čtení na 5 minut | Blog / Kofein a zdraví

Diabetes mellitus je jedno z nejrozšířenějších onemocnění. Káva jako celosvětově vysoce populární nápoj. Kdyby káva proti cukrovce uměla pomoci… a není tomu tak? Přečtěte si, jak to s tou kávou a cukrovkou vlastně je.

Vysledované protektivní účinky kávy vzhledem k riziku diabetu poukazují na to, že by káva pro diabetiky mohla být přínosným nápojem. Zjistěte zda:

test glukózy při cukrovce a káva
Káva a cukrovka. Jak se spolu snáší? Zdravotní benefity šálku černé kávy se projevují i při této rozšířené nemoci jakou je diabetes. Zdroj obrázku: Canva

Cukrovka a káva. Je dobré ji pít?

Téměř každý desátý Čech, je cukrovkář. Statistiky onemocnění cukrovkou mají stále rostoucí tendence. V podstatě jde o celosvětovou epidemii. Možná o tom ani nevíte a patříte mezi ohroženou skupinu s prvními příznaky prediabetu?

 

Rozhodně vás nechci strašit. Jen se snažím upozornit na fakt plíživé nemoci, o které všichni tak nějak víme, ale pořádně si s ní neumíme poradit. Z obav o přitížení lidem trpícím cukrovkou, ať jste to vy nebo někdo blízký, se pak trápíte otázkami k jinak běžným úkonům. Například právě ono pití kávy při cukrovce. Takže, je to dobrý nápad?

Pijte kávu i při diabetu

Pokud ji máte rádi a doktor vám to nezakáže.

 

Všichni milovníci kávy, kteří se obávali negativního vlivu jejich oblíbeného nápoje na cukrovku, si teď oddechli. Ale pozor, tohle byste o kávě a diabetu měli brát na zřetel:

 1. více jak 5 šálků kávy za den by mohlo zvýšit riziko zhoršené glukózové tolerance (viz studie E. E. Agardha a kol.)
 2. káva s mlékem nebo (sliny sbíhající kombinace) káva a dort není to samé, co šálek černé kávy. Cukry a tuky v mléce a dezertech samozřejmě nejsou při cukrovce vhodné
 3. byly objeveny změny v metabolickém systému při pití kávy před či po jídle. Především tedy před snídaní si kávu raději nedávejte.
 4. nezapomeňte na rychlý vznik závislosti na kávě, respektive posouvání kofeinové tolerance. Protože kýžená energie by přicházela s čím dál větším počtem šálků kávy, mohli byste se dostat zpět k bodu jedna.

Věděli jste, že radost ze šálku kávy je úměrná její kvalitě?

Protože jen kvalitní zrna jsou ty nejchutnější. A ty nejkvalitnější se nazývají výběrová káva.

Jak připravit kávu pro diabetiky

Další radou, jak na kávu při cukrovce, je pití filtrované kávy. Ještě konkrétněji – pití kávy připravené přes papírový filtr. Hned vysvětlím, proč je to tak důležité.

 • káva obsahuje Cafestol a Kahweol
 • kvůli nim byla zjištěna spojitost se zvýšením LDL cholesterolu a kávou
 • LDL cholesterol je známý jako „zlý“ cholesterol
 • nepříjemnosti spojené s LDL cholesterolem jsou významnější právě u cukrovkářů
 • koncentrace Cafestolu a Kahweolu v kávě je minimalizována použitím papírového filtru

Návod na přípravu kávy přes papírový filtr

Papír je standardním způsobem filtrace v mnoha metodách přípravy kávy. Typicky je to káva z překapávacího kávovaru. Dále pak při přípravě ruční překapávané kávy z většiny dripperů, především Hario V60. Také káva z Chemexu se tradičně připravuje přes papírový filtr dokonce o čtyřech vrstvách.

Recept na překapávanou kávu:
Vložte do překapávače papírový filtr. Propláchněte jej proudem horké vody. Tímto se odplaví nežádoucí papírová pachuť. Teď můžete na promytý filtr nasypat mletou kávu.


Do nádržky překapávače nalejte odměřené množství vody na kávu. Přichystejte konvici na kávu pod překapávač a zapněte jej. Počkejte si na čerstvě připravenou filtrovanou kávu. Bude hotová do 5 minutek.
logo Lázeňská káva

60 gpražené kávy
1000 mlvody na kávu (ideálně filtrované)
středně hruběnastavení hrubosti mletí kávy na mlýnku
do 5 minutdoba přípravy kávy

*Úpravou hrubosti mletí změníte dobu přípravy a tím chuťové tendence kávy. Melte jemněji, pokud káva proteče filtrem rychle a bude chutnat spíše do kyselých tónů. Naopak, při výrazné hořkosti a dlouhé době přípravy změňte mletí na hrubší.

 

Moccamaster KBGT 741 Technivorm stříbrný
Doprava zdarma + Dárek navíc
6 190,0 Kč
Skladem ihned
Moccamaster KBGT 741 Technivorm bílý
Doprava zdarma + Dárek navíc Novinka
6 190,0 Kč
Do týdne u vás
Wilfa Svart Precision WSP-2A
Doprava zdarma + Dárek navíc
13 990,0 Kč
Do týdne u vás
Wilfa WSPL-3B
Doprava zdarma + Dárek navíc
7 990,0 Kč
Do týdne u vás
Moccamaster KBGT 20 černý
Doprava zdarma + Dárek navíc
11 889,0 Kč
Do 2 týdnů u vás
Moccamaster náhradní konvice 1,25 l
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 557,0 Kč
Do týdne u vás
Moccamaster KBG Select Technivorm matně stříbrný
Doprava zdarma + Dárek navíc Novinka
5 990,0 Kč
Do týdne u vás
Moccamaster KBG Select Technivorm stříbrný
Doprava zdarma + Dárek navíc Novinka
5 990,0 Kč
Do týdne u vás

Jaké jsou vhodné nápoje pro diabetiky?

Doteď to bylo o kávě, jakožto komplexnímu nápoji. Mezi složky kávy patří především kofein, ale také draslík, hořčík, antioxidanty atd. Zajímavým je i obsah solubilní vlákniny. U kávy je vyšší než třeba u džusu a tím si šálek kávy připisuje další pozitivní bod při diabetické dietě.

Nápoje s kofeinem a cukrovka

Hlavním představitelem kofeinových nápojů je káva. Ve spojitosti kávy s cukrovkou bylo provedeno spousta studií a metaanalýz. V naprosté většině z nich pak káva vychází jako nápoj s protektivními vlastnostmi vůči cukrovce.

 

Téměř 20 letá studie s 10 000 účastníků mezi 30 – 65 lety vypovídá o sníženém riziku diabetu při pití kávy. Velké studie prováděné ve Španělsku a Japonsku uvádí zlepšení inzulinové senzitivity při pití kávy. U studií bez výrazných pozitivních účinků kávy na cukrovku však nebyly zaznamenány ani žádné negativní vlivy na riziko cukrovky.

 

Další známé kofeinové nápoje jako energetické drinky, iced tea či kolové limonády sebou nesou negativní vliv pro cukrovkáře. Mimo kofeinu totiž obsahují spousty cukrů.

A co káva bez kofeinu pro diabetiky?

Pakliže vyřadíme nejvýznamnější účinnou látku kávy – kofein, dáme si kávu bezkofeinovou, stále bude mít nápoj co nabídnout k ochraně zdraví před diabetem. Avšak pouze u osob neobézních a pod 60 let.

 

U kávy bez kofeinu, která se vám může hodit například v pozdějších denních hodinách, se při výběru ohlížejte po způsobu dekofeinizace. Odstranění kofeinu z kávy může být provedeno různými a ne zcela šetrnými způsoby. V Lázeňské kávě pražíme zrna zbavená kofeinu přirozenou cestou pomocí cukrové třtiny.

 

Už jste zkusili naši 👉 bezkofeinovou kávu?

Co mám pít když mám cukrovku?

 1. Vodu. Třeba ochucenou citronem nebo si užijte čistou chuť vody z filtrační konvice.
 2. Čaje. Černé či zelené a vynikající jsou pak bylinné Lázeňské čaje z valašské zahrádky.
 3. Neslazenou minerální vodu. Za ní si třeba udělejte výlet k nám do Luhačovic a přijďte i na prohlídku naší pražírny.
 4. Kávu. Podle výše v článku zmíněných tipů a především podle doporučení vašeho lékaře.
Peak Water Starter Pack
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 490,0 Kč
Do týdne u vás
Prana Chai Original Blend 1kg
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 480,0 Kč
Do 2 týdnů u vás

Časté dotazy k pití kávy při cukrovce

Podle dosavadních výzkumů se pití 👉 kávy s kofeinem dlouhodobě spojuje i s prevencí diabetu.

Pití kávy před jídlem může zvýšit jak hladinu inzulinu tak cukru v krvi. Záleží také na genetických předpokladech pro metabolizaci kofeinu u každého jednotlivce.

Káva představuje spoustu zdravotních výhod, ale v nesprávném užití i jistá rizika. Ty platí především u lidí trpící zdravotními problémy jakými je i diabetes. Správné množství černé kávy po jídle se zdá ideálním řešením pro diabetiky, přesto konzumaci kávy konzultujte se svým lékařem. Samozřejmě kávu nedoslazujte cukrem či sirupy!

Mám pro vás online kávový kurz!

Jde vidět, že vás káva zajímá. Co takhle se o ní dozvědět ještě více? Přihlaste se do naší Akademie kávy. Poznáte kávový svět mnohem lépe, celý kurz je zdarma a online, sérii chytrých emailů pak ukončí závěrečný kávový kvíz s dárkem pro naše úspěšné akademiky. Věřím, že jím také budete. Tak pojďte do toho!

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 14 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

110 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy : ,
Autor : Mirka Vnenková
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před cca 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 21.3.2022
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro