V Berlíně se to špičkovými pražírnami výběrové kávy jen hemží. Proč byste měli zpozornět, pokud narazíte na Five Elephant? Jestli chcete zjistit, čím tato pražírna vyčnívá mezi ostatními a jaký je její příběh, tak čtěte dál.
Pražírna Five Elephant – OBSAH:
FIVE ELEPHANT – PRAŽÍRNA, KAVÁRNA A PEKAŘSTVÍ V JEDNOM
Příběh pražírny Five Elephant začal v Berlíně v roce 2010. A poměrně rychle se berlínské kávové scéně jako nová pražírna třetí kávové vlny prosadili. Pokud budeme o Five Elephant mluvit, tak to ne vždy musí být ve spojitosti s pražením výběrové kávy. Proslulé jsou také jejich kavárny, které jsou v celém Berlíně čtyři. Kromě kávy tu najdete spoustu sladkostí z jejich vlastního pekařství. Pozornost většina zákazníků z Berlína i z celého světa soustředí především na jejich vyhlášený cheesecake.

Mnoho kávových nadšenců považuje pouhé přidání mléka do kávy za ,,hřích‘‘ natož kombinovat kávu a dort nebo jinou sladkost. A tak právě párování kávy a sladkostí je to, co můžeme u kaváren Five Elephant považovat za jedinečnost.
HODNOTY DŮLEŽITÉ PRO VÝBĚR KÁVY FIVE ELEPHANT
První z nich je transparentnost, právě díky ní zákazníci vědí, jakou cestu káva urazila, než se dostala k nim do šálku, ale také kdo, kde a jakým způsobem ji zpracoval. Transparentnost také podporují dlouhodobá partnerství s farmami a producenty kávy.
Vytěžit z kávy to nejlepší mohou rovněž díky návštěvám jejich partnerů, kde lépe poznávají celý proces kávy od jejího zpracování po přípravu.
Pro pražírnu je také důležitý dopad na životní prostředí, který vzniká při produkci kávy. Stejně tak je klíčová také inovace a zlepšování se v tom, jakou kávu nakupují a také praží. Zlepšovat se mohou rovněž díky komunikaci se zákazníky. Své kávy vybírají vždy sezónní a čerstvé.
VÝBĚROVÁ KÁVA FIVE ELEPHANT – JEJÍ PRAŽENÍ A KONTROLA
Zelená zrna ve Five Elephant praží na pražičce značky Diedrich. V jejich nabídce najdete kávy pražené na přípravu espressa, filtru, ale také pražené tzv. omni. Taková káva je vhodná na jakoukoliv přípravu. Na kvalitu pražení dohlíží hlavní pražič Wojtek Białczak, který má také zkušenosti z finále Mistrovství světa baristů.
Kávu po pražení kontrolují pomocí cuppingu. Díky tomu lépe pochopí a vyhodnotí aroma a chuťový profil kávy. Navíc je to skvělý způsob, jak ochutnat rozdíly mezi kávovými farmami, regiony, zeměmi původu a odrůdami. Proto je zajímavé dělat cuppingy káv z celého světa, a to jednu vedle druhé.
RECEPT NA FILTROVANOU KÁVU Z V60 PODLE FIVE ELEPHANTS
Jak si kávu připravují v Berlíně? Díky tomuto návodu na kávu z V60 to můžete snadno zjistit.
Potřebovat budete baristickou váhu se stopkami, V60 a filtrační papíry, mlýnek, šálek, konvici s husím krkem, horkou vodu a zrnkovou kávu praženou na filtr.
- Ohřejte si 600 ml vody na teplotu přibližně 93-96 °C. Pokud nemáte po ruce teploměr, jednoduše přiveďte vodu k varu a poté ji nechte přibližně 2-3 minuty odstát.
- Mezitím, co se vám vaří voda, tak si namelte 21 g kávy s hrubostí pro V60.
- Do dripperu vložte papírový kávový filtr. Ten prolijte 200 ml horké vody a dbejte na to, aby byl celý navlhčený. Nechte vodu překapat a poté ji vylijte. Díky tomu se zbavíme papírové chuti filtru v kávě a také si předehřejeme V60.
- Postavte konvičku nebo šálek na digitální váhu, umístěte na ni dripper, přidejte do něj mletou kávu.
- Spusťte stopky. Pomalu nalévejte vodu, začněte u vnějšího okraje a postupujte spirálovitě směrem dovnitř. Po 15 sekundách, jakmile váha dosáhne hmotnosti 50 g, přestaňte nalévat.
- Všechna kávová sedlina by měla být mokrá a měla by kvést. K promíchání a nasycení sedliny lze použít i lžičku.
- V čase 0:30 přejděte k druhému nalévání. Začněte znovu nalévat vodu, tentokrát začněte uprostřed a postupujte směrem ven. Přestanete přibližně v čase 0:50 a v okamžiku, kdy váha dosáhne hmotnosti 150 g.
- Nyní v čase 1:00 přelijte dalších 100 g vody přes kávovou sedlinu a zastavte přibližně v čase 1:20.
- Nakonec v čase 1:30 min přidejte dalších 100 g vody. Přibližně ve 3:00, když se voda zcela přefiltruje, dripper sundejte.
- Teď už nezbývá než vám popřát dobrou chuť.