čtení 5 minut | Blog / Založení kavárny

Od dob prvních kaváren jsou tyto podniky spjaty s veřejným děním ve svém okolí, jsou důležitými místy odrážející aktuální trendy a celkovou náladu společnosti. Nejoblíbenější kavárny jsou pak takové, které na momentální požadavky a potřeby zákazníků reagují nejlépe. Stejně jako je živá společnost, která kavárnu navštěvuje, musí být i kavárna živým podnikem, který se vyvíjí stejně jako jeho zákazníci.

Tak jako v historii, platí i dnes pravidlo, že kavárna je odrazem místní společnosti. Proto musíte znát potřeby společnosti, svých zákazníků. Pokud kavárnu nějakou dobu provozujete, tak své zákazníky už nejspíš znáte. Jestli o kavárně teprve uvažujete, nebo pracujete na jejím otevření, nezapomeňte se zamyslet nad tím pro koho kavárnu otevíráte, jaká je vaše cílová skupina. 

KAVÁRNA JAKO ZRCADLO SPOLEČNOSTI

Kromě specifik místních zákazníků správná kavárna reaguje na globální témata a trendy. Co tedy dnešní zákazník kavárny potřebuje a jak mu vyhovět? Informovanost lidí je v dnešní době díky moderním technologiím na vysoké úrovni. Proto se i móda, trendy a styl šíří rychleji. Jako moderní kavárna reflektujete témata moderní doby a těmi dnes jsou převážně udržitelnost, ekologie a lokálnost produktů. To vše musíte jako správná třetivlnová kavárna podávat kreativně a originálně

DNEŠNÍ KAVÁRENSKÝ HOST

Dnešní zákazník chce hezky vypadající, zdravé jídlo a pití. Chce aby bylo fotogenické a mohl se s takovou fotkou pochlubit na Instagramu, či jiné sociální síti. Nechce jen občerstvení, chce něco chutného a zdravého. Vyhrávají takové nápoje, které jsou přínosem pro zdraví. Nechce v kavárně jen kávu. 

 

Chce cappuccino z výběrové kávy, která byla pěstována v souladu s ekologickým zemědělstvím. Mléko, které barista používá, by mělo být nejlépe z nejbližšího statku od místních kraviček, protože zákazník chce podporovat lokální dodavatele. Že je káva zdobená technikou latte art je už dnes samozřejmost. Ke své kávě si ještě objedná limonádu. Né však ledajakou. Pokud si nevybere domácí bezinkovou limonádu, určitě sáhne po nějaké speciální. Nejlépe už na první pohled zdraví prospěšné, tedy zelené, například z čaje Matcha. 

SUPERFOOD A UDRŽITELNOST LÁKÁ HOSTY

Objednávka moderního zákazníka pokračuje sendvičem, tedy chlebem podle originální receptury z pekárny vašeho kamaráda. Na něm je vrstva chutné pomazánky a také klíčků. Vše zasněženo chia semínky, aby byl splněn i požadavek na zakomponování tzv. superfood. Zhotovením občerstvení to však nekončí. Samo podávání musí být také kreativní. Zde se projeví vaše péče o ekologii planety. Proto limonádu servírujete zásadně s brčkem, které není z plastu, ale z jiného materiálu v souladu s principy udržitelnosti

 

Udržitelnost a ekologii mohou podpořit i sami hosté a vy jim v tom můžete pomoci. Nabídněte jim zakoupení znovupoužitelného kelímku na kávu s sebou. Omezíte tím výdaje a hlavně odpad z papírových jednorázových kelímků. Ideálními znovupoužitelnými kelímky jsou oblíbené barevné Keep Cupy. Jednáním s místními dodavateli se můžete domluvit i na vratných obalech. Tím uděláte velký krok k minimalizaci odpadů a nakonec se můžete řadit k tzv. zero waste podnikům a cirkulárním kavárnám.

SPECIÁLNÍ STRAVOVACÍ POŽADAVKY

Lidé dnešní společnosti vyjadřují své odlišnosti ve stravování a očekávají, že jejich požadavkům gastronomické provozy vyhoví. Není ničím zvláštním se v kavárně setkat s hosty, kteří se ptají po veganském občerstvení, rostlinném mléce či bezkofeinové kávě. Dnešní kavárenský zákazník si chce dopřávat to, na co má chuť, aniž by byl omezován negativními vlivy onoho produktu. Proto si například nechce odepřít latté, i když trpí intolerancí na laktózu. Kavárna by měla poskytovat různorodou nabídku, aby si i takový zákazník vybral. 

 

Alternativní mléka jsou dnes v kavárnách obvyklé. V nabídce byste také neměli zapomínat na případy, kdy si zákazník nechce či nemůže dát kávu. Nabídka čajů a jiných teplých nápojů nesmí chybět. Čím dál větší zájem je o kávy bez kofeinu. Ale i bezkofeinová káva by měla být připravena kvalitně z čerstvě namletých zrn. Zvažte proto nákup druhého mlýnku do své kavárny, aby si vaši hosté mohli dopřát skvělou kávu a bez kofeinu, takže si ji mohou objednat beze strachu i večer.

ZÁKAZNÍCI KAVÁREN V HISTORII

Kavárny začaly vznikat v arabských zemích a tak, jak se rozšiřovalo povědomí o kávě samotné, tak se otevíraly nové kavárny po celém světě. Jací byli hosté kavárny, taková byla kavárna sama. Představte si jednu z prvních kaváren v městě Mekka na Arabském poloostrově v 15. století. Životní styl tehdejších obyvatel místní kavárna přesně zrcadlila. Káva připravovaná v džezvě, ochucená kořením a cukrem. K ní se servírovaly sladké pochutiny. Také víno a nesměla chybět vodní dýmka. Prostředí, ve kterém se muži setkávali a probírali aktuální témata. 

 

Když se přesuneme o několik století později do Paříže. Tady již je společnost jinačí a probírají se zde více politická a hlavně umělecká témata. V první polovině dvacátého století v kavárně Le Dôme na rohu ulic Boulevard Montparnasse a Rue Delambre byste tak nejspíše narazili na Ernesta Hemingwaye či Pabla Picassa. Kteří popíjejí černou kávu a na stolku nechybí ani dobrý alkohol. Secesní interiér, čilý ruch a kulturní dění uvnitř kavárny byly pro mnoho tehdejších umělců zdrojem inspirace.

KÁVA A DOBRÝ ALKOHOL

Tak jako v historii i dnes nabídněte svým hostům kromě dobré kávy a dezertu, také sklenku dobrého alkoholu. Zajímavé originální drinky jsou v dnešních kavárnách vyhledávané. Také v této oblasti dbejte na lokálnost produktu a vyberte si moravské víno od malého vinaře, nebo zajímavé pivo z minipivovaru

 

Dnešní zákazník v kavárně hledá spíše méně procentní, avšak chuťově výrazné a zajímavé druhy alkoholu.  Nebojte se experimentovat a vytvářet míchané nápoje podle vlastních receptur a ještě lépe uděláte pokud svým hostům nabídnete jedinečný koktejl s kávou. Vždyť Coffee in Good Spirits, soutěž v míchání kávy s alkoholem,  patří mezi hlavní disciplíny baristických šampionátů. Při vymýšlení svého kávového drinku nezapomeňte, že káva není jen espresso. K míchání jsou více než vhodné i kávy připravené za studena tzv. Cold Brew.

Nejpopulárnějším zástupcem spojení kávy a alkoholu je světoznámá Irská káva.

KÁVOVÝ DRINK S APEROLEM

Ženami po celém světě (a nejen jimi) zamilovaný Aperol spritz je znakem léta. Jeho hlavní součást tedy alkoholický nápoj Aperol se náramně hodí pro míchání s kávou. Vyykoušejte si tuto jednoduchou kombinaci s espressem, budete potřebovat:

 

 

Do sklenky nasypte kostky ledu a vložte plátek pomeranče. Vlejte “panáka” Aperolu, dolejte opatrně sodou. Nakonec na vrch přilijte po lžičce espresso, které se usadí na hladině nápoje pro efektní podávání.

Dále by se vám mohlo líbit…

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro kavárny
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
velkoobchod kávy a vybavení
Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
služby pro kavárny

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč