Příčina a prevence nejčastější závady u kávovarů. Je to problém, který v kavárně řešit opravdu nechcete. Přitom je tak snadné se mu vyhnout a ušetřit tisíce až statisíce korun.
Ucpaný kávovar – co to znamená v praxi
Tak schválně, zaznamenali jste náznak tohoto problému? Možná už dokonce zkoušíte řešit následné chyby kávovaru způsobené touto původní závadou. To však jsou jen symptomy. Hlavní problém je ucpání kávovaru vodním kamenem. Týká se to i vašeho kávovaru? Zamyslete se, zda nevykazuje některé z níže popsaných projevů.
Kávovar dlouho a nedostatečně nahřívá vodu
Při zapnutí kávovaru trvá nahřátí vody v bojleru mnohem déle než obvykle. Případně kávovar vodu nenahřívá na správnou teplotu pro přípravu kávy. Můžete zkusit obvinit chybný termostat či presostat. Nejčastější výherce soutěže “co může za nenahřívání kávovaru” je však vodní kámen uvnitř bojleru.
Z kávovaru neteče voda pro přípravu kávy
Když z hlavy kávovaru neteče po sepnutí tlačítka voda, nebo je její proud menší než by měl být, je to znamení zavápněného kávovaru. Logicky vás napadne, že když voda nemůže protéci, tak bude někde něco ucpané. Kdyby mělo jít o jinou závadu na rozvodu vody z bojleru do hlavy kávovaru, věděli byste to na první pohled. Voda, na kterou čekáte by unikala cestou a měli byste pod kávovarem potopu.
Je možné, že jste jen špatně vymyli čistící prostředek z kávovaru. Zbytky nerozpuštěného čističe mohly zaschnout a teď brání průchodu vody. Ovšem tohoto ucpání si při pohledu zespodu na sprchu v hlavě kávovaru snadno všimnete a problém hned dokážete odstranit manuálním vyčištěním. Bohužel, pokud nejde o takovou chybu, bude na řadě titulní problém a viníkem je ucpání kávovaru usazeným vodním kamenem.
Proč se kávovar ucpává?
S vodním kamenem se v různé míře potýkají všechna zařízení pracující s ohřevem vody. Můžete se s ním setkat u žehliček, praček, sprchové hlavice, rychlovarných konvic a také právě u kávovarů. Vytváření vodního kamene je proces, co se děje přirozeně, ale je možné jej minimalizovat. Jednoduše řečeno jde o to, že voda obsahuje spousty látek a jejich koncentrace pak odkazuje na její tvrdost.
Pokud máte tvrdou vodu, budou se z ní při zahřívání vyčleňovat látky jako vápník. Ten se usazuje v zařízení usazuje a jeho seskupení pak tvoří tzv. vodní kámen. V případě, že máte výrazně měkkou vodu, budete mít trápení ne s nadbytkem látek, ale jejich pozbytím. Složením chudá nebo rovnou destilovaná voda, může zvyšovat oxidaci materiálu – jeho korozi.
Ucpávání vodním kamenem není záležitostí týkající se pouze bojleru kávovaru. Vápníkové nánosy se objevují v podstatě všude, kudy protéká voda. Takže jde o kompletní vodní rozvody vašeho kávovaru. Jakmile se ucpou, kávovar nevydává vodu. Když vodní kámen obsadí ohřevné těleso bojleru, budete se zlobit, že se kávovar nenahřívá.
Jak se vyhnou zavápnění kávovaru?
Úplně nejlepší je, když nebudete vůbec nuceni řešit problém s vodním kamenem v kávovaru. Efektivní metoda jak udržovat vnitřek kávovaru ve skvělé kondici a minimalizovat šance na problém s vodním kamenem je používání filtračního systému na vodu. Jak jej jednou zapojíte, bude fungovat téměř bezúdržbově. A to téměř znamená, že jednou za rok vyměníte filtrační kartuš, což je otázka 5 minut práce.
Pokud to chcete v přepočtu na peníze, tak vás filtrace vody pro kávovar vyjde odhadem na 1Kč/litr přefiltrované vody. V případě servisu za odstranění vodního kamene jde o náročnou práci za desetitisíce. Cena se liší i podle míry zavápnění a s tím související cena zasažených součástí v rozvodech vody v kávovaru. Při velkém problému s vodním kamenem může vyjít levněji i nákup úplně nového kávovaru.
Co když už kávovar projevuje známky zavápnění?
Prvním krokem je pořízení systému na filtrování vody. Tímto zamezíte vašemu aktuálnímu problému, aby nabíral na síle. Váš druhý tah by mělo být ošetření kávovaru odvápňovacím prostředkem. Citróny a octy k tomuto účelu nedoporučuji. Speciální odvápňovače pro kávovary mají vhodné složení pro úspěšné odstranění vodního kamene, ale zároveň nic jiného kolem nepoškodí. Navíc nezanechají chuťové ani aromatické stopy po použití v následně připravených kávách z odvápněného kávovaru.
Nakonec je tu pak důkladné mechanické odstranění nánosů vodního kamene z vnitřních součástí kávovaru. Tento finální krok je však náročný a měl by jej provádět jen profesionální technik. Krom možného poškození kávovaru nebo vašeho zdraví neuvědomělým zacházením jsou tu ještě pravidla záruky. Vlastní demontáží kávovaru byste práva na záruku ztratili.
Víte, že bez vodního filtru, resp. s vodou nevhodných parametrů, ztrácíte nárok na záruku vašeho kávovaru?
Možná vás bude zajímat také:
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: