Čtení: 3 minut

V Berlíně se to špičkovými pražírnami výběrové kávy jen hemží. Proč byste měli zpozornět, pokud narazíte na Five Elephant? Jestli chcete zjistit, čím tato pražírna vyčnívá mezi ostatními a jaký je její příběh, tak čtěte dál. 

FIVE ELEPHANT – PRAŽÍRNA, KAVÁRNA A PEKAŘSTVÍ V JEDNOM

Příběh pražírny Five Elephant začal v Berlíně v roce 2010. A poměrně rychle se berlínské kávové scéně jako nová pražírna třetí kávové vlny prosadili. Pokud budeme o Five Elephant mluvit, tak to ne vždy musí být ve spojitosti s pražením výběrové kávy. Proslulé jsou také jejich kavárny, které jsou v celém Berlíně čtyři. Kromě kávy tu najdete spoustu sladkostí z jejich vlastního pekařství. Pozornost většina zákazníků z Berlína i z celého světa soustředí především na jejich vyhlášený cheesecake.

Krémový Cheesecake Five Elephant
Právě cheesecake z pekařství Five Elephant by mohl s kávou soutěžit v tom, co je častějším důvodem návštěvy kaváren Five Elephant. Zdroj: fiveelephant.com

Mnoho kávových nadšenců považuje pouhé přidání mléka do kávy za ,,hřích‘‘ natož kombinovat kávu a dort nebo jinou sladkost. A tak právě párování kávy a sladkostí je to, co můžeme u kaváren Five Elephant považovat za jedinečnost.

HODNOTY DŮLEŽITÉ PRO VÝBĚR KÁVY FIVE ELEPHANT

První z nich je transparentnost, právě díky ní zákazníci vědí, jakou cestu káva urazila, než se dostala k nim do šálku, ale také kdo, kde a jakým způsobem ji zpracoval. Transparentnost také podporují dlouhodobá partnerství s farmami a producenty kávy.

Vytěžit z kávy to nejlepší mohou rovněž díky návštěvám jejich partnerů, kde lépe poznávají celý proces kávy od jejího zpracování po přípravu.

Pro pražírnu je také důležitý dopad na životní prostředí, který vzniká při produkci kávy. Stejně tak je klíčová také inovace a zlepšování se v tom, jakou kávu nakupují a také praží. Zlepšovat se mohou rovněž díky komunikaci se zákazníky. Své kávy vybírají vždy sezónní a čerstvé.

VÝBĚROVÁ KÁVA FIVE ELEPHANT – JEJÍ PRAŽENÍ A KONTROLA

Zelená zrna ve Five Elephant praží na pražičce značky Diedrich. V jejich nabídce najdete kávy pražené na přípravu espressa, filtru, ale také pražené tzv. omni. Taková káva je vhodná na jakoukoliv přípravu. Na kvalitu pražení dohlíží hlavní pražič Wojtek Białczak, který má také zkušenosti z finále Mistrovství světa baristů.

Kávu po pražení kontrolují pomocí cuppingu. Díky tomu lépe pochopí a vyhodnotí aroma a chuťový profil kávy. Navíc je to skvělý způsob, jak ochutnat rozdíly mezi kávovými farmami, regiony, zeměmi původu a odrůdami. Proto je zajímavé dělat cuppingy káv z celého světa, a to jednu vedle druhé.

RECEPT NA FILTROVANOU KÁVU Z V60 PODLE FIVE ELEPHANTS

Jak si kávu připravují v Berlíně? Díky tomuto návodu na kávu z V60 to můžete snadno zjistit.

  1. Ohřejte si 600 ml vody na teplotu přibližně 93-96 °C. Pokud nemáte po ruce teploměr, jednoduše přiveďte vodu k varu a poté ji nechte přibližně 2-3 minuty odstát.
  2. Mezitím, co se vám vaří voda, tak si namelte 21 g kávy s hrubostí pro V60.
  3. Do dripperu vložte papírový kávový filtr. Ten prolijte 200 ml horké vody a dbejte na to, aby byl celý navlhčený. Nechte vodu překapat a poté ji vylijte. Díky tomu se zbavíme papírové chuti filtru v kávě a také si předehřejeme V60.
  4. Postavte konvičku nebo šálek na digitální váhu, umístěte na ni dripper, přidejte do něj mletou kávu.
  5. Spusťte stopky. Pomalu nalévejte vodu, začněte u vnějšího okraje a postupujte spirálovitě směrem dovnitř. Po 15 sekundách, jakmile váha dosáhne hmotnosti 50 g, přestaňte nalévat
  6. Všechna kávová sedlina by měla být mokrá a měla by kvést. K promíchání a nasycení sedliny lze použít i lžičku.
  7.  V čase 0:30 přejděte k druhému nalévání. Začněte znovu nalévat vodu, tentokrát začněte uprostřed a postupujte směrem ven. Přestanete přibližně v čase 0:50 a v okamžiku, kdy váha dosáhne hmotnosti 150 g.
  8. Nyní v čase 1:00 přelijte dalších 100 g vody přes kávovou sedlinu a zastavte přibližně v čase 1:20.
  9. Nakonec v čase 1:30 min přidejte dalších 100 g vody. Přibližně ve 3:00, když se voda zcela přefiltruje, dripper sundejte.
  10. Teď už nezbývá než vám popřát dobrou chuť.

Chybí vám příslušenství k přípravě kávy?

Na našem e-shopu nejdete vše potřebné k přípravě filtrované kávy i espressa. Baristické váhy, filtry, ruční i elektrické mlýnky a mnoho dalšího příslušenství. To vše na jednom místě.

Timemore Basic Plus digitální váha bílá
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 599,0 Kč
Do týdne u vás
Brewista Smart Scale II™
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 995,0 Kč
Skladem ihned
Timemore Chestnut X zelený
Materiál mlecích kamenů: Ocel. Pro přípravu: Filtrovanou kávu, Espresso, Alternativní metody přípravy. Velikost mlecích kamenů (mm): 42 mm
9 499,0 Kč
Do týdne u vás
Timemore Black Mirror Nano bílá
Doprava zdarma + Dárek navíc
2 890,0 Kč
Do týdne u vás
Timemore Chestnut X Lite černý
Materiál mlecích kamenů: Ocel. Pro přípravu: Filtrovanou kávu, Espresso, Alternativní metody přípravy. Velikost mlecích kamenů (mm): 42 mm
6 490,0 Kč
Do týdne u vás

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Autor :
Markéta Nováková
S kávou už to táhnu pár let. Začalo to u lásky k flat whitu, pokračovalo to prací baristky a kreslením rozet do cappuccin. A teď balancuju mezi kávou a marketingem a mojí největší láskou je filtr. ❤️
Napsáno: 7.10.2021
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro