čtení na 6 minut | kategorie : Blog, Zajímavosti o kávě

Lidé milují kávu po celém světě. Káva spojuje lidi dohromady. Svět je však obrovský a každá země má svůj jedinečný recept na kávu, který se dědí z generace na generaci. V dnešním článku si přiblížíme, jaká je kávová kultura v Itálii, Mexiku, Japonsku nebo v Arábii. Přinášíme vám také rychlý a stručný přehled káv ze světa. Slyšeli jste někdy už o kávě se sýrem? Víte pro kterou zemi je typická? 

KÁVOVÁ KULTURA V ITÁLII

Pro Itálii je typické espresso. Italové milují espresso a jen tak prohodit rychlou řeč se svým známým. Tradice pití kávy je v Itálii dlouhou dobu. Caffe Greco je nejstarší kavárna v Římě, založená v roce 1760. Espresso bylo vynalezeno v Itálii. Je to jedinečná kombinace kávovaru, mlýnku, seřízení stroje a lidského faktoru. V Itálii praží kávu velmi tmavě. Káva pak chutná až spáleně, ale právě to Italové milují.

V Itálii byla taky vynalezena moka konvička, její příprava je snadná, rychlá a káva chutná téměř jako espresso. Máme pro vás rychlý recept.

V ITÁLII JEDINĚ UN CAFFÉ

Espresso je nastavení na kávovaru, nikoliv název kávy v Itálii. Při objednání kávy v Itálii řekněte un caffè a barista už bude vědět, co chcete. Pokud chcete působit jako pravý Ital, cappuccino si objednávejte jen v dopoledních hodinách. Tento zvyk pramení z jejich posedlosti trávením. Italové věří, že mléko konzumované v odpoledních hodinách, je na žaludek příliš těžké, takže pokud si objednáte cappuccino po 11:00, riskujete, že budete okamžitě označeni za turistu.

KÁVOVÁ KULTURA V MEXIKU

Mexiko je jednou z největších zemí vyrábějících kávu na světě. Produkuje 60% světové kávy. Káva byla převezena do Mexika během devatenáctého století z Jamajky. Mexická káva se pěstuje hlavně na jihu poblíž guatemalské hranice. 

V městských centrech, jako je Mexico City, se nacházejí kavárny s výběrovou kávou. Tato jemná, pomalu rostoucí káva, která nabízí lehké až střední tělo s mírnou kyselostí, je velmi oblíbená.

Až donedávna Mexiko kulturu pití výběrové kávy opravdu nepřijalo. Mnoho restaurací servírovalo instantní kávu Nescafe a nejčastějším horkým nápojem byly čaje. Většina původních a venkovských komunit historicky upřednostňovala čokoládu a ne kávu. Káva má v Mexiku dlouhou historii, ale čokoláda ji vždy zpochybňovala. V tradičním prostředí se totiž čokoláda konzumuje už po tisíce let.

 

CAFÉ DE OLLA PROSÍM

Café de olla je způsob, jakým se káva v Mexiku obvykle připravuje. Je to oficiální kávový nápoj v Mexiku. Tento způsob přípravy kávy údajně vznikl v době revoluce, kdy ženy daly tento nápoj vojákům, aby je vzbudily a poskytly jim energii.

 

Tato tmavě pražená káva se tradičně podává z hliněného hrnce (olla znamená hrnec) a filtruje se jemným sítkem. Poté se podává s piloncillo, nerafinovaným hnědým cukrem, který má kouřovou a karamelovou chuť. Ke Caffé de Olla můžete dostat také skořicovou tyčinku pro zvýraznění chutí.

FILTROVANÁ KÁVA HARIO V60

Japonsko proslavila firma Hario, když na trh uvedla ikonický kužel, který dokáže vytvořit lahodnou filtrovanou kávu. Značka Hario je výrobcem laboratorního skla, které bylo založeno v roce 1921. V roce 1964 rozšířili výrobu o výrobky pro domácnost, počínaje kávovýma doplňkama a V60.

Japonsko už ale dávno není jen o filtrované kávě. Slyšeli jste někdy o 3D umění z cappuccina? V tomto Japonci opravdu válí. Dokážou pomocí 3D tiskárny vytvořit na vašem cappuccinu opravdu cokoli. Například kočku.

KÁVOVÁ KULTURA V ARÁBII

Z historie je zřejmé, že zvyk pití kávy z pražené kávy pochází z Arabského poloostrova. 

Vypráví se, že etiopský pastevec nechal své kozy pást se vedle kávovníků se zralými plody. O chvíli později si všiml, že jeho kozy mají nezvykle dost energie. Proto zkusil bobule sám a pocítil energii na vlastní kůži. A tak se pravděpodobně objevila káva.

 

Slovo „káva“ je poprvé objeveno v anglickém jazyce v roce 1582, odvozeno od nizozemského slova koffie, které bylo zase vypůjčeno od osmanské turecké kahve, které bylo odvozeno od arabského slova pro kávu nebo pro vaření – qahwa.

 

ARABSKÉ KÁVOVÉ RITUÁLY

Podávání arabské kávy je po staletí v arabských společnostech důležitým aspektem pohostinnosti. Považuje se za slavnostní akt velkorysosti a tradičně se káva připravuje před hosty podle přesných pokynů.

 

Káva začíná výběrem kávových zrn, které se lehce opraží v mělké pánvi nad malým ohněm. Poté se umístí do měděné mísy a rozmělní měděnou paličkou.

 

Mletá káva se poté umístí do velké měděné kávové konvice. Přidá se voda a káva se vaří na ohni. Jakmile se začne vařit, nalije se z velkého hrnce do menší nádoby na kávu a poté do malých šálků. Nejdůležitější nebo nejstarší hosté jsou obsluhováni první. Zvyklostí je vypít alespoň jeden až tři šálky. Do arabské kávy se přidává také různé koření jako je kardamon nebo skořice.

 

RŮZNÉ DRUHY ARABSKÝCH KÁV

Proces přípravy kávy pro většinu arabských káv je podobný, ale styl hrnce se liší. Turečané používají ezve nebo ibrik, v Saudské arábii se používají dalláhy, Etiopané zas jebenu. Podobnost je v tom, že se mletá káva smíchá se studenou vodou a vaří se v otevřeném hrnci.

Džezva - alternativní příprava kávy

RYCHLÝ PŘEHLED KÁV VE SVĚTĚ

AUSTRÁLIE: FLAT WHITE

Právě v Austrálii se poprvé objevilo stále více oblíbenější flat white.Jde o nadupanější cappuccino. Dvojité espresso a našlehaná mléčná pěna. Pokud potřebujete po ránu vzpruhu, flat white je na to ideální.

ŘECKO: FRAPPÉ

Pokud se ocitnete v Řecku, rozhodně vyzkoušejte pravé řecké frappé. Frappé je osvěžující letní nápoj vyrobený z instantní kávy, vody, cukru a mléka. Všechny tyto ingredience se prošlehají a nalijí do sklenice plné ledu. Už slyšíte to šumění vln?

HONG KONG: YUANYANG

V Hongkongu si potřebují osladit život. Yuanyang je směs domácího černého čaje a čerstvě uvařené kávy. Do tohoto nápoje se pak přidává kondenzované mléko.

NĚMECKO: PHARISÄER

Fanoušci sladkých káv, které se podobají více dezertům než kávě, jistě ocení pharisäe. Tato káva je vyrobena z rumu a šlehačky, poté smíchána s cukrem podle chuti a nahoře doplněná šlehačkou. Často se používají tmavě pražená kávová zrna.

JIŽNÍ ASIE: KOPI LUWAK

Tuto kávu si rozhodně nebudete dopřávat každý den. Kopi luwak neboli cibetková káva, je jedna z nejdražších káv na světě. Cibetková káva je vyrobena z kávových třešní, které prošly trávícím traktem cibetek. Cibetky jsou indonéští savci. Cibetky vybírají velmi zralé třešně kvůli skvělé chuti. 

V současné době je cibetková káva často bojkotována kvůli týrání cibetek. Lidé z Indonésie totiž drží cibetky v zajetí a nutí je pojídat kávové třešně.

IRSKO: IRSKÁ KÁVA

Irská káva byla vytvořena v Irsku v roce 1942 na letišti při zimní bouřlivé noci. Tento nápoj je v zimních měsících velmi oblíbený. A taky není divu proč.Irská káva je spojení horké kávy, irské whisky, hnědého cukru a šlehačky.

ŠPANĚLSKO: BARRAQUITO COFFEE

Káva Barraquito je ve skutečnosti specifická pro Kanárské ostrovy ve Španělsku a jedná se spíše o kávový koktejl. Tradiční nápoj je spojení kondenzovaného mléka, citronového likéru, espressa, našlehaného mléka a nakonec je ozdobený skořicí a citronovou kůrou.

FINSKO: KAFFEOST

Kaffeost v překladu kávový sýr. Ne, opravdu nejde o chybu. Jedná se o sušený sýr s názvem juustoleipä, který se vkládá do šálku horké kávy. Obvykle se umístí na dno dřevěného šálku a poté se káva nalije na něj. Nezbývá nic jiného, než to vyzkoušet.

FRANCIE: CAFÉ AU LAIT

Preferovaný způsob pití kávy ve Francii je jednoduchý: je to káva s mlékem, v překladu café au lait. Není to však latte nebo šálek kávy se studeným mlékem. Café au lait je filtrovaná káva smíchaná s teplým mlékem a nahoře obvykle není žádná pěna.

PORTUGALSKO: MAZAGRAN

Další zajímavá káva se nachází v Portugalsku. Mazagran je v podstatě ledová kávová limonáda. Tato káva je vyrobená filtrované kávy a z čerstvě vymačkané citronové šťávy.

ZÁVĚR

Sepsat všechny kávové recepty z celého světa by jistě vydalo na celou knížku. V kávové kultuře jde však vždy o jednu společnou věc. Káva je po staletí využívána jako spojení rodiny, přátel a někdy dokonce i politiky. Potkat se u kávy je fráze, kterou znají po celém světě. Vy už jste dnes měli kávu se svou rodinou?

MÁME PRO VÁS DALŠÍ KÁVOVÉ INFORMACE

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

89 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Zdenek Mareček
Jako hlavní pražič se na mě můžete obrátit se zpětnou vazbou na kávu.
Napsáno: 27.7.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu