Kavárna, café, coffeeshop. Podniky, které mají v názvu slovo káva, ať už v jakémkoliv jazyku, jsou oblíbeným typem podnikání. Nedivíme se, přece i nás káva uchvátila. Problémem však stále je, že často narazíte na takovýto podnik, kde místo očekávaného potěšení nad šálkem kávy, budete z návštěvy zklamáni. Jak se tomu vyhnout? Naučíme vás, jak poznat dobrou kavárnu.

Pro někoho jsou to možná drobnosti, ale ten, kdo se vyzná, z nich dokáže odhadnout, co může od konkrétního podniku očekávat a vyhnout se tak nespokojenosti z návštěvy. Neutrácejte peníze za špatnou kávu a neztrácejte svůj čas zkoušením, zklamáním a neustálým hledáním dobré kavárny. Buďte chytří a naučte se všímat právě těch detailů, které vám dopředu napoví, že tady si kávu dát nechcete.

Mezi českou veřejností se povědomí o správné a kvalitní gastronomii stále zvyšuje. Gastronomie je zajímavá a zábavná. Češi se učí vařit, poznávat nové chutě a vyhledávat kvalitní produkty. Nejznámějším ambasadorem kvalitní gastronomie je u nás nejspíše Zdeněk Pohlreich. Jeho populární pořady jako Ano, šéfe! naučili Česko jíst, vařit a vybírat si dobré jídlo z dobrých restaurací. Stejně tak bychom přece měli chtít dobrou kávu v dobré kavárně.

HLEDÁNÍ DOBRÉ KAVÁRNY

Ve vašem okolí jste si už jistě našli své oblíbené místo s dobrou kávou. Jak si ale beze strachu ze zklamání vybrat k návštěvě kavárnu například na výletě, dovolené nebo při pracovní cestě, prostě tam, kde to neznáte? Asi vás napadne se zeptat místních, nebo těch, kteří takové místo už navštívili. Tyto informace dnes seženete snadno na internetu, takže si už po cestě můžete vytipovat konkrétní kavárny, které chcete navštívit. 

ONLINE HODNOCENÍ ZÁKAZNÍKŮ

Pomůckou k získání informací o tom, jak by vaše návštěva takové kavárny mohla vypadat jsou mobilní aplikace a webové stránky, které se zaměřují na sdílení zážitků z návštěv gastronomických provozů nejen v České republice, ale i po celém světě. Nejznámějšími je vyhledávač Tripadvisor. Napíšete, v jakém městě chcete kavárnu či restauraci navštívit a aplikace vám hned vypíše seznam nejoblíbenějších podniků v dané lokalitě. Žebříček oblíbenosti ovšem nemusí nutně znamenat vysokou kvalitu produktu a služeb podniku. Většinou ty podniky, které se umístí v tripadvisoru nejlépe jsou ty, které jsou kvalitou tak nějak nejprůměrnější.

Stejně tak jako v recenzích googlu a na facebooku jsou hodnotitelé všichni, kteří místo navštívili, ale klidně i ti, co jej nenavštívili. Hodnocení gastro-podniků v těchto srovnávačích popularity je dáno průměrem spokojenosti všech. Jako nejlepší kavárna v zadané lokalitě vám může vyjít třeba taková, která má nejnižší ceny nápojů a největší porci šlehačky u dezertů. To, že se káva bez cukru nedá vypít a dezerty jsou plné umělých stabilizátorů se hned tak nedozvíte.

RECENZE ZAMĚŘENÉ NA KVALITU

Kvalitní recenzi získáte od kvalitního recenzenta, tedy někoho, kdo se v kvalitě kavárenských služeb orientuje. O radu, kam zajít, můžete požádat na internetu odborníky nebo znalé fanoušky dobré kávy. Nejvíce jich naleznete na sociálních sítích, například na facebookové skupině Vášniví milovníci kávy

KAM NA KÁVU V ČESKU

Snad největším průvodcem po české kavárenské scéně je Gastromapa Lukáše Hejlíka. Je přístupná online, také jako mobilní aplikace, nebo si ji můžete zakoupit ve formě tištěné knihy. Lukáš Hejlík na svých pracovních cestách po České republice navštívil tolik kaváren, co se jinému nepodaří snad ani za celý život. Ve své gastromapě prezentuje takové, které ho opravdu zaujaly a měli by tak vykouzlit úsměv na tváři i vám při jejich navštěvě.

KAM NA KÁVU V EVROPĚ

V případě, že se vydáte hledat dobré kavárny do zahraničí, pomůže vám European Coffee Trip. Tento projekt z české dílny vás bude provázet na vašich cestách po evropských městech a radit, kde si určitě musíte zajít na kávu. 

NEBOJTE SE ZEPTAT

Když budete chtít sami objevovat místa s dobrou kávou, zaměřte se kromě vzhledu kavárny také na věci, které vám prozradí, zda si tady kávu máte vůbec objednávat. Pokuste se nahlídnout tak trochu za oponu. Díky tomu můžete odhadnout, jak si místní s kávou rozumí. Na co se tedy zaměřit?

 

První znak a to čeho si všimnete hned při vstupu je káva samotná. Některé kavárny mají logo pražírny umístěno viditelně, z venku kavárny, takže už z dálky vidíte, jestli můžete čekat kvalitní výběrovou kávu. Pokud nejsou kavárnou zaměřenou na pouze jednu pražírnu, nebojte se hned po pozdravu zeptat obsluhy, jakou mají kávu.

KDYŽ OBSLUHA ZNÁ SVOU KÁVU

Odpověď: “máme dobrou kávu”, si nechte hned upřesnit, ať víte na čem jste. Zeptejte se na pražírnu, ale také se zajímejte o původ a metodu zpracování. Dobrá kavárna má dobrou kávu a ví to o ní. Je na svou kávu pyšná. Není pro ní nutnou surovinou, ale hlavním produktem. Dobrý barista ví proč, jak a s čím pracuje. Proto je schopný hned přesně odpovědět na vaši otázku a kávu na mlýnku vám představit. Tímto u vás vytvoří důvěru v kvalitní výsledek a dokáže vás hned motivovat k objednání si. 

Pokud obsluha kavárny tápe v tom, co odpovědět a ví jen to, že má kávu, zrnkovou kávu v o něco lepší variantě: “máme tu… arabiku a ona je smíchaná.. s tou.. no s tou druhou… robustou”, tak si dejte raději limonádu nebo jděte o dům dál. Barista, který neví s jakou kávou pracuje pravděpodobně neví ani jak s ní pracovat a jak o ni pečovat. Výsledek bude nejspíše spálená a nedobrá káva, hlavně aby ji bylo v šálku dostatek. Takhle se prodává typicky český “bazén”, takové to “preso” co s kvalitní kávou nic společného nemá. Tedy snad jen ten porcelánový šálek.

ZNAKY DOBRÉ KAVÁRNY

Dobrá káva vzniká pod rukama šikovného baristy za použití kvalitních zrnek pražené výběrové kávy, správnými postupy při přípravě a za pomoci vhodné kávové technologie. Celý tento proces, tak jako celá kavárenská živnost, je úzce spjat s dodržováním hygieny. Právě čistota je klíčem k odhadnutí toho, jak obsluze kavárny záleží na své práci, kávě a tím i na vás, jejich hostovi. 

KÁVOVAR V ČISTOTĚ

Když mluvíme o čistotě kavárny, jako o znaku kvalitní kávy, není neuklizené nádobí ze stolu po předchozím zákazníkovi, který před momentem odešel, hříchem na čistotě a tím na kvalitě kávy. Tento provozní nepořádek je obzvláště ve špičce pochopitelný a obsluha kavárny to během chvilky napraví. Zaměřte se spíše na čistotu během procesu přípravy kávy – takže se podívejte na kávovar. Dva nejčastější znaky nehygienicky připravené a tím nekvalitní kávy jsou:

  • špinavá parní tryska kávovaru
  • mokrá používaná utěrka přehozená přes kávovar, která se suší na čistých šálcích 

 

Dobře školený barista vždy po šlehání mléka otírá parní trysku a udržuje ji celý den v čistotě. Je si totiž dobře vědom hygienických zásad a zdraví ohrožujících následků z usazenin starého mléka na trysce. Stejné zásady mu nedovolí rozprostírat použitou špinavou utěrku na čistých šálcích určených pro přípravu kávy hostům.

PROFESIONÁLNÍ POMŮCKY

Kromě kávovaru udržuje barista v čistotě i ostatní pomůcky pro přípravu kávy a používá je. Zkuste postřehnout, jestli místní barista vůbec má na pracovní ploše tamper a podložku pro tampování kávy, nebo podivně utlačuje kávu v páce nějakou plastovou náhradou na rohu baru. Profesionální barista vždy k své práci bude požadovat profesionální náčiní. Pokud jej nepotřebuje nebude ani jeho výsledná káva profesionálním produktem, za který chcete zaplatit.

CO SI DÁVAJÍ MÍSTNÍ

Nakonec vám k rozhodnutí pomůže i pohled nejen na kavárnu a zaměstnance, ale také na hosty. Podívejte se, co oni mají na stole. Vidíte latté ve sklenici z poloviny tvořené suchou mléčnou pěnou a ve spodní části hraje všemi barvami, kvůli dochucování kávy různobarevnými sirupy? To asi nebude ta pravá kavárna pro kávového “fajnšmekra” jako jste vy. Pokud ale vidíte krásné cappuccino s mikropěnou a nejlépe zdobené technikou latte art, máte vyhráno a můžete si objednat.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč