čtení 4 minut | Blog / Kofein a zdraví

Lidstvo kávu miluje. Průměrně se za rok na světě vypije 400 miliard šálků kávy! Takto oblíbený nápoj, vlastně ten celosvětově nejoblíbenější, se samozřejmě stává hlavním tématem diskuzí o jeho účincích. Lidé se dohadují o jeho vlivu na zdraví člověka. Zda je pití kávy škodlivé nebo je přínosem. V historii byly tyto výroky o vlivu kávy nepodložené výzkumem a důkazy. Dnešní populace je tak více než reálným vlivem kávy na lidské tělo ovlivněna fámy a mýty o účincích kávy.

KOSTI, PEVNÁ KONSTRUKCE TĚLA

Kosterní soustava je jakousi konstrukcí, na kterou se upínají svaly a šlachy. Nese celé tělo a chrání orgány. Pro zachování svého zdraví se snažíme své kosti chránit. Od mala nám maminky říkali, ať pijeme mléko. V mléce je obsažen vápník. Ten podporuje stavbu, sílu a zdraví našich kostí

 

Zdá se, že více než mléko, dnes v dospělosti pijeme kávu. Nesnídáme loupák a mléko, ale šálek kávy. Tento černý mok jsme si zamilovali a mnozí z nás bez ní ani nezačnou svůj den. Je tedy nasnadě, že vznikají farmakologické výzkumy na téma vlivu kávy na naše kosti

KOFEIN KONTRA VÁPNÍK 

Pití kávy bylo na základě mnoha výzkumů přisuzováno jako negativně ovlivňující faktor pro stavbu kostí. Získaná data vypovídala o vlivu kofeinu na snižování vápníku v organismu. Toto zjištění mělo vést k předpokladu, že nedostatkem vápníku trpící kosti jsou řidší a křehčí. Výzkumníci tak přisuzovali zvýšenou lámavost a osteoporózu kostí pití kávy.

 

Pragmatičtější pohled na tyto proběhlé studie přinesla v roce 2017 doktorka Connie M. Weaverová. Svým zkoumáním nepotvrdila negativní vliv kávy na zdraví kostí. Souhlasí však s tvrzením, že příjem kávy podporuje vylučování vápníku v moči. Jak uvedla v NYTimes.com.

 

 

S KÁVOU STRAVA BOHATÁ NA VÁPNÍK

Jak známo, konzumace kávy je spojena s častějším močením. Kofein kromě povzbudivých účinků působí na naše tělo diureticky. Močením se z těla vyplavují látky. Jak ty nepotřebné či škodlivé, tak bohužel i ty pozitivní, jako je zmiňovaný vápník. Je tedy logické, že pitím kávy se zvyšuje vyplavování vápníku. Ten se dá ale lehce doplnit. 

 

Pokud vám záleží na svém zdraví, dopřáváte si vyváženou stravu s dostatkem vápníku. Proto se řídnutí kostí z jeho nedostatku po vypití kávy nemusíte vůbec obávat. Naopak nový výzkum poukazuje no pozitivní vliv kávy pro zdravé kosti

KOFEIN, HLAVNÍ SLOŽKA KÁVY

Hlavní látkou obsaženou v kávě je kofein. Žádná jiná látka v kávě, ať už mluvíme o rostlině, zrnku či nápoji, nemá tak výrazné účinky. Vědecké zkoumání vlivu kofeinu na člověka je nejednotné. Protože je každý člověk originál, je stejně originální jeho schopnost kofein vstřebávat. Proto se pro výzkum spotřeby kofeinu používá přepočet ne na člověka, ale na váhu jednotlivce.

 

Přijatý kofein v těle metabolizuje. Trávicí enzymy přemění každou molekulu kofeinu. Výsledkem těchto rozkládacích procesů  v našem organizmu je přeměna kofeinu na množství nových látek. Těch je okolo 25 a říká se jim metabolity.

 Zajímají vás další vlivy kofeinu na člověka? Přečtěte si článek o tom, jaké účinky má kofein na dospívající.

VLIV KOFEINU NA HUSTOTU KOSTÍ

V nejnovější studii byla na vzorku 564 lidí z Hong Kongu provedena analýza vlivu kofeinu na hustotu kostí. Hlubším rozborem byly identifikovány 3 metabolity kofeinu, které jsou spojeny se zvýšením hustoty minerálů v kostech

 

Zdroj: Yin-Pan Chau, Philip CM Au, Gloria HY Li, Chor-Wing Sing, Vincent KF Cheng, Kathryn CB Tan, Annie WC Kung, Ching-Lung Cheung, Sérum Metabolome konzumace kávy a její asociace s kostní minerální hustotou: Hong Studie Kong Osteoporózy, Žurnál klinické endokrinologie a metabolismu , ročník 105, 3. vydání, březen 2020, stránky e619 – e627, https://doi.org/10.1210/clinem/dgz210 

Zajímá vás i celkový pohled na vliv kofeinu na lidské zdraví? Přečtěte si tento článek.

VÝSLEDEK STUDIÍ

Z těchto výzkumů vyplývá, že pití kávy nemá při správné životosprávě člověka negativní vliv na zdraví jeho kostí. Právě naopak přispívá k hustším a tedy pevnějším kostem. Na informaci, jak moc může káva pomoci zpevnit naše kosti, si však musíme počkat do dalších výzkumů.

Na našem blogu najdete i další články o kávě a zdraví. Možná vás zajímá jak je to s  pitím kávy při diabetes?

Časté dotazy na téma kávy a jejího vlivu na zdraví kostí

Z dosud proběhlých výzkumů nebylo prokázáno, že by pití kávy mělo za následek problémy s kostmi.

Kofein má určitý vliv na vylučování vápníku z těla. Každopádně pokud máte vyváženou stravu s dostatkem vápníku nemusíte se pití kávy bát.

Káva přináší do těla minerály, díky kterým má tak pozitivní vliv na hustotu vašich kostí.

Dále by se vám mohlo líbit…

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Hodnocení: 6

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč