Hřejivé kávové tradice pod stromečkem – znáte nějaké? Nechte se inspirovat vánoční kávou, jaká se připravuje ve Švédsku, Grónsku nebo Mexiku. Ochutnejte zimní kávy podle tradičních receptů!
Vánoční kávové tradice napříč světem
Představte si vůně typické pro Vánoce a teď vůni čerstvě připravené kávy. Ladí to k sobě, že ano? Přesně takto vyladěné jsou chutě zimních káv, které jsou tradičně spojené také s Vánocemi. Tradiční kávy jsou však v každé zemi světa odlišné. Mezi ty nejzajímavější patří určitě Café De Olla z Mexika, Kaffemik – způsob servírování kávy v Grónsku, kávová variace na typický švédský svařák čili Coffee Glögg.
Café De Olla: Vánoční káva z Mexika
V doslovném překladu název zní jako „káva z hrnce“. Tento tradiční kávový nápoj je vytvořen kombinací kávy a koření. Jeden jediný konkrétní recept na tuto kávu neexistuje. Liší se rodinu od rodiny, asi jako u nás recepty na bramborový salát.
Café De Olla však nevznikla prvoplánově jako vánoční kávový nápoj. Říká se, že ji vytvořily „Adelitas“ – ženy, které během mexické revoluce na počátku 20. století chystali kávu promrzlým vojákům především pro jejich bdělost během nočních hlídek. Přimícháním koření do velkého hliněného hrnce obyčejné černé kávy, získala káva daleko lepší chuť.
Keramický hrneček, ve kterém se káva tradičně podává, udržuje dobře teplo nápoje a prý kávě dodává také specifickou zemitou příchuť díky póréznosti materiálu. Jak vidíte, už dávno bylo kafařům ve světě jasné, že i hrníček dělá kávu! 🙂
Recept na Café De Olla
Svařte vodu s kořením a cukrem. Typicky se používá skořice a nerafinovaný třtinový cukr (piloncillo). Směs koření však může obsahovat také hřebíček, anýz a pomerančovou či citronovou kůru – ta se však přidává až do hotové kávy. Do sladké kořeněné vody se nasype mletá káva. Takto se kávový nápoj nechá chvíli odležet, aby se káva vyluhovala a chutě promísily.
Kaffemik: slavnostní kávová tradice v Grónsku
V chladném Grónsku to není až tak o speciálním kávovém receptu, ale o tradici – slavnosti pití kávy s nejbližšími. To je Kaffeemik. Společenská událost konaná na oslavu jakéhokoliv slavnostního dne. Když někdo pořádá Kaffemik, tak přijdete, pozdravíte, pogratulujete a povídáte si u jídla a pití. Ať už vás hostitel potěší ledasjakými chutěmi, například sušené sobí maso nebo uzené ryby, tak nejčetnější pochoutkou na stole bude káva a tradiční moučník zvaný Kalaallit Kaagiat.
Kaffemik je neformální a vstoupit do bytu, kde se oslavuje, může kdokoliv. Ať už je to rodina, sousedi nebo kdokoli, kdo je zrovna v okolí. Pozvání na kávu a grónský dort je veřejné, zároveň byste proto neměli zůstávat moc dlouho, ať má prostor každý příchozí. Zůstaňte tak dlouho, abyste vše ochutnali, všechny pozdravili a dobře si u kávy s hostitelem popovídali.
Důležité je mít dostatek kávy. Starší místní vzpomínají na dětství, kdy úkolem dětí bylo kávu namlít. Aby se to stihlo, začalo se s mletím už večer předem. Ráno se pak káva chystala ve velkém hrnci. Dnes je vše s elektrickými mlýnky na kávu připravenou raz dva a hotová káva se servíruje v termoskách s velkým objemem. Modernizovaná příprava však nic neubírá na tradičnosti tohoto slavnostního zvyku.
Recept na tradiční dort ke slavnosti Kaffemik
Začínáme svařením vody s cukrem, máslem a rozinkami. Ve vlažné vodě rozmícháme droždí, to pak zkombinujeme se směsí s rozpuštěným máslem. Na řadu přichází mouka, ale přidáváme ji do směsi po částech. Jemně lepivé těsto zakryjeme a necháme hodinu kynout.
Nakynuté těsto poprášíme moukou a hněteme aby bylo hebké a jemné. Přemístíme hotový bochánek na plech s pečícím papírem, vytvarujeme dokulata a ještě půl hodinky necháme přikryté dokynout. Následuje potření mlékem a šup s Kalaallit Kaagiat do trouby na 200°C. Zhruba za 25 minut je hotovo. Vychlazený moučník nakonec zaprášíme moučkovým cukrem a kardamomem.
Přísady podle tohoto receptu: ½ hrnku cukru, ½ hrnku rozinek, ½ hrnku másla, hrnek vroucí vody, ¼ hrnku vlažné vody, balíček droždí (cca 20g), 3 až 3 ½ hrnku mouky, mléko na potření, moučkový cukr a mletý kardamom na posypání.
Glögg Coffee: švédský kávový svařák
Pokud byste trávili vánoční období ve Švédsku, nejspíš by vás neminul skandinávský Glögg čili tradiční svařené víno. Opět se nekladou meze originalitě a každý připravuje Glögg podle rodinné receptury nebo prostě dle své chuti. Švédové jsou opravdoví milovníci kávy, proto není divu, že se káva dostala i do receptury pro přípravu vánočního Glöggu!
Sezónní záležitost – Glögg Coffee je hřejivý nápoj, kterému neodoláte. Voní kávou, rozinkama a skořicí. Můžete jej pít jako nealkoholický čistě kávový svařák nebo jako tradiční Glögg s přidáním espressa či silného filtru. Ještě zajímavější variantou je GCK: Glögg Cider Kaffe, který mám z receptáře destilerky ze Stockholmu. Hlavní roli hraje kávou infuzovaný Gin&Tonic Glögg, což je švédský gin ochucený kořením a tonikovým sirupem.
Recept na můj Glögg Coffee Cider
3 cl kávového ginu (celá kávová zrna nechte macerovat aspoň 2 hodiny v ginu v poměru 1:10), 4 cl suchého cideru, 10 cl citrónové šťávy, 20 ml skořicového sirupu, nechlazený tonic na dolití
Vše až na tonic smícháme a svaříme na dokonale vonící vánoční nápoj. Nakonec nezbývá než v šálku dolít trochou tonicu. Tady doporučuji buď tonic klasicky bez příchutě nebo stylově pro vánoční sezónu brusinkovým tonikem.
Co vy a vaše tradiční vánoční káva?
My pro vás máme upražena ty nejlepší zrnka. Jak konkrétně si je připravíte, to už záleží jen na vaší chuti a náladě.
Možná vás bude zajímat také:
- Kávové cukroví: vyzkoušené recepty na cukroví z kávy
- Příprava Bombardina, Vídeňské a Alžírské kávy s Moka konvičkou Bialetti
- Kávové drinky na silvestra
- Kávové nápoje s alkoholem, které vás zaručeně zahřejí
- Recepty na domácí sirupy do kávy i bez cukru + návod na babycino a medové latté
- 10x dárek pod stromek pro coffee geeka
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: