Výrobci kávovarů používají různá řešení pro ohřev vody. Mezi oblíbené možnosti, jak zajistit teplou vodu pro přípravu espressa, patří bojler s výměníkem tepla nebo dva bojlery v kávovaru. Jak tyto systémy fungují?

CO ZNAMENÁ VÝKONNÝ KÁVOVAR

Pákový kávovar funguje specifickým způsobem tak, aby extrahoval kávu v portafiltru horkou vodou pod určitým tlakem. Tlaku v kávovaru dosáhneme použitím vibračního či rotačního čerpadla. Dva z nejoblíbenějších systémů pro ohřátí vody v espresso kávovaru je použití dvou bojlerů nebo bojleru s tepelným výměníkem

 

Výkonnost kávovaru je obvykle dána výkonem topného tělesa a také kapacitou, tedy objemem horké vody a páry, kterou je kávovar schopný dodat. Větší výkon kávovaru tedy znamená možnost připravit více káv za sebou a také rychlejší funkce parní trysky.

 

Při extrakci espressa je důležité mít pod kontrolou nejen praženou kávu ale i vodu – její složení (pro jehož úpravu vám poslouží systémy pro filtraci vody) a teplotu. Přesná regulace a stabilita teploty vody dává baristovi šanci dosáhnout nejlepších extrakcí. A to opakovaně. Co tedy zajistí v kávovaru přesnou a stabilní teplotu vody?

TEPELNÝ VÝMĚNÍK V KÁVOVARU

Jedním z tepelných systémů využívaných v kávovarech je bojler s výměníkem tepla. Takový má v sobě zabudovaný například kávovar Nuova Simonelli Musica. Jak to funguje v praxi? Uvnitř kávovaru se nachází jeden velký dvou litrový bojler na ohřívání vody. Vnitřkem bojleru prochází výměník tepla, z něhož putuje voda do hlavy kávovaru.

Jak funguje kávovar s jedním bojlerem s tepelným výměníkem
Jak funguje kávovar s jedním bojlerem s tepelným výměníkem

Velký kotel v kávovaru také znamená více než dostatečnou zásobu páry pro přípravu vašich oblíbených mléčných kávových nápojů. S NS Musica tak můžete připravovat jedno latté za druhým pro celou vaši rodinu. Voda a pára vám prostě nedojdou. Z pohledu kapacity by požadavek na výkon byl tedy splněn. A co udržení teplotní stability?

Tepelný výměník zajišťuje přívod vody o teplotě vhodné pro přípravu espressa. Na rozdíl od kávovarů s jedním bojlerem, ale bez teplotního výměníku, nemusíte upravovat nahřívání podle fáze přípravy. Tedy zda připravujete kávu či mléko a přepínat tak mezi funkcemi bojleru. Proto je teplotní stabilita u kávovarů s výměníkem přesnější

 

Nicméně se stále pohybuje v určitém rozmezí teplot, které se může s každou kávou měnit. A tím se může každé espresso mírně lišit, jelikož tento způsob ohřevu vody nedokáže zacílit na konkrétní teplotu vody a přesně ji udržet i při každé další přípravě espressa.

DVA BOJLERY V KÁVOVARU

Kontrastně k tomuto systému fungují kávovary se dvěma samostatnými bojlery. Opět mám pro vás i názornou ukázku takového kávovaru z naší nabídky. Precizní kávovar Lelit Bianca. Tento kávovar má „pod kapotou“ ne jeden, ale rovnou dva bojlery s rozdílnými funkcemi.

Jak funguje kávovar se dvěma bojlery
Jak funguje kávovar se dvěma bojlery. Zdroj: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

O něco větší bojler se stará o dostatek teplé vody do výdejníku a především o přípravu páry pro parní trysku na šlehání mléka. Druhý – menší bojler má úkol nahřívat vodu pro přípravu espressa. Termostat a samostatný kotel dělá z Lelit Bianca kávovar schopný udržet vodu pro přípravu kávy na konstantní teplotě. Díky tomu můžete připravovat kávu při té nejvhodnější teplotě, protože i jen malý posun na teploměru může pro kávu znamenat velký rozdíl v chuti.

Kávovar s dvěma kotli je obvykle dražším kouskem. Také postrádá na kompaktnosti, což se právě u Biancy úplně říct nedá, jelikož si i se dvěma kotli uvnitř zachovává skladné rozměry. I s o něco menším kotlem pro výrobu páry je schopna připravit pár cappuccin za sebou. Největší výhodou je příprava kávy na profesionální úrovni a možnost experimentování s jedinečnými „single origin“ kávami.

Nejprodávanější pákové kávovary

s jedním bojlerem

Nuova Simonelli Aurelia Wave 2GR Digit : Barva Černá
Doprava zdarma + Dárek navíc
273 460,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Nuova Simonelli Aurelia Wave 2GR V : Barva Červená
Doprava zdarma + Dárek navíc
220 220,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Rocket Espresso Appartamento Black/White
Doprava zdarma + Dárek navíc
42 804,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Gaggia New Classic Color : Barva Šedá
Doprava zdarma + Dárek navíc
10 567,0 Kč
Do týdne u vás
Nuova Simonelli Oscar II : Barva Černá
Doprava zdarma + Dárek navíc
29 645,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Nuova Simonelli Appia Life 2GR V : Barva Bílá
Doprava zdarma + Dárek navíc
164 560,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Rancilio Silvia E stříbrný pákový kávovar
16 196,0 Kč
Skladem ihned
ECM Elektronika II Profi
Doprava zdarma + Dárek navíc
54 590,0 Kč
Do 3 dnů u vás

Vícebojlerové kávovary

Lelit Bianca PL162T
Doprava zdarma + Dárek navíc
60 561,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Victoria Arduino Eagle One Prima : Barva Černá
Doprava zdarma + Dárek navíc
147 620,0 Kč
Do 3 dnů u vás
ECM Synchronika
Doprava zdarma + Dárek navíc
68 773,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Rocket Espresso R 58 Cinquantotto
Doprava zdarma + Dárek navíc
69 329,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Rocket Espresso R NINE ONE
Doprava zdarma + Dárek navíc
144 244,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Lelit Elizabeth PL92T
Doprava zdarma + Dárek navíc
33 504,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Nuova Simonelli Aurelia Wave T3 3GR : Dávkování Nastavitelné Barva Černá
Doprava zdarma + Dárek navíc
405 350,0 Kč
Do 9 týdnů u vás
Nuova Simonelli Aurelia Wave UX 2GR : Dávkování Nastavitelné Barva Černá
Doprava zdarma + Dárek navíc
306 130,0 Kč
Do 13 týdnů u vás

KTERÝ KÁVOVAR SI VYBRAT?

Oba tyto typy kávovaru splňují nároky na kvalitní stroj pro přípravu espressa. A rozhodnutí pak je spíše o tom, zda využijete možnost přesného definování parametrů extrakce jakým je teplota vody. Nebo jestli vybíráte schopný kávovar do domácnosti plné kávičkářů, kde nad precizností vítězí praktičnost. 

 

Oba vytipované kávovary jsou však vysoce výkonnými domácími kávovary pro přípravu opravdu dobré kávy, které pochází od mistrů – z dílen vyrábějící profesionální pákové kávovary

Kontaktujte nás

kontakt
Zdeněk Mareček
zdenek@lazenskakava.cz
Pražič

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 15 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  100 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 990 Kč
  Autor : Mirka Vnenková
  „Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před cca 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
  Napsáno: 15.3.2021
  Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
  Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

  Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
  Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

  O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
  Doporučujeme pro skvělou kávu
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
  kávovary
  Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
  mlýnky na kávu
  Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
  Naše služby pro gastro