čtení 3 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

V Dánsku se to pražírnami výběrové kávy jenom hemží. Jednou z těch, která si zaslouží pozornost je The Coffee Collective. Pojďte tedy zjistit, kdo za pražírnou stojí a jak přistupují k výběru kávy a jejímu pražení.

VÝZNAM NÁZVU THE COFFEE COLLECTIVE

Abyste lépe pochopili filozofii a myšlení pražírny The Coffee Collective, tak vám nejprve řeknu více o tom, proč právě Collective, tedy česky kolektiv. Význam mnoho lidí hledá v tom, že zakladatelé pražírny jsou čtyři. Skutečně je to však proto, že jsou kolektivem mezi farmáře, pražičem a baristou. To podtrhují také cípy trojúhelníků v jejich logu.

ZAKLADATELÉ THE COFFEE COLLECTIVE ANEB KDO ZA TÍM STOJÍ

Jak už jsem zmínila zakladatelé pražírny jsou čtyři, Peter Dupont, Klaus Thomsen, Casper Rasmussen a Linus Törsäter. Založili ji v roce 2007 v dánské Kodani, kde začínali jako pouhý sklad pražených káv. Ještě před založením se pyšnili několika tituly ze soutěží jako Mistrovství světa baristů, nebo World Cup Tasters Championship. V současné době v pražírně pracují už jen tři zakladatelé. Peter Dupont je výkonným ředitelem a také se stará o nákup zelené kávy, Klaus Thomsen je vedoucím marketingu a kaváren a Casper Rasmussen jako manažer pražírny dohlíží na kvalitu pražení. Hlavním sídlem Coffee Collective je Frederiksberg, kde stojí pražírna.

PRAŽÍRNA A KAVÁRNY THE COFFEE COLLECTIVE

O hodnotách pražírny ještě bude řeč, ale stejně jako u většiny pražíren výběrových káv je i pro The Coffee Collective důležitá transparentnost. To dávají najevo i vzhledem jejich pražírny, která je od jedné z jejich kaváren oddělená skleněnou stěnou. A zákazníci tak mohou nahlédnout na proces pražení. Kávu tu praží na pražičce značky Loring, která pojme až 35 kg kávy. Kromě této kavárny mají v různých částech Kodaně ještě další 4 kavárny a jedno pekařství.

telefonní budka s kavárnou The Coffee Collective
Téměř všechny kavárny The Coffee Collective jsou typické svým čistým a jednoduchým interiérem. Výjimkou je však pobočka Telefonkiosken, která je schovaná v historické telefonní budce. Zdroj: coffeecolective.dk

NÁKUP KÁVY DIRECT TRADE

Pro podporu již zmíněné transparentnosti je pro The Coffee Collective nákup kávy přímo od farmářů neboli direct trade. V pražírně si uvědomují, že káva po vypěstování musí urazit dlouhou cestu, než dorazí k nim. Proto si zakladatelé pražírny vytvořili vlastní model přímého prodeje mezi nimi a farmáři, během kterého musí být dodržena určitá pravidla. Cenu určuje kvalita kávy, tedy čím je káva kvalitnější, tím více peněz pražírna farmáři zaplatí. Díky tomu mají obě strany důvod se zlepšovat v tom, co dělají a rovněž se tím zlepšují vztahy mezi nimi. Nákup zrn je ovlivněn sezónou sklizně v jednotlivých zemích.

PRAŽENÍ VÝBĚROVÉ KÁVY COFFEE COLLECTIVE

Zelená kávová zrna jsou bez chuti, ta se vyvíjí až během pražení. A toho jsou si v The Coffee Collective moc dobře vědomí. Kávu berou jako plod, ve kterém zanechaly stopu všechny přírodní podmínky jako půda, déšť, slunce, nadmořská výška a mnoho dalších.

Preferují čisté, sladké a aromatické kávy, které praží světle a zvýrazní tak jejich přirozenou chuť. Aby nejlépe vynikly vlastnosti daných káv, má každá káva svůj vlastní profil pražení.

V The Coffee Collective praží kávu zvlášť na espresso a na filtr. Kromě nápisu na baličku to zjistíte také díky jejich barevné odlišnosti. Balíčky s kávou na espresso jsou tmavě zelené a ty s kávou na filtr krémové. Balíčky s kávou, která je nějakým způsobem jedinečná, například svou varietou nebo zpracováním, jsou světle růžové jak cukrová vata.

Kávu praží denně jak pro velkoobchodní partnery, vlastní kavárny, tak pro zákazníky, kteří si kávu objednají na e-shopu. Kávu po upražení skladují v klimatizovaném sklepě a pro zachování vysoké kvality sáčky proplachují dusíkem.

Po upražení kávu kontrolují zaznamenáváním profilu pražení a barvy kávy. Nejdůležitějším faktorem v kontrolním procesu je však cupping.

Poznejte kouzlo cuppingu a ochutnávání nových káv!

Cupping si můžete udělat i vy sami. Jak na to, jsme vám sepsali ve článku o domácím cuppingu. Pak už vám stačí jen vhodné příslušenství a několik vzorků káv.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 1 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč