čtení 5 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Naše Lázeňská káva sídlí v Luhačovicích a atmosféra lázeňského odpočinku se line celým městečkem. Nedaleko od hlavního centra dění, tedy lázní, se skrývá domeček obrostlý břečťanem. Je to místo, jako z pohádky. Uvnitř to voní ještě více než pohádkově – čerstvě praženou kávou.

Před vchodem najdete posezení, kde si můžete odpočinout u šálku kávy. Když vejdete dovnitř, hned pochopíte, že jste na místě, kde kávu milují. Poličky plné oblíbených, tradičních i nevšedních pomůcek pro přípravu kávy, vystavené různé typy kávovarů a seřazené balíčky pražené kávy. O tomhle místě sní nejeden kávový nadšenec. Kuba si tenhle sen doopravdy vybudoval. Dnes vám bude povídat, jak si svůj sen o Lázeňské kávě splnil a stále plní.

Kubo, vybral sis kávu pro svou kariérní a vlastně i životní cestu. Čím tě káva okouzlila?

Kávu mám prostě rád. Piju ji už dlouho a piju jí hodně. Líbilo se mi spojení vášně ke kávě s technickym experimentem, když jsem programoval pražičku kávy. 

 

Snažíš se o kávovou osvětu. Představuješ lidem výběrovou kávu, nabízíš jim technologie a pomůcky, které pomáhají ke správné přípravě kávy. Na blogu Lázeňské se denně objevují články o výběrové kávě. Jak hodnotíš tuhle snahu tebe a Lázeňské kávy? Funguje to? Slyší lidé na spojení výběrová káva?

Kávová osvěta je dlouhodobou strategií. Skvělá káva znamená nejen kvalitní a dobře napražená zrna, ale taky skvělou přípravu. Neobejde se bez dobře nastaveného mletí, kávovaru a člověka který tyto přístroje obsluhuje. Ten musí o kávě něco vědět. Je to o složité práci s lidmi, ale neskutečně mě to baví a vytváří se stále nové a nové výzvy.

 

Co tě inspirovalo při budování Lázeňské kávy a co tě dál v tvé práci motivuje? 

Jednak to je samotné město Luhačovice, které mě motivuje. Bydlím tady rád. Je to moc krásné město, které umí své návštěvníky rozmazlovat. My můžeme dotvářet a vylepšovat celkový gastronomický obraz Luhačovic a okolí. Za druhé to je neskutečný záběr, který s našim týmem máme. 

 

Pražíme výběrovou kávu podle nejnovějších trendů, pomáháme se zařizováním kávové technologie, opravujeme kávovary a školíme personál kaváren i hotelů. Našimi kurzy jen na pražírně za poslední rok prošlo 1000 lidí. To je neskutečné číslo, když si uvědomíte, že každému jednotlivci věnujme až 2 hodiny času. Také mě motivuje a neskutečně baví záběr, jaký máme na našem blogu. Tvoříme největší blog o kávě v ČR, na kterém už dnes máme stovky autorských článků.

 

Jak Lázeňská káva ovlivnila tvůj život?

Dlouho jsem pracoval v e-commerce a stále v tomto oboru pracuji. S kávou je to ale jiné. Jsme s klienty ve větším kontaktu, udržujeme s nimi vztahy s přátelským přístupem. Hodně se zaměřujeme na B2B obchod. Pro mě to je spousta nových zkušeností, jiný typ podnikání. Je to skvělé!

 

Jsi kapitánem Lázeňské kávy, držíš kormidlo a směr a vedeš svou posádku. Jaká tvá posádka je? Co bys řekl o lidech v Lázeňské kávě?

Myslím, že náš tým charakterizují dvě slova: inovace a snaha. Jsme věkově dost mladý tým. Máme spoustu nápadů a když k nám přijde někdo nový, tak vidím tu snahu. Vidím, že to není tolik o práci jako o zábavě, že to ty lidi baví. Jsem hrdý na to, že jsme za rok vybudovali e-shop s největší nabídkou kávovarů. Každý den na něm pracujeme i na řadě dalších úplně nových věcí. Ta dynamika mě úplně dostává.

 

Na jaký úspěch s Lázeňskou kávou jsi nejvíce pyšný? Co se podařilo?

V letošním roce se nám podařilo poprvé nakoupit kávu direct tradem. Tedy přímo z konkrétní farmy. Bez zprostředkovatele obchodu. Jakmile jsem viděl naše logo na jutovém pytli kávy, byl to moment, kdy jsem si řekl, že to je vážně super posun. Zároveň jsme letos získali i exkluzivní distribuci několika značek baristického vybavení a kávovarů, které jsou ve světě baristů známé. Jako jediní v ČR prodáváme mimo jiné manuální kávovar Flair, který si oblíbili hlavně pánové.

 

Naopak, co bylo nejtěžší? Co se nepovedlo?

Nepovedlo se toho hodně. Měli jsme pár velkoobchodnich spoluprací, kterým bych se dnes určitě vyhnul. Ale celkově se nestalo nic, co by se nedělo i v jiných firmách. 

 

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den, co tě během něj nejvíce baví?

Své pracovní dny trávím v pražírně a na cestách. Trávím hodně času objížděním odběratelů kávy, současných i budoucích. Cestuju všude možně po celé ČR. Kromě nabídek a sjednávání obchodů také občas vezmu šroubovák a jedu někam opravit kávovar. Samozřejmě každý den musím začít kávou. Jinak jsem nepoužitelný.

 

Kdyby za tebou přišel někdo, kdo si chce ve svém městečku otevřít vlastní malou pražírnu. Co bys mu poradil?

Určitě bych mu doporučil si pořádně promyslet business plan. Když jsme začínali my, tak jsem netušil, že je tento trh tak moc konkurenční. Dnes to vidím. Česká republika má opravdu velké množství pražíren na obyvatele ve srovnání s ostatními zeměmi. Řekl bych, že v to držíme jedno z prvenství. Na trhu jsou také etablované velké nadnárodní značky, které mají úplně jiné možnosti. Pokud i po promyšlení podnikatelského plánu si bude jistý, že má co nabídnout a získat místo na trhu, tak bychom mu určitě mohli pomoci v začátcích. Už jsme byli u zrodu jiné pražírny na Slovensku, kterou jsme pomáhali vybavit.

 

Když se podíváš zpětně na začátky Lázeňské kávy, jaké byly? Změnil bys některá svá rozhodnutí?

Určitě ano. Které? To si nechám pro sebe. 🙂

 

Nakonec nesmí chybět otázka na budoucnost Lázeňské kávy. Za jakými cíli a kam směřuje? Co by sis pro svou firmu do budoucna přál?

Rosteme a proto se musíme směřovat i do větších prostor. Ty stávající jsou malé a už nám nestačí. Ještě nevíme v jakém konceptu je budeme vytvářet, ale místo pražírny určitě zachováme. Neustále pracujeme na našem e-shopu. Tvoříme tak přehledný e-shop s největší nabídkou baristického vybavení a kávovarů u nás. 

 

Přál bych si, aby lidé vnímali Lázeňskou kávu nejen jako pražírnu, od které dostanou vždy vážně dobrou kávu, ale také jako seriózní českou značku. Držíme si vysokou úroveň kvality našich káv i s rostoucí poptávkou. Lázeňská káva je firma tvořená profesionály v oboru a našim zákazníkům chceme především pomoci s vylepšením jejich kávového servisu v jejich podniku a prostě se vším, co se kávy týče.  

Barista připravující čerstvou kávu v kavárně

Dále by se vám mohlo líbit…

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč