Diabetes mellitus je jedno z nejrozšířenějších onemocnění. Káva jako celosvětově vysoce populární nápoj. Kdyby káva proti cukrovce uměla pomoci… a není tomu tak? Přečtěte si, jak to s tou kávou a cukrovkou vlastně je.
Vysledované protektivní účinky kávy vzhledem k riziku diabetu poukazují na to, že by káva pro diabetiky mohla být přínosným nápojem. Zjistěte zda:

Cukrovka a káva. Je dobré ji pít?
Téměř každý desátý Čech, je cukrovkář. Statistiky onemocnění cukrovkou mají stále rostoucí tendence. V podstatě jde o celosvětovou epidemii. Možná o tom ani nevíte a patříte mezi ohroženou skupinu s prvními příznaky prediabetu?
Rozhodně vás nechci strašit. Jen se snažím upozornit na fakt plíživé nemoci, o které všichni tak nějak víme, ale pořádně si s ní neumíme poradit. Z obav o přitížení lidem trpícím cukrovkou, ať jste to vy nebo někdo blízký, se pak trápíte otázkami k jinak běžným úkonům. Například právě ono pití kávy při cukrovce. Takže, je to dobrý nápad?
Pijte kávu i při diabetu
Pokud ji máte rádi a doktor vám to nezakáže.
Všichni milovníci kávy, kteří se obávali negativního vlivu jejich oblíbeného nápoje na cukrovku, si teď oddechli. Ale pozor, tohle byste o kávě a diabetu měli brát na zřetel:
- více jak 5 šálků kávy za den by mohlo zvýšit riziko zhoršené glukózové tolerance (viz studie E. E. Agardha a kol.)
- káva s mlékem nebo (sliny sbíhající kombinace) káva a dort není to samé, co šálek černé kávy. Cukry a tuky v mléce a dezertech samozřejmě nejsou při cukrovce vhodné
- byly objeveny změny v metabolickém systému při pití kávy před či po jídle. Především tedy před snídaní si kávu raději nedávejte.
- nezapomeňte na rychlý vznik závislosti na kávě, respektive posouvání kofeinové tolerance. Protože kýžená energie by přicházela s čím dál větším počtem šálků kávy, mohli byste se dostat zpět k bodu jedna.
Pojďte si udělat radost! Balíčkem přímo z pražírny výběrové kávy
Jak připravit kávu pro diabetiky
Další radou, jak na kávu při cukrovce, je pití filtrované kávy. Ještě konkrétněji – pití kávy připravené přes papírový filtr. Hned vysvětlím, proč je to tak důležité.
- káva obsahuje Cafestol a Kahweol
- kvůli nim byla zjištěna spojitost se zvýšením LDL cholesterolu a kávou
- LDL cholesterol je známý jako „zlý“ cholesterol
- nepříjemnosti spojené s LDL cholesterolem jsou významnější právě u cukrovkářů
- koncentrace Cafestolu a Kahweolu v kávě je minimalizována použitím papírového filtru
Návod na přípravu kávy přes papírový filtr
Papír je standardním způsobem filtrace v mnoha metodách přípravy kávy. Typicky je to káva z překapávacího kávovaru. Dále pak při přípravě ruční překapávané kávy z většiny dripperů, především Hario V60. Také káva z Chemexu se tradičně připravuje přes papírový filtr dokonce o čtyřech vrstvách.
Recept na překapávanou kávu: | |
---|---|
Vložte do překapávače papírový filtr. Propláchněte jej proudem horké vody. Tímto se odplaví nežádoucí papírová pachuť. Teď můžete na promytý filtr nasypat mletou kávu.
Do nádržky překapávače nalejte odměřené množství vody na kávu. Přichystejte konvici na kávu pod překapávač a zapněte jej. Počkejte si na čerstvě připravenou filtrovanou kávu. Bude hotová do 5 minutek. |
|
60 g | pražené kávy |
1000 ml | vody na kávu (ideálně filtrované) |
středně hrubě | nastavení hrubosti mletí kávy na mlýnku |
do 5 minut | doba přípravy kávy |
*Úpravou hrubosti mletí změníte dobu přípravy a tím chuťové tendence kávy. Melte jemněji, pokud káva proteče filtrem rychle a bude chutnat spíše do kyselých tónů. Naopak, při výrazné hořkosti a dlouhé době přípravy změňte mletí na hrubší.
Jaké jsou vhodné nápoje pro diabetiky?
Doteď to bylo o kávě, jakožto komplexnímu nápoji. Mezi složky kávy patří především kofein, ale také draslík, hořčík, antioxidanty atd. Zajímavým je i obsah solubilní vlákniny. U kávy je vyšší než třeba u džusu a tím si šálek kávy připisuje další pozitivní bod při diabetické dietě.
Nápoje s kofeinem a cukrovka
Hlavním představitelem kofeinových nápojů je káva. Ve spojitosti kávy s cukrovkou bylo provedeno spousta studií a metaanalýz. V naprosté většině z nich pak káva vychází jako nápoj s protektivními vlastnostmi vůči cukrovce.
Téměř 20 letá studie s 10 000 účastníků mezi 30 – 65 lety vypovídá o sníženém riziku diabetu při pití kávy. Velké studie prováděné ve Španělsku a Japonsku uvádí zlepšení inzulinové senzitivity při pití kávy. U studií bez výrazných pozitivních účinků kávy na cukrovku však nebyly zaznamenány ani žádné negativní vlivy na riziko cukrovky.
Další známé kofeinové nápoje jako energetické drinky, iced tea či kolové limonády sebou nesou negativní vliv pro cukrovkáře. Mimo kofeinu totiž obsahují spousty cukrů.
A co káva bez kofeinu pro diabetiky?
Pakliže vyřadíme nejvýznamnější účinnou látku kávy – kofein, dáme si kávu bezkofeinovou, stále bude mít nápoj co nabídnout k ochraně zdraví před diabetem. Avšak pouze u osob neobézních a pod 60 let.
U kávy bez kofeinu, která se vám může hodit například v pozdějších denních hodinách, se při výběru ohlížejte po způsobu dekofeinizace. Odstranění kofeinu z kávy může být provedeno různými a ne zcela šetrnými způsoby. V Lázeňské kávě pražíme zrna zbavená kofeinu přirozenou cestou pomocí cukrové třtiny.
Už jste zkusili naši 👉 bezkofeinovou kávu?
Co mám pít když mám cukrovku?
- Vodu. Třeba ochucenou citronem nebo si užijte čistou chuť vody z filtrační konvice.
- Čaje. Černé či zelené a vynikající jsou pak bylinné Lázeňské čaje z valašské zahrádky.
- Neslazenou minerální vodu. Za ní si třeba udělejte výlet k nám do Luhačovic a přijďte i na prohlídku naší pražírny.
- Kávu. Podle výše v článku zmíněných tipů a především podle doporučení vašeho lékaře.
Časté dotazy k pití kávy při cukrovce
Podle dosavadních výzkumů se pití 👉 kávy s kofeinem dlouhodobě spojuje i s prevencí diabetu.
Pití kávy před jídlem může zvýšit jak hladinu inzulinu tak cukru v krvi. Záleží také na genetických předpokladech pro metabolizaci kofeinu u každého jednotlivce.
Káva představuje spoustu zdravotních výhod, ale v nesprávném užití i jistá rizika. Ty platí především u lidí trpící zdravotními problémy jakými je i diabetes. Správné množství černé kávy po jídle se zdá ideálním řešením pro diabetiky, přesto konzumaci kávy konzultujte se svým lékařem. Samozřejmě kávu nedoslazujte cukrem či sirupy!