňků či dárkových předmětů. Popřemýšlejte o umístění kavárny v budově galerie, knihovny, antikvariátu nebo jógového studia.

KDYŽ KAVÁRNA, TAK PROMYŠLENÁ DO DETAILU

Pokud vám vychází jako nejvýhodnější způsob podnikání provozování klasické kavárny přineste i tady něco zajímavého. Vytvořte kavárnu, která je svým konceptem spjatá s místem, ve kterém se nachází. Může to být kavárna na vsi v tradičním venkovském stylu, kavárnička blízko školky a zaměřená na ženami oblíbený provance styl, nebo espresso bar v urban stylu a umístěný v moderní budově v centru města. 

 

Vaše kavárna reaguje na určité téma, například ekologie a udržitelnost, takže v takovéto kavárně kladete důraz na minimalizaci použití plastů, používáte suroviny místních producentů a snažíte se o tzv. zero waste provoz. Nebo je kavárna pohodovým místem, kde se uplatňují prvky hygge. Vše v kavárně, ať už je to její design, výzdoba, menu i nádobí a servis, musí spolu ladit, doplňovat se, tvořit jednotný koncept kavárny.

 

KROK PO KROKU KE KAVÁRNĚ SNŮ

Máte svůj promyšlený koncept s jedinečným prodejním artiklem, který je smyslem toho, proč za vámi zákazníci přijdou? Výborně, nyní se můžeme vrhnout na další kroky vedoucí k vaší úspěšné kavárně. Vezměte tuto svou myšlenku a rozplánujte ji do vašeho “akčního plánu” tedy business plánu. V tomto dokumentu si ujasníte, jak budete postupně svou kavárnu tvořit

 

PODNIKATELSKÉ PLÁNOVÁNÍ

Kromě zmiňované analýzy konkurence si rozepište potřebné náklady na postavení a zařízení vaší kavárny. Připočítejte i náklady na provoz (nájem, služby,…), materiály, personál, nečekané výdaje i marketing. S tímto bodem vašeho podnikatelského plánu vám pomůže jednak tento článek, ale také naše služba individuálního financování kávové technologie. Nejen, že vám poradíme jaký kávovar či mlýnek (a další zařízení) koupit, ale také vymyslíme systém financování speciálně pro vás, který vám pomůže s finančními náklady při startu vašeho podnikání. 

Víte tedy kde, co, komu, proč a jak budete prodávat. Znáte další hráče na trhu i to, kolik peněz na váš podnik potřebujete. Rozmyslete jakou právní formu podnikání zvolíte a zda splňujete náležitosti k vybrané živnosti nebo budete potřebovat garanta vašeho oboru – hostinská činnost. Vytvořte si marketingovou strategii, to jakým způsobem a jakými cestami budete promlouvat k vašim zákazníkům. Promyslete si pomocí SWOT analýzy jaké příležitosti a rizika vám podnikání přinese. Svůj plán budování vaší kavárny nakonec přeneste do časového harmonogramu.

 Při tvorbě vašeho podnikatelského plánu se vám budou hodit informace: jak na cenotvorbu, nastavení menu i jak na vysněný personál.

CESTA K ÚSPĚŠNÉ KAVÁRNĚ

Úspěšná kavárna nabízí kvalitní sortiment. Tato kvalita by měla být stálá, bez rozdílu, kdo je zrovna na směně. Proto kromě kvalitních surovin mějte školený personál. Výkonný kávovar, mlýnek a dobře vybrané baristické vybavení vyvažuje mírné rozdíly mezi vašimi baristy. Jsou zárukou kvality a stability produktu. Neváhejte se proto na nás obrátit nejen s dodáním kvalitní pražené kávy, ale také s výběrem kávovaru a mlýnku pro váš provoz a se zaškolením personálu.

 

ERGONOMICKÉ VYBAVENÍ

Pokud nemáte moc praktických zkušeností při práci za barem, pomůžeme vám i s ergonomickým umístěním a vybavením baru. Nepromyšlené uspořádání barového vybavení výrazně zpomaluje a snižuje výkonnost vašeho personálu. My známe pravidla uspořádání a máme i potřebné mnohaleté zkušenosti s prací v kavárně. Dokážeme vám navrhnout bar tak, aby podpořil vaše baristy a zlepšil i zrychlil provozní procesy.

Při budování baru musíte vzít na vědomí i podmínky dané zákonem (např. velikost prostor pro pracovníka nesmí být užší než 1m) a hygienickými požadavky (např. umístění umyvadla pro mytí rukou). Pravidly hygieny v provoze jsme se zabývali v tomto článku.

VĚRNÍ ZÁKAZNÍCI  

Každá úspěšná kavárna si časem vytváří svou fanouškovskou základnu, své loajální zákazníky, tzv. štamgasty. Tento proces můžete podpořit a urychlit například zavedením věrnostních karet. Určitě vaše hosty potěší, že pravidelným kupováním kávy u vás získají určité výhody, například osmou kávu zdarma. Věrnostní kartičky můžete mít tradičně v papírové variantě nebo využijte moderní technologie. Nechejte se vytvořit mobilní aplikaci, kterou si vaši zákaznící stáhnou do svých telefonů a jednoduchým naskenováním kódu se jim například přičte další bonusový bod. Ty pak vymění za šálek kávy.

 

KÁVA DO ZASEDAČEK

Další cestou podpory prodeje a zájmu o vaší kavárnu se může stát služba dodávky kávy. Trendem se stávají snídaňové boxy z kaváren a hlavně kávové catteringy na akcích, svatbách a ve větších městech jsou velmi oblíbené tzv. kofíky – coffee break. Nabídněte svým zákazníkům tuto službu. Oni si u vás dopředu objednají občerstvení pro jejich plánovanou firemní poradu a vy jej dodáte. 

 

Coffee breaky jsou často bez obsluhy, takže na vás je jen občerstvení vyrobit, dovézt, naservírovat a po skončení porady své nádobí zase odvézt. Tato služba je výhodná hlavně tím, že objednávku znáte dopředu. Podle jejího rozsahu můžete pak sami naplánovat i potřebné množství pracovníků k jejímu zhotovení a případně zařídit i obsluhu na místě, pokud je v objednávce i barista pro přípravu espressa a mléčných kávových nápojů.

Pro obsloužení firemní porady postačí baristovi i menší kávovar, který se snadno přenáší. Výběr kávovaru s námi s konzultujte. V nabídce kávovarů se vyznáme a dokážeme vybrat ten nejlepší vzhledem k těmto speciálním požadavkům.

VEŘEJNÉ OCHUTNÁVKY KÁVY

Jedna z málo náročných a přesto tak oblíbených akcí v kavárně, kterými přilákáte kávomilce z celého okolí je cupping – degustace kávy. Upozorníte tak na aktuální nabídku kávy, poukážete na rozdíly v chuti jednotlivých káv a obohatíte své zákazníky o nové znalosti a zkušenosti v oblasti výběrové kávy. Takovýto cupping můžete organizovat sami, pokud se na to cítíte, nebo se obraťte na nás a my své kávy vašim zákazníkům touto zajímavou formou odprezentujeme. Provedeme je kávovými chutěmi a popovídáme o cestě kávy od semínka po šálek.

 

PRODEJNÍ KOUTEK

Vaše kavárna může působit na okolí jako “speciálka na kávu”, tedy obchůdek specializovaný na prodej kávy a příslušenství. Nemusíte hned myslet na pronájem další místnosti plné regálů jako v klasických obchodech. V kavárně je nabídka balíčků kávových zrn a pomůcek k přípravě kávy doplňkovým prodejem. Stačí i jedna polička s touto nabídkou, která bude dobře dostupná zákazníkům, aby si mohli vybrat. Kávu na poličce obměňujte, aby vaši zákazníci měli výběr ze vždy čerstvých káv.

JINÉ CESTY PODNIKÁNÍ S KÁVOU

Balíčky s praženou kávou můžete prodávat i bez kavárny, například jako obchodník se zdravou výživou a přírodními produkty. Pokud se prodej kávy stane pro vás vedlejším, doplňkovým sortimentem (službou), jako například ve zmíněném obchůdku, využijte moderní technologie a ušetřete čas přípravou kávy. Ten můžete věnovat svým zákazníkům a primárně prodeji svého zboží. Přitom kávu za vás připraví a to v té nejvyšší kvalitě, výkonný automatický kávovar. My vám můžeme doporučit kávovary značky Nuova Simonelli. Náklady na pořízení takového kávovaru se vám brzy vrátí, obzvláště když uvážíte, že tyto kávovary jsou téměř samoobslužné.

 

MODERNÍ COWORKINGOVÁ CENTRA

Automatické kávovary mají své místo i v případě prodeje kávy v stále více populárních coworkingových centrech. Lidé si tato místa oblíbili, pracují ve společných prostorách, sdílením naplno využívají vybudované kanceláře. Každý coworking by měl mít i svou kavárnu či kávový koutek, takže i tady je místo pro vaše podnikání s kávou. Pokud se, například z důvodu omezených prostor, nepustíte do budování kompletní kavárny v těchto pracovištích, můžete tam vytvořit občerstvovací koutek s automatickým kávovarem. Pro větší provozy, jakými sdílené kancelářské budovy jistě jsou, doporučujeme automatické kávovary Mellita

 O tom jak si vybrat profesionální automatický kávovar se dočtete tady.

AFFILIATE SPOLUPRÁCE A FRANŠÍZA

Pokud si uvědomujete, že jste více obchodník než kavárník bude pro vás lákavým způsobem, jak si vydělávat s kávou affiliate spolupráce. Kontaktujte nás a dohodneme se na konkrétní spolupráci s vámi. Vy se tak stanete ambasadorem naší výběrové kávy. Tato spolupráce je výhodná hlavně pro influencery a blogery. Tím, že odkážete na náš produkt a zákazník si jej koupí, získáte od nás provozi z hodnoty zakoupeného zboží.

 

Váš “krámek s kávou” může mít hned ze začátku podnikání zvučné jméno a know-how, kterého ostatní začínající podnikatelé dosahují až po několika letech provozu. Ano, dokonce i takovou výhodu vám nabízíme. Podnikejte s námi a staňte se frančízantem Lázeňské kávy. Jednodušší vstup na trh s kávou v ČR snad neexistuje. Pod značkou Lázeňská káva vám pomůžeme otevřít nejen kávový obchůdek, ale také kavárnu, espresso bar, výdejní okno, kiosek i pojízdnou kavárnu.

Časté dotazy k vašemu prvnímu kávovému podniku

Chcete se stát kavárníkem a přitom nechcete investovat do většího podniku? Moderní espresso bar může být to pravé pro vás!

Pro podnik je velmi důležité najít správné místo. Pojďte vstříc svým zákazníkům! Místo kavárny se může stát dobrým kávovým businessem i kávový stánek či kiosek v obchodním centru či na frekventovaném místě v centru města.

Prodávat kávu nemusíte jen v kavárně. Pokud máte širší zaměření mezi obory, můžete je sloučit v zajímavý podnik jako třeba kavárna s knihkupectvím.

Potřebujete poradit? Poradíme vám!

  Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Hodnocení: 3

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro kavárny
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
  školení latteart
  Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
  velkoobchod kávy a vybavení
  Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
  služby pro kavárny

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 15 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  189 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 1490 Kč