Chystáte se otevřít si novou kavárnu? Našli jste ideální prostor, udělali jste potřebné úpravy prostoru, nakoupili potřebné vybavení a teď přišel čas na zapojení kávovaru. Jak na to a co je důležité vědět předem? To vše vám prozradím v tomto článku.
Zapojení kávovaru – OBSAH:
UMÍSTĚNÍ KÁVOVARU NA BARU
Ještě, než si řekneme více o samotném zapojení, je potřeba zajistit několik dalších věcí a
některé z nich byste měli promýšlet ideálně už před zakoupením kávovaru. První z nich je umístění kávovaru, které má velký vliv na chod kavárny. Vedle kávovaru je navíc potřeba umístit mlýnek na kávu, aby s pákou plnou kávy nechodili baristé přes půl kavárny. Vzhledem k tomu, že většina lidí jsou praváci, umisťuje se nejčastěji napravo od kávovaru. Pokud budete mít v kavárně rušněji musíte také počítat s dostatkem místa pro více baristů v uličce za barem.
Pracovní plocha navíc potřebuje určité rozměry a také být v určité výšce, která se standartně pohybuje mezi 80-110 centimetry. Rozměry plochy pak závisí na velikosti kávovaru. Kromě mlýnku nezapomeňte na prostor pro tamper nebo odkládání baristické konvičky či šálku. Plocha před kávovarem je navíc potřebná také k jednodušší údržbě a čištění kávovaru. Ideální vzdálenost kávovaru od okraje desky je zhruba 15 centimetrů.
Podívejte se, jak na čištění pákového kávovaru v našem videu
Potřeba je také myslet na otvor pro vývod odpadu a zapojení vody Pro vývod odpadu je pro správný odtok potřeba dodržet sklon 30 cm. Otvor pro všechny kabely a hadice byste měli vytvořit zhruba pod středem kávovaru. Aby se vám vše vešlo, tak jak má, zvolte průměr přibližně 8 cm.
FILTRACE VODY DO KÁVOVARU
Celkový chod kávovaru také velmi ovlivňuje voda, kterou pro provoz používáte. Tlak v hlavě kávovaru je totiž řízen pomocí malé součástky s názvem gigler. Ta má průměr většinou okolo 0,5 mm, což znamená, že jakákoliv menší usazenina ji může způsobit velký problém. Proto ještě, než si jakékoliv zařízení budete kupovat, tak je dobré nechat si vodu otestovat. Kromě možnosti vzniku vodního kamene, může v důsledku nízkého pH a vysokého obsahu chloridů docházet ke korozi bojleru. Složení vody má navíc také vliv na chuť výsledného šálku kávy.
Pro větší kávovary, které mají vlastní zdroj vody jsou vhodné filtrační kartuše. Některé z nich navíc uvolňují do vody hořčík, který přispívá k lepší extrakci a výsledné chuti kávy.
Vyberte si filtrační kartuši přesně pro vaši spotřebu
PŘIPOJENÍ KÁVOVARU DO ELEKTŘINY
U většiny kávovarů si bez starostí vystačíte s klasickými 230V zásuvkami, pokud se však chystáte si pořídit nějakých velký kávovar je lepší si i tuto informaci pohlídat. I pro všechny předcházející body je lepší si přečíst návod ke kávovaru ještě před nákupem, abyste se ujistili, že máte vše přichystané přesně, tak jak pro instalaci kávovaru potřebujete.
ZAPOJENÍ ESPRESSO KÁVOVARU
Postup je zpracovaný především pro kávovary Nuova Simonelli, a tak se některé kroky mohou lišit. Začíná to však všude stejně a to rozbalením. Po rozbalení je třeba si nejprve zkontrolovat, že máme vše potřebné. Poté kávovar umístěte na své místo a přidělejte nožičky. Nyní také nastal čas na nainstalování změkčovače vody a mikrosítko na nečistoty, díky kterému se vám kávovar hned nezanese vodním kamenem nebo třeba pískem.
Následně připojte kávovar k přívodu vody. V tomto kroku je důležité klást důraz na to, abyste neměli hadici nějakým způsobem ohnutou a ujistili se, že odpadová trubka má dostatečnou kapacitu. Pozornost byste měli také věnovat tlaku vody, který by neměl překročit 4 bary.
Dalším krokem je naplnění bojleru, které je potřeba provést manuálně, aby nedošlo poškození elektrického rezistoru a zapnutí elektronické ochrany. Tento krok i ty následující by však měli provádět kvalifikovaní technici. Jinak výrobce pak většinou nenese odpovědnost za jakékoliv škody. Od odborníka je také potřeba nastavit čerpadlo a ekonomizér horké vody, postará se také o připojení koncovky, díky které můžete kávovar připojit do sítě.
Kontaktujte nás
zdenek@lazenskakava.cz
Pražič