čtení 4 minut | Blog / Kofein a zdraví

Už dříve bylo potvrzeno, že má konzumace kávy, díky obsahu prospěšných antioxidantů a jiných protizánětlivých látek, vliv na snížení rizika mnoha druhů nemocí. Má tedy konzumace kávy vliv i na snížení rizika nákazy COVID-19, infekčního onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2. V tomto článku si rozeberu studii, která nám přinese na tuto otázku odpověď.

KÁVA, ZDRAVÍ A CIVILIZAČNÍ CHOROBY

Už jste určitě slyšeli o vlivu konzumace kávy na rakovinu, cukrovku, infarkt, Alzheimerovu chorobu nebo i dokonce zácpu. Toto vše jsou takzvané civilizační choroby, které se vyskytují především v Evropě, Severní Americe nebo v některých asijských státech. Jejich příčinou je často velký stres, nadměrná konzumace alkoholu a nezdravých potravin nebo nedostatek pohybu a spánku, zkrátka nezdravý životní styl, a také mnohdy i nadměrná konzumace kávy, nebo primárně kofeinu. To podporuje hromadění radikálů v našem těle, které poté snižují hladinu antioxidantů. Pití kávy ve správné míře, která je individuální pro každého z nás, působí jako významný antioxidant a pomáhá tak eliminovat množství volných radikálů.

Jaký má káva a kofein vliv na fungování srdce? Jaké může mít kofein nežádoucí účinky nebo čemu naopak prospívá? Tématu káva a zdraví jsme se už také věnovali.

COVID-19 A NAŠE STRAVOVÁNÍ

Covid-19 je však virové onemocnění. Stejného druhu jsou onemocnění, jako například neštovice, mononukleóza, pásový opar nebo chřipka. Pokud jste oslabení, máte větší šanci se nakazit i některou z těchto nemocí. Oslabení kromě stresu může pramenit z naší špatné a nevyvážené stravy. To, co jíme a pijeme má bez pochyby, kromě naší psychické pohody, vliv i na naši imunitu. Ta hraje klíčovou roli v náchylnosti a reakci jedince na infekční onemocnění, včetně COVID-19.

VÝZKUM VLIVU KONZUMACE KÁVY NA NÁKAZU VIREM COVID-19 [studie]

Dosud se většina výzkumů ve spojitosti s COVID-19 zaměřovala na lidi, kteří měli již pozitivní test, ve Velké Británii se to ale rozhodli změnit. Jak konkrétně výživa souvisí s imunitou a náchylností k COVID-19 bylo nejasné. Výzkumu se tedy ujali britští vědci z Northwesternské univerzity, kteří zkoumali souvislost specifických výživových údajů a výskytu COVID-19. Mezi účastníky byli lidé ve věku 40-70 let. Kromě konzumace kávy brali ohled na to, jestli účastníci byli v dětství kojení, jestli jedí zeleninu, ovoce a zpracované maso.

Výzkum byl veden od března do listopadu 2020. Výzkum byl veden mezi britskými občany registrovanými do UK Biobank, která zkoumá jak se genetické predispozice a vliv okolního prostředí (včetně výživy, životního stylu, léků atd.) podílí na vzniku onemocnění. Celkem výzkumem prošlo necelých 38 000 účastníků, ze kterých bylo na základě PCR testu 17 % pozitivních.

PRŮBĚH VÝZKUMU VLIVU KÁVY NA COVID-19

Účastníci byli požádáni, aby uvedli množství jednotlivých potravin a nápojů, které konzumují, nebo aby zvolili některou z předem určených četností, jako jednou denně apod. Mezi možnostmi byly základní porce zeleniny (vařené, syrové), ovoce (čerstvého, sušeného), tučných ryb, zpracovaného masa, červeného masa (hovězího, jehněčího/skopové nebo vepřového), čaj a káva. Tedy potraviny a nápoje, které se podílejí na síle imunity. Účastníci byli také dotazování, zda byli v dětství kojeni. Odpovědět mohli ano, ne nebo nevím.

Zajímá vás, zda můžete při kojení nebo v těhotenství pít kávu? V našem článku, Káva v těhotenství, najdete odpověď.

V potaz se bralo i mnoho dalších skutečností, jako pohlaví, tělesná váha, zaměstnání a samozřejmě aktuální zdravotní stav, tedy i fakt, pokud má účastník zhoršenou plicní funkci, která má na nákazu virem COVID-19 silný vliv.

Co se týče testované skupiny, tak mladší věková skupina zahrnovala především ženy, zaměstnané a s lepším vzděláním, vyšším příjmem a lépe hodnoceným zdravotním stavem. Byla u ní menší tendence konzumovat čaj, ovoce, zeleninu, ryb a červené maso a méně z nich bylo kojeno. V porovnání s účastníky jiné než bílé pleti, měli účastníci bílé pleti tendenci konzumovat více kávy, čaje, zpracovaného masa, méně ovoce a zeleniny a méně jich bylo kojeno.

Mezi nebělošskými účastníky byli černoši spíš zaměstnaní, měli vyšší BMI a konzumovali více červeného masa, zatímco Asiaté měli tendenci uvádět horší zdravotní stav a konzumovat více ovoce a zeleniny. Asijská skupina měla také vyšší výskyt pozitivity COVID-19 než ostatní rasové skupiny.

barista s rouškou přes ústa připravuje filtrovanou kávu
Celá pandemie měla kromě spousty dalších oblastí vliv i na kavárny. Mnoho lidí si začalo kávu připravovat doma. Teď je ale čas znovu podpořit ty naše oblíbené podniky. Káva v kavárně zkrátka chutná jinak. Zdroj: Nathan Dumlao | unsplash.com

MÁ KÁVA VLIV NA SNÍŽENÍ RIZIKA NÁKAZY VIREM COVID-19?

Po zohlednění věku, rasy a pohlaví byla konzumace kávy, střídmého čaje, tučných ryb a zeleniny a kojení v dětství významně spojena s nižší pravděpodobností pozitivity COVID-19, zatímco konzumace zpracovaného masa byla spojena s vyšší pravděpodobností pozitivity COVID-19.

Mezi účastníky byla obvyklá konzumace 1 a více šálků kávy denně spojena s přibližně 10% snížením rizika onemocnění COVID-19 ve srovnání s méně než 1 šálkem/den. Káva je nejen klíčovým zdrojem kofeinu, ale také přispívá desítkami dalších složek, včetně mnoha látek, které se podílejí na imunitě.

Pro velké množství skupin populace, je káva hlavním přispěvatelem příjmu polyfenolů, zejména fenolových kyselin. Kromě kávy je najdeme také v obilovinách, kakau nebo červených hroznech. Káva, kofein a polyfenoly mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Konzumace kávy rovněž příznivě souvisí se zánětlivými biomarkery, jako jsou C-reaktivní protein, interleukin-6, faktor nádorové nekrózy α. Ty jsou spojeny s úmrtností a závažností COVID-19. Konzumace kávy byla u starších osob rovněž spojena s nižším rizikem zápalu plic.

Když si to tedy shrneme, tak lze konstatovat fakt, že je tu pravděpodobnost, že má káva podíl na ochraně imunity před virem COVID-19, ale rozhodně je potřeba ještě dalšího zkoumání. Nicméně, pokud vezmeme v potaz již dříve získaná data a závěr tohoto výzkumu, znovu se nám potvrzuje, že pravidelná a přiměřená konzumace kávy má pozitivní a ochranné účinky.

Skvělým řešením pro to, abyste se nestresovali, že vám už doma chybí káva, může být kávové předplatné s dopravou zdarma až k vašim dveřím. Pomocí pár kliknutí si jen stačí vybrat, jestli chcete kávu na espresso či filtr. O zbytek už se postaráme my.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

176 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro