čtení 3 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Ekvádor je znám jako jedna z biologicky nejrozmanitějších zemí světa. V zemi je více než 1500 druhů ptáků, zhruba 1/6 všech druhů ptáků na světě. Přes svou malou velikost (srovnatelnou s Coloradem) se Ekvádor řadí nejen na páté místo v celkovém počtu ptáků, ale také na sedmém místě u plazů, třetí u obojživelníků a šestý u motýlů. Ve skutečnosti má Ekvádor dvakrát více rostlinných a živočišných druhů než ve Spojených státech a Kanadě, čtyřikrát více než v celé Evropě a největší počet rostlinných druhů na jednotku plochy v Americe. Bohužel míra odlesňování se objevuje alarmujícím tempem: v současnosti zůstává pouze 6% tropických lesů této země.

Původ kávy v Ekvádoru

Káva byla představena v Ekvádoru začátkem devatenáctého století a během sedmdesátých let zůstala jednou z nejlepších vývozních plodin Ekvádoru. (Dnes je největším vývozem ropa, krevety a banány.) Ekvádor produkuje kávu Arabica v západních podhůřích And na jih od Guayaquilu a v kopcovitých oblastech pobřežní provincie Manabí. Některé odrůdy Robusty, používané pro rozpustnou (instantní) kávu, ta se pěstuje na severu. Většina ekvádorských káv se pěstuje na malých farmách, od 1 do 10 hektarů. Přibližně polovina kávové půdy je dedikována pouze pro kávu, zatímco zbytek se pěstuje společně s kakaem, citrusovými plody, banány nebo mangem.

Pokles ekvádorské kávy

Pokles výroby ekvádorské kávy začal v 80. letech 20. století, kdy začalo klesat množství půdy v kultivaci, protože káva byla kvůli nízkým cenám často nesklizená. Pokud jde o světovou výrobu kávy, nyní Ekvádor představuje méně než 1%. Příjmy z kávy se rovněž snížily, zejména s ohledem na to, že v tomto období byly mezinárodní ceny poměrně nízké a často klesaly pod výrobní náklady.

COFENAC

Zemědělcům byla poskytnuta malá pomoc při řešení problémů selhávajícího kávového průmyslu. Velmi nízké výnosy, odhadované na 5 až 6 kvintilů na hektar ročně, jsou asi polovinou výnosů ostatních zemí  (což je v průměru 11 kvintilů na hektar.) Zatímco ekvádorská vláda podporovala tvorbu COFENAC, National Coffee Counsil (Consejo Cafetalero Nacional) a dovolil jí uvalit 2% příplatek na veškerý vývoz kávy, drobní zemědělci si stěžují, že vidí jen málo výhod. Navzdory svému prohlášení o misi, COFENAC neposkytl školení, transfer technologií, zemědělské kredity nebo podporu producentů, kterou většina pozorovatelů požaduje.

Dovoz kávy do Ekvádoru

Místo toho lze tvrdit, že COFENAC skutečně přispívá ke snížení kvality ekvádorské kávy a přístupu na trh. Zajímá se více o zprostředkování prodeje kávy než zlepšování výroby, COFENAC schválil dovoz 100 000 kvintilů vietnamské kávy za účelem přísunu okamžité výroby kávy v Ekvádoru. V omračujícím příkladu iracionality korporátně vedené globalizace ekvádorští kávoví baroni shledali výnosnější dovoz levné, nekvalitní kávy z Vietnamu (spalování nespočetných barelů fosilních paliv v tomto procesu), než platit spravedlivou cenu místním ekvádorským drobným zemědělcům. Tato krátkozraká politika, i když možná dosahuje okamžitých zisků, podpořila pád ekvádorského vývozu rozpustné a celozrné kávy z 3% v roce 2000 na 1% v letech 2001 a 2002. 

Káva hnije na keřích

Asi půl milionu lidí závisí na kávě pro svou obživu v Ekvádoru, což je asi 1 z každých 8 zemědělců a jejich rodin. Nesmírná chudoba malých zemědělců s kávou je realitou a vedla k opuštění mnoha kávových plantáží. Mnoho chudých farmářů se stěhovalo do Španělska, Itálie a USA, aby hledali práci a přežití. Problémy se škůdci, způsobené necháním kávy, aby hnila na křoví, protože jsou ceny příliš nízké na to, aby pokryly sklizeň, se ztrápení producenti kávy snaží překonat.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč