Následující řádky budou určeny zejména těm, kteří si kupují mletou kávu. Rád bych je dnes přesvědčil o tom, že mohou posunout svůj chuťový zážitek mnohem dál, pokud udělají jen malý krok.
Zrnková vs. mletá káva – OBSAH:
Proč meleme kávu
Základní cíl přípravy kávy je dostat to, co se skrývá uvnitř zrn, ven – do vody, do šálku. Tím, že umeleme čerstvá kávová zrna, pomáháme vodě vyextrahovat z kávy všechny požadované chutě a aromata tam, kde je chceme mít. V šálku.
Mletá káva bohužel velmi rychle ztrácí aroma. Proto je vhodné mlít ji až těsně před přípravou.
Znáte tu omamnou vůni, která se line z právě otevřeného pytlíku se zrnkovou kávou? A teď ji porovnejte s vůní, jež cítíte z balení předem namleté. Velký rozdíl, že?
Čím dříve spotřebujete kávu po jejím umletí, tím víc unikátních chutí a vůní v ní objevíte. A zároveň pochopíte, co vám chtěl pražič i pěstitel sdělit.

Kávové pravidlo 15
Většině z vás asi pravidlo patnácti představovat nemusím. Ale pro jistotu – pravidlo 15 mluví o (přeneseně řečeno) doporučeném datu spotřeby kávy.

Pravidlo 15 je samozřejmě velmi orientační a někteří pražiči nebo baristé by možná nesouhlasili. Přesto si ho pojďme připomenout:
- Zelená káva se obvykle praží za 15 měsíců od sklizně
- Nejideálnější pro přípravu je káva od 15. dne po pražení (na espresso, pro filtr stačí odležet i cca týden)
- Káva po namletí by měla být připravena do 15 minut
Mletá káva: pro a proti
Ano. Mletá káva je praktický vynález. Ať už si ji připravujete jakýmkoli způsobem, vynechat z přípravy mletí je ušetření 1 nebo 2 minut.
Pokud tedy jednoznačně upřednostňujete pohodlnost před chuťovým zážitkem, kromě doporučení koupě automatického kávovaru s integrovaným mlýnkem, zde patrně nejsou argumenty proti.

Pokud u mleté kávy plánujete zůstat, mám pro vás pár tipů, jak ji udržet co nejdéle naživu:
- Kupujte čerstvou kávu, postupně. Místo celého kila třeba jen 250 g nebo 125 g sáček kávy, kterou vám na přání nameleme pro konkrétní styl přípravy.
- Skladujte kávu na chladném suchém místě bez přístupu světla a vzduchu. Chladným místem samozřejmě není myšlena lednice(!). Nejlépe ve vakuové nebo jen vzduchotěsné tmavé dóze. To platí i pro zrnkovou kávu.
Opět a rád bych ale připomněl, že z předem namleté kávy nikdy nedostanete chuť jako z té, kterou si umelete sami těsně před přípravou. Tak to prostě je.
Zrnková káva: žádné proti

Pokud si chcete připravit šálek skutečně lahodné kávy, kupujte si zrnkovou kávu. Mletí zrn se rychle stane součástí vašeho rituálu a pokud zvolíte kvalitní mlýnek, pravděpodobně vás i obyčejné točení kličkou bude bavit.
Náš blog vám poradí, jak vybrat vhodný ruční a jak elektrický mlýnek do domácnosti.
Velká výhoda zrnkové kávy je to, že ji lze umlít na požadovanou hrubost. Jinak se totiž mele káva na espresso a jinak na filtr. Shrnuje to náš článek Správná hrubost mletí kávy a jak ji nastavit.
Vše je otázkou priorit. Při rozhodování, zda používat k přípravě zrnkovou či mletou kávu se lze rozhodnout na základě 3 proměnných. Jsou to:
- Čerstvost a lepší chuť
- Kontrola nad přípravou
- Pohodlnost
Celá kávová zrna vám jsou schopná dát mnohem bohatší a vyváženou chuť a připravit si skvělý šálek kávy, jehož přípravu máte (díky nastavitelné hrubosti mletí na svém mlýnku) plně v rukách. Mletá káva je bez práce.
Jak se rozhodnete?
Vaše dotazy
Vhodnější je zvolit klasický mlýnek na kávu. Buď s ocelovými či keramickými mlecími kameny. Ty zajistí, že káva bude namletá konzistentně a nebude spálená od čepelí. Mrkněte na ruční nebo na elektrické mlýnky na našem e-shopu. Jistě si vyberete.
Nejlepší je použit vzduchotěsnou či vakuovou tmavou nádobu, zároveň na kávu nezapomenout a co nejdříve ji spotřebovat.