čtení 3 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Na severu Evropy kávu milují a taky tomu odpovídá jejich spotřeba kávy. Proto není divu, že právě tam najdeme mnoho pražíren výběrové kávy. Svou pozornost si rozhodně zaslouží Drop Coffee Roasters. Čtěte dál a zjistěte, v čem je jejich přístup jiný nebo čím se řídí při výběru a nákupu kávy od producentů?

ZALOŽENÍ PRAŽÍRNY DROP COFFEE ROASTERS

Pražírna Drop Coffee nebyla prvním projektem její zakladatelky Joannny Alm. Vzniku pražírny předcházelo založení kavárny Mariatorget ve Stockholmu. Tu si Joanna otevřela v roce 2009. Joanna je trojnásobná držitelka titulu mistryně pražení ve Švédsku a rovněž se několikrát umístila na předních příčkách finále Mistrovství světa v pražení. S pražením začala v roce 2010 na malé jednokilové pražičce v zadní části kavárny.

V roce 2012 se pražírna přestěhovala do samostatné budovy s pražičkou na 25 kg kávy a Joanna začala pražit pro velkoobchodní zákazníky. Nedávno pražírnu stěhovali znovu a aktuálním sídlem je jim Roserberg, který leží několik kilometrů severně od Stockholmu.

tyrkysový balíček a hnědé balíčky kávy Drop Coffee
Logo pražírny není nijak složité. Tvoří ho pouze nápis Drop Coffee Roasters, který je doplněný datem a místem založení s kapičkou uprostřed. Zdroj: terbodore.com

NÁZEV DROP COFFEE ROASTERS

Proč právě Drop Coffee? Podobnost se slovem drip není náhodná. Ve Švédsku je filtrovaná káva tedy tzv. drip velmi oblíbený a dalo by se říct, že i oblíbenější než nápoje připravené na bázi espressa. Slovo drip má svůj původ v anglickém slově drop, tedy kapka, která toho má s kávou a obzvlášť s tou překapávanou mnoho společného. Navíc podle zakladatelky zní drop o něco lépe než drip.

Příprava filtrované kávy nabízí hned několik metod. Zjistěte, jaký je rozdíl mezi překapávanou a louhovanou kávou.

SOUČASNOST PRAŽÍRNY

Nyní není majitelkou pražírny už jen její zakladatelka Joanna Alm, ale také Stephen Leighton. Ten již spoluvlastní pražírnu 3FE a také je zakladatelem britské pražírny Hasbean. Dále v kavárně a pražírně v současnosti pracuje 10 baristů a pražičů. Součástí jejich práce je také účast na soutěžích, jako je například mistrovství v pražení, a tak se tituly a cennými zkušenostmi ze soutěží nepyšní jen jejich zakladatelka, ale i oni.

NÁKUP ZELENÉ KÁVY A VZTAH S PRODUCENT

Při výběru se původem zaměřují na Bolívii, Kostariku, Nikaraguu, Honduras, Guatemalu, Salvador, Etiopii a Keňu. Od roku 2015 nakupují kávu pouze od producentů, které dobře znají. Průměrná doba všech jejich spoluprací je pět let, nejdelší z nich trvá už deset let.
Všechny producenty také pravidelně navštěvují. Během návštěv sledují pracovní podmínky, náklady, pojištění, diskriminační politiku, využívání vody a mnoho dalších věcí. Průměrná doba všech jejich spoluprací je pět let, nejdelší trvá už deset let.

Pro zjednodušení nákupního procesu si vytvořili interní pokyny a kontrolní seznamy, které musí producenti dodržet. Jejich vztah se všemi producenty je velmi blízký a založený na důvěře, a právě díky té mohou posouvat kvalitu kávy.

CERTIFIKACE KÁV A PRAŽÍRNY

Pražírna Drop Coffee i veškerý jejich dovoz jsou certifikované jako ekologické. Drop Coffee je rovněž držitelem certifikace EcoVadis. Některé z jejich káv mají navíc certifikaci bio. Důležitá je pro pražírnu také udržitelnost.

KÁVA DROP COFFEE A JEJÍ PRAŽENÍ

Kávu v Drop Coffee praží třikrát týdně na pražičce značky Diedrich. Jejich cílem je pomocí pražení vytvořit kávu, která bude mít v šálku čistou a jasnou chuť a nechá vyniknout původu kávy. Kávy od Drop Coffee jsou převážně sladké a kyselé. Narazit můžete ale i na krémovější a čokoládovější. Konkrétní chuťový profil však záleží na původu. Jejich káva má světlý až střední profil pražení, který vhodný pro všechny způsoby přípravy. Kávy určené jen pro přípravu espressa nepraží od roku 2011.

V nabídce pražírny navíc najdete pouze jednodruhové kávy tzv. single origin. Směsi přestali v Drop Coffee pražit už v roce 2010.

KAVÁRNA DROP COFFEE

Kavárnu Drop Coffee najdete jen jednu, a to tu ve Stockholmu, ve které celé Drop Coffee začalo. Návštěvníci tu mohou poznat tradiční švédskou Fiku a ochutnat kávy z aktuální nabídky. Kromě filtrované kávy a espresso nápojů, tu nabízí drinky, nápoje, sendviče a sladkosti. Ty jsou z lokálních surovin od drobných výrobců a převážně z ekologického zemědělství. Oceněními se pyšní také kavárna, která už dva roky v řadě získala Cenu švédské gastronomie.

Naše kávy inspirované nejlepšími

The Bakery Coffee: Kolumbie – Lord Voldemort | Filtr : Balení 250 g
Druh: Arabica. Použití: Filtr. Varieta: Ethiopian. Zpracování: Promytá (mokrá)
349,0 Kč
Skladem ihned

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč