Čtení: 5 minut

Girls Who Grind Coffee, britská pražírna, která klade důraz nejen na to odkud káva pochází či jak je zpracována, ale také tím, kdo ji zpracovává. Kdo za touto čistě ženskou pražírnou stojí a jaký je její příběh? To vám prozradím na následujících řádcích.

ZALOŽENÍ PRAŽÍRNY GIRLS WHO GRIND COFFEE

Za vznikem této revoluční pražírny stojí dvě ženy. Casy Lalonde pochází z New Yorku, kde její kávová kariéra začala v pražírně Coffee Lab and Roaster ve Vermontu. Fi O’brien pochází z Austrálie. Tam pracovala jako designérka a rovněž tu v Melbourne vlastnila kavárnu. Jejich cesty se ale setkaly ve Velké Británii, kde obě žijí.

Po několika rozhovorech o jejích předchozích zkušenostech, zjistily, že jim na kávové scéně chybí rovnost. Přece jen se mnohem častěji v kávovém světě setkáváte s pražiči, farmáři a dalšími muži. Jako ženy se cítily trochu vytlačeny z odvětví, které milují a kterému mají co přinést. Než aby si na to jen stěžovaly, rozhodly se pro změnu a založily tak v roce 2017 pražírnu. Díky, které se již po pouhých pár letech jejich fungování, začaly ženy cítit silnější a uznávané za vše, co přinášejí.

Vlastní kavárnu pražírna nikde v Evropě nemá, jejich kvalita i příběh však zaujaly mnoho kaváren po celé Evropě a kávu od nich odebírají.

TÝM PRAŽÍRNY

V prvních letech si všechny fáze, jako nákup kávy, pražení balení, ale i marketing zajišťovaly ony samy. Spolumajitelka Fi se stará o identitu značky, také o veškeré vizuální výstupy i sociální sítě a taktéž o veškerá partnerství. Vymýšlí rovněž to, jak ještě lépe sdílet příběhy, které za kávou její pražírny stojí.

balíček kávy s obrázkem ženy s černými vlasy z pražírny Girls Who Grind Coffee
Balíček kávy od Girls Who Grind Coffee jen tak někdo nepřehlédne. Každý balíček kávy zdobí jiný obrázek ženy. Zdroj: Girls Who Grind Coffee

Casey se jako vedoucí oddělení kávy a hlavní pražička stará o to, aby vaše kávy chutnaly co nejlépe. Má na starost hledání těch nejlepších farmářek a kávových zrn. A také vybírá nejlepší profily pražení a pak je průběžně testuje a upravuje.

Tým Girls Who Grind Coffee doplňuje ještě Grace a Justina. Grace má na starosti velkoobchod. Je navíc držitelkou kvalifikací SCA (Mezinárodního spolku výběrové kávy) pro baristování, pražení a na středně pokročilé úrovni také pro filtrování kávy. Justina je provozní manažerka a její hlavní náplní je zpracovávání objednávek. 

VÝBĚR A NÁKUP KÁVOVÝCH ZRNEK

Co je důležitého pro Girls Who Grind Coffee při výběru kávy? Kávu odebírají výhradně od ženských producentek, farmářek, nebo producentů, který ženy ve farmaření podporují. Jejich cílem je získávat a pražit kávu od žen, jejichž příběhy si zaslouží být vyprávěny, oceněny a odměněny. Kvalitu zrnek hodnotí nejen podle jejich chuti, ale i na základě jejich příběhu.

Chtějí, aby jejich dopad byl velký a jedním ze způsobů, jak se mohou tohoto cíle dosáhnout je nakupováním od každého výrobce co nejvíce kávy. Většinu svých příjmů získávají farmáři díky větším šaržím kávy, nikoliv několika mikrolotům, jejichž výroba je drahá a časově náročná. Pokud si někdy chtějí koupit jedinečnější a experimentální kávu vybírají z toho, co nabízí jejich stálé obchodní partnerky.

KÁVA GIRLS WHO GRIND COFFEE A JEJÍ PRAŽENÍ

Kávu praží pět dní v týdnu po malých tří až pěti kilogramových dávkách na pražičce Giesen W6, které daly jméno tetička Edie. V přístupu k pražení zastávají názoru, že by káva měla být přístupná všem, proto se svými chuťovými profily silně nevyhraňují. S kávou pracují podle toho, co se k ní hodí a jak nejlépe docílí vyniknutí jejích nejlepších vlastností. Pokud chtějí docílit ovocitějšího či květinovějšího výsledku praží jí světleji a kratší dobu. Pomocí delšího pražení naopak získávají sladší kávy.

Pražičku značky Giesen najdete také u nás v Lázeňské. Proč padla volba zrovna na ní a jak jsme s ní spokojeni, zjistíte ve článku, který jsme naší pražičce věnovali.

Volnost zastávají rovněž v přípravě. U každé kávy sice můžete najít recept na její přípravu, ale zároveň svým zákazníkům doporučují, aby si kávu připravili v takové receptuře, jaké chtějí. Příprava kávy by totiž neměla být stresující, ale naopak.

V nabídce mají kávy pražené pro přípravu espressa, filtrované kávy, ale také kávy pražené omni, a tedy vhodné pro obě metody přípravy. Na obalu pak také zákazníci najdou informaci, zda se káva více hodí do nápojů s mlékem či bez. 

Díky transparentnosti byste měli u výběrových káv z jejich obalu vyčíst vše potřebné. Přečtěte si, jaké všechny informace byste měli na balení kávy nalézt.

INICIATIVA CHEEK TO CHEEK

Cheek to cheek je pro Girls Who Grind Coffee způsob jednání místo pouhých slibů. Placení farmářům férovou cenu je čím dál tím víc populárnější téma. V pražírně proto vytvořili iniciativu, při které jde 10 % ze všech maloobchodních objednávek kávy přímo do kapsy farmářkám. Tato iniciativa samozřejmě doplňuje to, že farmářkám platí férovou cenu už za zelená kávová zrna.

Producenti kávy bojují o to, aby si ze svého produktu vydělali na živobytí. Ještě obtížnější je to pro ženy, které za stejnou práci, kterou vykoná muž, dostanou často méně peněz. V Girls Who Grind Coffee, ale věří, že příběhy, které se skrývají za kávou, kterou nakupují, přidávají výsledným produktům na hodnotě.

RECEPT NA PŘÍPRAVU KÁVY V AEROPRESSU

Pražírnu Girls Who Grind Coffee můžete mít doma i díky vyzkoušení jejich Aeropress receptu.

  1. Nejprve si namelte 14 g kávy a připravte si 250 ml vody o teplotě 95 °C.
  2. Poté si umístěte filtrační papír na víčko Aeropressu, pevně jej našroubujte na tělo Aeropressu a postavte na šálek. 
  3. Filtrační papír předem navlhčete nalitím horké vody do AeroPressu, tím se vám navíc AeroPress předehřeje, což podporuje lepší extrakci. Proteklou vodu z šálku vylijte.
  4. Umístěte šálek a AeroPress na váhu a nasypte do Aeropressu 14 g středně jemně mleté kávy. Poklepejte na obě strany kávovaru Aeropress, abyste zajistili rovnoměrné kávové lůžko. 
  5. Nalijte do Aeropressu 200 g vody a třikrát promíchejte míchátkem, a hned poté rychle nasaďte na AeroPress píst, abyste zabránili filtrování kávy.
  6. Po jedné minutě píst vyjměte a znovu třikrát promíchejte
  7. Nasaďte na AeroPress znovu píst a šálek i Aeropress sundejte z váhy. 
  8. Začněte rovnoměrně tlačit dolů, přičemž dbejte na to, abyste tlačili rovnoměrně.
  9. Jakmile uslyšíte zvuk „syčení“, což by mělo být mezi 1 minutou 20 sekundami a 1 minutou 30 sekundami, přestaňte tlačit. 
  10. Šálkem zakružte pro promíchání chutí a užijte si vaši kávu.

Skvělá filtrovaná kávy za pár minut s AeroPressem!

Na našem e-shopu najdete veškeré potřebné vybavení k její přípravě. Chybí vám ve vaší výbavě baristická váha, konvice, kávová zrnka či přímo AeroPress? U nás najdete vše!

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Autor :
Markéta Nováková
S kávou už to táhnu pár let. Začalo to u lásky k flat whitu, pokračovalo to prací baristky a kreslením rozet do cappuccin. A teď balancuju mezi kávou a marketingem a mojí největší láskou je filtr. ❤️
Napsáno: 23.10.2021
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro