čtení na 7 minut | Blog / Škola baristů

Můžeme vám s jistotou říci, že existuje i něco lepšího než odpočinek u kávy. Tím je odpočinek u kávy s knihou. Naprostým ideálem pro mnoho lidí je trávení líného letního nedělního odpoledne ve stínu staré jabloně s kávou a knihou. Typické zimní krátké dny tráví milovníci kávy často zachumlaní pod dekou s dobrou knížkou v ruce a dobrou kávou v hrníčku.

Kromě svých oblíbených povídek, sci-fi příběhů či detektivek si určitě do své knihovny zařaďte i takové knihy, které jsou psány o kávě a nejčastěji u kávy. Publikace zkušených kávových odborníků si našly své místo v knihkupectvích a věříme, že se zabydlí i v policích vaší knihovny. Jsou to nepostradatelné zdroje inspirace a vědomostí, které zužitkujete při domácí přípravě kávy. Pokud jste profesionál a přípravou kávy se živíte, měly by knihy o kávě mít ve vaší knihovně čestné místo. 

 

INTERNET VS. KNIHA

I když je internet plný snadno dohledatelných informací o kávě, hodnota knihy je stále hodně vysoká. Na stránkách odborných publikací jsou opravdu podrobně sepsány znalosti a zkušenosti autorů. Protože spisovatelé jsou ve svém psaném projevu volní, jejich kniha má mnoho stran a píší pro čtenáře, který když vezme do ruky knihu, tak ji chce věnovat svůj čas. Knižní čtenáři, narozdíl od těch internetových, jsou trpěliví a nejen že dokáží, ale přímo chtějí se do knížky začíst i na několik hodin. Tato čtenářova pozornost motivuje autory předávat informace opravdu detailně a pečlivě. Záleží jim na obsáhlém sdělení včetně veškerých drobných okolností. Nepředávají jen strohé informace, ale mají prostor je začlenit do uměleckého textu. V tom případě se z učebnice o kávě stávají odborně-umělecké poklady vaší knihovny, ke kterým se budete rádi vracet.

 

KNIHY O KÁVĚ

Téma kávy se v literární tvorbě stává čím dál více populárnějším. Jednoduše proto, že i zájem veřejnosti o kávu je den ode dne vyšší. Lidé se učí, jak s kávou pracovat a snaží se ji pochopit. Tyto své znalosti pak předávají dál ve formě autorské knihy o kávě. Zaměření autorů určuje obsah výsledného literárního díla. Vy si tak máte možnost vybrat knihu se zaměřením na oblast kávového světa, která nejvíce zajímá právě vás. 

Nám káva koluje v žilách a proto nedočkavě vyhlížíme každou novou publikaci, která se věnuje tématu tohoto zázračného nápoje třeba jen v názvu. Z naší sbírky vám doporučujeme k přečtení těchto deset knih plus jeden magazín.

1. Lexikon kávy: Tereza Jirků Váňa, Jiří Plšek

Tento stručný lexikon je takovou pozvánkou do kávového světa. Pomáhá se základní orientací v kávové terminologii. Máte-li ve vašem okolí někoho, kdo se začíná v oblasti kávy pomalu rozkoukávat a pokud chcete šířit kávovou osvětu, doporučte jim tuto knihu. Lehkou formou jim představí kávu jako surovinu a spolu s milými ilustracemi podnítí jejich zvědavost a zájem se o kávě, obzvláště té výběrové, dozvědět více.

Lexikon kávy - prostě milujeme kávu

2. Anette Moldvaerová: Kávové opojení

Kniha plná obrázků, barev, návodů a receptů je určena pro milovníky kávy, kteří si doma rádi vytváří atmosféru kavárny. Pro ty, kteří chtějí vědět základní souvislosti pěstování a zpracování kávy. Chcete-li znát možné způsoby přípravy kávy a inspirovat se pro svoji “domácí kavárnu” lahodnými recepty na kávové drinky, přečtěte si tuto knihu. Barevné stránky plné obrázků a fotek vyplnila texty Anette Moldvaerová, žena, která s v kávě opravdu vyzná. Je známou porotkyní světových baristických soutěží a hlavně spoluzakladatelkou slavné londýnské pražírny Square Mile Coffee Roasters

3. Jessica Easto a Andreas Willhoff: Manuál pro milovníka kávy

Rádce každého domácího baristy. Takhle bychom charakterizovali tuto knihu. Je nabitá informacemi a to doslova. Ilustrací je zde minimálně. Co vás v knize zaujme, jsou přehledné a srozumitelné tabulky, grafy a infografiky. V podstatě se jedná o takovou učebnici dobrého baristy. I když je psána primárně pro domácí přípravu kávy, tak i profesionální baristé v ní naleznou zajímavé informace.

Podtitul knihy: Jak si doma připravit tu nejlepší craft kávu, odkazuje na zařazení baristiky jako řemesla a tato kniha se pak stává pro baristu jeho učebnicí. Jednoduchá grafika na přebalu napovídá, že jejím obsahem bude téma alternativní přípravy kávy. Ano, autoři se nezaměřili na přípravu espressa, poskytují zde návody pro přípravu filtrované kávy. Přes to mají informace, které kniha obsahuje, souvislosti s přípravou espressa. Srozumitelně vysvětlují vlastnosti, chování kávy a další faktory ovlivňující výsledný šálek kávy. Všechny tyto informace se dají aplikovat i v přípravě espressa.

Manuál pro milovníka kávy

4. Jozef Augustín: U kávy o kávě a kávovinách 

U kávy. Tak jak říká název knihy, čtěte dílo Jozefa Augustína u šálku kávy. Toto doporučení se zakládá na vlastních zkušenostech. Opravdu zajímavým a nezapomenutelným zážitkem je dolévat si do šálku z Chemexu naturálně naturálně zpracovanou kávu z Brazílie odrůdy Catuai a zároveň číst o charakteristikách této variety, o specifikách země, kde rostla a o přesných postupech metody jakou byla zpracována. Kniha je unikátní svým uměleckým zpracováním textu. Čte se vpodstatě sama, je doplněná barevnými fotografiemi vtahujícími do povídání o cestě kávy z keře do šálku a k srdcím všech kávomilců napříč dějinami. Množství hodnotných informací je psáno květnatou řečí autora, který kávu opravdu miluje.

U kávy o kávě a kávovinách

5. Petra Veselá: Kniha o kávě

Žijete v Česku a zajímáte se o výběrovou kávu. Takže uvádět medailonek autorky Petry Veselé je takřka zbytečné. Její jméno je neodmyslitelně a navěky spjato s výběrovou kávou. Je snad nejznámější osobností české kávové scény, takže napsání knihy O kávě bylo pro ni snad nevyhnutelným krokem. Inspiruje začínající baristy v celé republice a spolu se svým manželem Gwilym Davies je kávovému řemeslu i učí. Knížka nejznámější učitelky českých baristů by tedy měla být i jejich povinnou četbou a odbornou literaturou napsanou tak, aby byla přístupná začátečníkům i amatérům a byla pro ně opěrným bodem na jejich cestě do okouzlujícího světa kávy.

Velká kniha o kávě

6. James Freeman: The Blue Bottle Craft of Coffee

Krok po kroku popisuje James Freeman, zakladatel kalifornské pražírny Blue Bottle, postupy přípravy kávy. Představuje práci s kávou jako řemeslo a věnuje se kompletní historii kávy. Nezapomněl ani na návody a recepty, čímž obsáhl všechny potřebné oblasti pro opravdu blízké poznání a pochopení kávy. 

The Blue Bottle Craft of Coffee

7. Adrián Krišák: Need for Espresso

Pokud to s kávou myslíte opravdu vážně a jste barista srdcem, tělem, duší nebo i profesí, jistě jste již slyšeli o školeních s názvem Kofeinový protokol. Originální přístup profesionálů ze slovenska oslovil už mnoho kaváren, baristů a kávových nadšenců, kteří na základě absolvování těchto kurzů dokázali zefektivnit a analyzovat svou práci s kávou. Se stejným záměrem vznikla i tato kniha plná názorů, rad a znalostí o kávě od školitelů těchto kurzů.

8. James Hoffman: World atlas of Coffee

V přehledu kávové literatury se dostáváme k opravdu specifickým odborným knihám. V baristickém světě proslulý James Hoffman napsal tuto, řekněme, encyklopedii za původem kávy. Popisuje více než 35 zemí, ve kterých se káva pěstuje. Ve svém díle zachytil odlišnosti a definice nuancí kávy, které předkládá širokému publiku zájemců o hlubší poznání kávy.

James Hoffman World atlas of Coffee

9. Scott Rao: Příručka profesionálního baristy

Pražič, kavárník a dnes vyhledávaný poradce profesionálů z kávového oboru. To je Scott Rao. Edukace v oblasti výběrové kávy se stala jeho posláním a jeho Příručka profesionálního baristy je v komunitě specialistů v oboru brána vlastně jako “baristická bible”. Jste-li barista, chcete se jím stát nebo se tak cítíte, v tom případě je tato kniha pro vás nezbytným průvodcem a měli byste ji mít na vašem nočním stolku.

Příručka profesionálního baristy

10. Colin Harmon: What i know about running coffee shop

To nejlepší nakonec. Dosáhli jste své profesionality v přípravě kávy a chcete šířit společností osvětu v pití výběrové kávy tak, že přemýšlíte o provozování vlastní kavárny? Prvním krokem ke splnění vašeho snu bude jistě zakoupení této knihy. Je plná hodnotných zkušeností a inspirovala i nás při psaní článků právě na téma založení kavárny

Magazín pro všechny profesionální i amatérské baristy

Čtyřikrát do roka nám vykouzlí úsměv na rtech zásilka nového čísla Standart Magazínu. Tištěné periodikum československé výroby na svých 130 stranách publikuje články světových odborníků z kávového oboru. Zahrnuje témata ze všech oblastí tohoto oboru. Zajímavé jsou také názory na aktuální témata ze světa kávy a rozhovory s profesionály. Nechybí nápady na zajímavé kavárny, které stojí za to navštívit. Od minulého roku se vydává již ve čtyřech verzích. Původní slovensko-české, anglické, také v japonštině a ruštině. Právě anglická verze magazínu Standart patří k nejprestižnějším časopisům o kávě ve světě.

Standart magazín

VAŠE CHVILKA U KÁVY A KNIHY

Pochlubili jsme se vám favority z naší knihovny. Věříme, že jsme vás inspirovali a některý z nabízených titulů vám bude dělat společnost u šálku kávy. Podělte se i vy se svými zkušenostmi a recenzemi těchto nebo jiných vámi oblíbených knih věnující se kávě.

Přečtěte si první díl této série Odkud čerpat další informace o kávě.

Časté dotazy ke kávové literatuře

Manuál pro milovníka kávy od Easto a Willhofa bude to pravé čtení pro vás!

V tuzemsku platí kniha Petry Veselé O kávě za základní učebnici pro budoucí baristy.

Need for Espresso je plná postřehů a rad od profesionála profesionálům a samozřejmě nejen jim. Od vody a zrnek, přes mlýnek a kávovar k dokonalému espressu.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 11 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

130 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy : ,
Autor : Mirka
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před nějakými 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 8.5.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro baristy
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro opravdové baristy
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva na espresso nebo filtr
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
všechny služby