Stejně jako se u nás v Česku setkáte s ,,turkem‘‘, tak téměř v každé zemi najdete jejich typickou podobu kávy. Některé z nich jsou známé po celém světě, jiné naopak. Jakou kávu s můžete dát v Rakousku, Švédsku nebo v Mexiku? To vám prozradím v tomto článku.
Jakou kávu pijí lidé ve světě – OBSAH:
- Střední a západní Evropa a káva
- Jižní Evropa a kávová kultura
- Severní Evropa a filtrovaná káva
- Východ Evropy a ruský Raf
- Afrika jako producent kávy
- Arabská kávová kultura
- Oblíbené kávové nápoje ve střední a jižní Asii
- Káva ve východní Asii
- Australský Flat White
- Severní Amerika a káva
- Café de Ola v Mexiku
KÁVA VE STŘEDNÍ A ZÁPADNÍ EVROPĚ
Obsah kávových menu ve střední a západní Evropě je často takovou směsicí toho, co najdete na severu i na jihu. Espresso, cappuccino, ale i filtrovaná káva v menu většinou nechybí, je tu však pak výjimek a nápojů, které najdete jen v daných zemích. Ani v Británii, zemi, kde se pije především čaj, není spotřeba kávy malá, v domácnostech však nejčastěji narazíte na instantní kávu.
RAKOUSKO A VÍDEŇSKÁ KÁVA
Kavárenská kultura má v Rakousku a konkrétně ve Vídni dlouhou historii a málokterý návštěvník si s tradičním dortem Sacher nedá Vídeňskou kávu. Ta má hned několik podob. V menu tak můžete najít například Melange, což je espresso s teplým mlékem a mléčnou pěnou na povrchu, či Eispänner. Ten je připravován podobně jako Melange, místo mléka se však používá šlehačka. Einspänner se obvykle podává ve vysoké sklenici a může být posypáný moučkovým cukrem nebo kakaovým práškem. Tradičně se nemíchá a káva by se měla pomalu popíjet přes šlehačku.

IRSKÁ KÁVA V IRSKU I VE SVĚTĚ
Irskou kávu už jen v Irsku neseženete, své milovníky má po celém světě obzvlášť v USA, na její původ bychom však neměli zapomínat. Kávový základ je tvořen z filtrované kávy připravené například ve French Pressu nebo moka konvičce. Káva je doplněna o hnědý cukr, irskou whisky a smetanu, která by měla být doma vyšlehaná a nalitá přes lžičku.
CAFÉ AU LAIT – KLASIKA FRANCOUZSKÝCH KAVÁREN
To, že západní Evropě najdete kávy připravené jak z espressa, tak z filtrované kávy potvrzuje také francouzské café au lait, což je káva, správně připravená ve French Pressu, zalitá teplým mlékem. Setkat se můžeme ale i s café au lait připraveným z espressa. Důležité je však podotknout, že café au lait na rozdíl od italského caffé latte nemá mléčnou pěnu.

KÁVOVÁ KULTURA NA JIHU EVROPY
Kávová kultura v jihoevropských státech je založena především na espressu, které má své kořeny v Itálii. Italové milují espresso a jen tak prohodit rychlou řeč se svým známým. Tradice pití kávy je v Itálii dlouhou dobu. Caffe Greco je nejstarší kavárna v Římě, založená v roce 1760. Espresso bylo vynalezeno v Itálii. Je to jedinečná kombinace kávovaru, mlýnku, seřízení stroje a lidského faktoru. V Itálii praží kávu velmi tmavě. Káva pak chutná až spáleně, ale právě to Italové milují.
Na kávu založenou především na základě espressa narazíme i ve většině ostatních jihoevropských států, jako Řecko, Španělsko nebo Portugalsko.
ŘECKÉ LEDOVÉ FRAPPÉ
Frappé už není jen řecká záležitost, ale nejdete ho po celém světě, a to především díky vlivu kavárenských řetězců. Omyl, se kterým se často setkáváme, je to, že se Frappé připravuje s mlékem. To není pravda. Správné řecké Frappé je pouze z instantní kávy, vody a ledu. Pokud do Frappé přidáte mléko nápoj se nazývá frapógalo.
Připravte si Frappé doma. Postup zjistíte v našem článku, jak na pravé řecké Frappé.
Frappé však není jediným řeckým kávovým nápojem. Často se v Řecku setkáte také s nápoji Espresso freddo či Freddo cappuccino. Jak už název jedná se o nápoj založený na bázi espressa. Espresso freddo se skládá pouze z ledu a dvojitého espressa, které je oslazené podle preference. Aby se cukr lépe rozpustil je lepší ho nasypat do šálku, do kterého se extrahuje espresso. Poté se espresso nechá chvilku vychladnout a následně se s ledem rozmixuje. Freddo cappuccino je navíc doplněno o jemnou mléčnou pěnu.

ŠPANĚLSKÁ KÁVA SLADKÁ JAKO MED
Ve Španělsku také narazíte rovnou na několik tradičních kávových nápojů. Jedním z nich je Café con miel. Espresso s našlehaným mlékem a medem, které může být doplněné i koření jako kardamom, skořice nebo třeba zázvor. Sladký je i druhý nápoj, Café bombón. Ten pochází z Valencie. Nejprve se do malé sklenice nalije kondenzované mléko, na které se nalije espresso. Díky rozdílným hustotám se tekutiny nesmíchají hned.
SEVERNÍ EVROPA A FILTROVANÁ KÁVA
Krátké dny a dlouhé noci, které část roku ve skandinávských zemích panují si vyžadují hodně kávy, a tak se není třeba divit, že Finové, Švédové i Islanďané obsadili první tři místa v žebříčku množství spotřeby kávy na osobu. Vlivem jižních států i v těchto zemích snadno narazíte na espresso či cappuccino, stálicí tu je především filtrovaná káva, která dříve byla především vařená přímo v konvi a nazývaná kokkaffe. Důvodem, proč se ve Skandinávii pije filtrovaná káva, je také ten, že jsou tu lidé zvyklí si brát s sebou spoustu kávy do termosky na túry, což zkrátka s cappuccinem neuděláte.

VÝCHOD EVROPY A KÁVA
Země východní Evropy až na výjimky, jako třeba Estonsko, v žebříčku konzumentů kávy nevyčnívají. Káva se tu pije nejčastěji s mlékem či v podobě espressa prodlouženého vodou. S nápojem, který vypadá jako český ,,turek‘‘, se setkáme i v Polsku či Bulharsku.
Jedinečný kávový nápoj najdeme v Rusku. Jmenuje se RAF a je podobný cafe latte. Od něj se však odlišuje hned několika vlastnostmi. K základu espressa se přidá vanilkový cukr či sirup a místo mléka se používá smetana. Celý napoj je poté dohromady vyšlehán. Narazit můžete i na RAF doplněný o alkohol či med.

AFRIKA JAKO PRODUCENT KÁVY, NE KONZUMENT
Nyní narážím na drobnější paradox. Ačkoliv velká část kávy pochází právě z afrických zemí, její spotřeba u místních není tak velká. Možná i proto, že je zde káva branná za něco postradatelného. I tak se můžete setkat s nápoji, které mají původ právě v některé z afrických zemí.
Ochutnejte naše čerstvě pražené africké kávy
MAZAGRAN – ALŽÍRSKÁ KÁVA JINAK NEŽ JI ZNÁTE
Mazagran má svůj původ v Alžírsku, své jméno získala od alžírského přístavního města. Jedná se o studenou filtrovanou kávu podávanou na ledu ve vysoké sklenici s plátkem citronu a kapkou citronové šťávy. Nápoj může být také slazený. A vy tak už víte, že káva z Alžírska nemusí být vždy to, co my v Česku pod názvem Alžírská káva, tedy káva s vaječným likérem a šlehačkou, známe.
S Mazagrand se setkáte také v Portugalsku, v tomto případě je však nápoj obohacen ještě o mátu a rum.

KÁVOVÁ KULTURA V ARÁBII
Z historie je zřejmé, že zvyk pití kávy z pražené kávy pochází z Arabského poloostrova. Vypráví se, že etiopský pastevec nechal své kozy pást se vedle kávovníků se zralými plody. O chvíli později si všiml, že jeho kozy mají nezvykle dost energie. Proto zkusil bobule sám a pocítil energii na vlastní kůži. A tak se pravděpodobně objevila káva.
Slovo „káva“ je poprvé objeveno v anglickém jazyce v roce 1582, odvozeno od nizozemského slova koffie, které bylo zase vypůjčeno od osmanské turecké kahve, které bylo odvozeno od arabského slova pro kávu nebo pro vaření – qahwa.
ARABSKÉ KÁVOVÉ RITUÁLY
Podávání arabské kávy je po staletí v arabských společnostech důležitým aspektem pohostinnosti. Považuje se za slavnostní akt velkorysosti a tradičně se káva připravuje před hosty podle přesných pokynů. Káva začíná výběrem kávových zrn, které se lehce opraží v mělké pánvi nad malým ohněm. Poté se umístí do měděné mísy a rozmělní měděnou paličkou.
Mletá káva se poté umístí do velké měděné kávové konvice. Přidá se voda a káva se vaří na ohni. Jakmile se začne vařit, nalije se z velkého hrnce do menší nádoby na kávu a poté do malých šálků. Nejdůležitější nebo nejstarší hosté jsou obsluhováni první. Zvyklostí je vypít alespoň jeden až tři šálky. Do arabské kávy se přidává také různé koření jako je kardamom nebo skořice.
RŮZNÉ DRUHY ARABSKÝCH KÁV
Proces přípravy kávy pro většinu arabských káv je podobný, ale styl hrnce se liší. Turci používají ezve nebo ibrik, v Saudské Arábii se používají dalláhy, Etiopané zas jebenu. Podobnost je v tom, že se mletá káva smíchá se studenou vodou a vaří se v otevřeném hrnci.
OBLÍBENÉ KÁVOVÉ NÁPOJE VE STŘEDNÍ A JIŽNÍ ASII
Protože velkou část střední Asie tvoří Čína, kde s oblibou pijí především různé sypané čaje, velké množství místní kávových nápojů tu nenajdete. Průměrně jeden Číňan za rok vypije pouhé 3 šálky kávy. A tak se posunu trochu více na jih, do Indie.
FILTROVANÁ KÁVA NA INDICKÝ ZPŮSOB
K přípravě indické filtrované kávy se využívá filtr s jejich vlastním designem. Tento filtr se skládá ze dvou komor. Horní s děrovaným dnem slouží k uchovávání mleté kávy a do spodní pomalu odkapává uvařená káva. Výsledkem této techniky vaření je káva s bohatou chutí a plným tělem, do které se obvykle přidává mléko a cukr.

JAK KÁVU PIJÍ VE VÝCHODNÍ ASII
Kávových nápojů ve východní Asii a zemí jako je Vietnam, Japonsko, či Indonésie najdete včetně známé kávy dalgona spoustu. Tak vám aspoň některé z nich představím.
VIETNAMSKÁ KÁVA
I ve většině vietnamských kaváren v Česku si tradiční vietnamskou kávu můžete vychutnat, znáte však její přípravu? Vietnamská káva se připravuje pomocí kovového filtru s názvem phin a to ze zrn robusty, protože právě tento druh kávovníku ve Vietnamu roste hojně. Robusta je sama o sobě víc hořká než arabika, a navíc se praží tmavě, proto se přefiltrovaná káva míchá se sladkým kondenzovaným mlékem, které se nemůže ve vlhkém a teplém podnebí tak rychle zkazit, jako klasické mléko.
S vietnamskou kávou se můžete setkat i v ledové podobě či ve verzi s jogurtem, který se využívá i ve formě zmrzlých kostek místo ledu.

KÁVA Z INDONÉSIE
Jednou z nejznámější káv, kterou můžete v Indonésii ochutnat je nejdražší káva světě, cibetková káva. Na Jávě si můžete dát kávu, do které se hned po přípravě hodí žhavý uhel. Přidání uhlí má přinést zdravotní benefity. V oblasti Aceh na Sumatře si kávu vychutnávají netradičním způsobem, kdy je káva otočena na talířek dnem vzhůru. Káva se pak pije pomocí brčka, které se mezi sklenici a talířek přivře.

FLAT WHITE, KÁVOVÝ NÁPOJ Z AUSTRÁLIE
O Flat White jste už nejspíš slyšeli. Během posledních let ho najdete prakticky na všech kavárenských nápojových lístcích. Získal si oblibu především u těch kávomilců, kteří mají rádi kávu s mlékem, ale v nápoji chtějí mít silnější chuť kávy. Základem kávy Flat White je totiž dvojité espresso doplněné o dvojnásobné množství našlehaného mléka. Flat White by měl být tedy správně servírovaný do šálku o velikosti 140-160 ml.
JAKOU PIJÍ KÁVU V SEVERNÍ AMERICE
Konzumace kávy je kromě Evropy také velmi ovlivněna různými kavárenskými řetězci. V téměř každé americké domácnosti však najdete překapávací kávovary, jako je například Moccamaster. Kávu pak Američané často pijí čistě černou či ji dolévají smetanou a oslazují sirupy.
Jeden z nápojů, který má v USA svůj původ se nazývá Red Eye. Jedná se o espresso, které je však místo vody prodloužené filtrovanou kávou. Může vám tak být jasné, že dávka kofeinu tohoto nápoje není malá.
MEXIKO A CAFÉ DE OLA
Pokud se vydáte do Mexika určitě vás nemine Café de Ola. Způsob přípravy této kávy údajně vznikl v době revoluce, kdy ženy daly tento nápoj vojákům, aby je vzbudily a poskytly jim energii. Tato tmavě pražená káva se tradičně podává z hliněného hrnce (olla znamená hrnec) a filtruje se jemným sítkem. Poté se podává s piloncillo, nerafinovaným hnědým cukrem, který má kouřovou a karamelovou chuť. Ke Caffé de Olla můžete dostat také skořicovou tyčinku pro zvýraznění chutí.