Jak dlouho trvá, než se káva z farmy dostane do pražírny a co všechno musí pražírny zařídit? Čtěte dál a zjistěte, jak je to s průběhem nákupu zelené kávy.
Průvodce nákupem zeleného zrna – OBSAH:
Kde jinde začít než u objednávky. My v Lázeňské využíváme nákupu od společností, které kávu do Evropy doručují. Konkrétně se jedná o tyto: Mercanta, Sucafina, Nordic Approach.
Nákup kávy přes tyto dodavatele je výhodné hned v několika směrech:
- S několikaletou spoluprací získáte jistotu kvality.
- Společnosti nakupují kávu hned pro několik pražíren, je tak snazší naplnit kontejner, ve kterém se káva posílá.
- Káva prochází další kontrolou kvality.
Informace o nových kávách posílají společnosti především formou newsletteru. Ten obsahuje informace o dané kávě i farmáři. Na základě newsletteru si pak pražírna objedná vzorky, podle kterých posoudí, zda o kávu má zájem či nikoliv.
Jak mi náš pražič Zdeněk prozradil, při výběru je pro něj mimo jiné důležitá různorodost. „Chceme, aby si každý mohl v naší aktuální nabídce káv přijít na své, proto se při výběru zaměřujeme také na doplnění portfolia.“
Přímo od farmářů si mohou dovolit kávu nakupovat jen velké pražírny, které jsou schopné nakupovat kávu v opravdu velkém množství. To ale neznamená, že pro menší pražírny není možné se na farmu dostat. Jednou z cest je objednání vzorků od dodavatele. Podle vzorků lze vybrat farmu, která vás nejvíce zaujala a na tu se pak můžete vydat.
Povinnosti dodavatele
- Poskytnutí vzorků kávy, aby si kupující mohl vybrat.
- Zajištění rezervace vybrané kávy u dodavatele (tím může být farmář, zpracovatelská stanice, kde se káva zpracovává, zprostředkovatel nebo jiný vývozce) a její zpracování podle pokynů kupujícího.
- Dodržení pokynů pro přepravu a zajištění správnosti vývozních dokumentů.
- Dodání dokumentů ke schválení.
- Rezervace přepravy do přístavu.
Dodání dokumentů je velmi důležité. A to především proto, že pokud dodavatelská společnost a pak ani pražírna ke kávě potřebné dokumenty nemá, nemůže ji prodávat jako výběrovou kávu.
Povinnosti nákupčího zelené kávy
- Pečlivé sledování a zaznamenávání všech faktorů kvality, jako je např. obsah vlhkosti ve vzorku kávy.
- Dodání dokladu a pokynů pro přepravu.
- Schválení všech dokumentů a zajištění, aby splňovaly celní požadavky země, do které je káva zasílána.
- Od okamžiku schválení vzorku je nutné zajistit kontrolu kvality každé šarže.
Připravte si nápoj Cascara z kávových slupek
Nejčastější problémy s kávou při dodání
I přes dlouholeté zkušenosti, se občas nákup nepovede podle představ.
Špatná kvalita kávy
Jaké má zkušenosti s nákupem zelené kávy náš pražič Zdeněk? „Když nám horší káva dorazila byla na vině cena. Proto se opravdu levnou kávu nevyplatí nakupovat. Díky dlouholetým spolupracím s našimi dodavateli, kterým můžeme důvěřovat, už nám dlouho žádná špatná káva nepřišla.“
S kávou horší kvality – tedy s nedozrálými, přezrálými, starými zrnky či zrnky s defekty mají zkušenost i v Nordic Approach.
I proto je důležité již zmíněné faktory jako vlhkost zrn sledovat. Když vám špatná káva dorazí, peníze se zpět vymáhají už těžko. Získat můžete většinou maximálně slevu na příští nákup.
Poničené obaly
Aby bylo možné udržet kvalitu kávy je důležitý i její transport a jeho způsob. Káva se převáží v GrainPro pytlech, které zajistí kávě dostatečnou izolaci. Zároveň je nutné pytle nepokládat na zem, aby nenasáli vlhko z ní. Podstatnou roli tak hrají také palety.

Odmítnutí kávy v přístavu
Jedna z dalších zkušeností Nordic Approach. O důležitosti dokumentů už jsem mluvila o pár řádků výš. Nordic Approach má zkušenost také se situacemi, kdy značky na pytlích neodpovídají nákladnímu listu, v osvědčení byly chyby nebo visačky s označením chyběli na pytlích.
Ačkoli za většinu těchto problémů byl zodpovědný prodejce, ne vždy je tak ochotný je řešit. Často to nakonec odnese kupující.
Odesílání kávy do Evropy
Čemu všemu musí společnosti při dodání čelit? To, jak trnitá občas cesta kávového zrna může být vám přiblížím na zkušenostech zástupců společnosti Nordic Approach.
Situace v zemích, kde se pěstuje káva nejsou tak idylické, proto se můžete setkat například s tím, že budou různé skupiny bránit tomu, aby vaše káva vůbec opustila její „rodný“ okrsek.
Cestu neulehčuje ani špatná infrastruktura či výpadky elektřiny, a tak i nefunkční internet. Nařízení vlády se mění velmi často. Pracovníci také mohou stávkovat nebo jednoduše nemáte na čem a v čem kávu odeslat, protože nemáte volný náklaďák, kontejner nebo loď.
Tento hororový scénář, ale není tak často realitou také díky týmu, který je na místě. Káva je pro mnoho obyvatel důležitým zdrojem peněz, a tak má vláda v této oblasti přísné předpisy.
Jako první je potřeba vytvořit smlouvu pro každý kávový lot, to poté potvrzuje kávový dovozce, společnost a dodavatel. Smlouva putuje do Etiopské národní banky, která smlouvu přezkoumá, a pokud se zdá, že dodavatel i klient jsou schopni dodat to, co slíbili, vystaví banka akreditiv – jeden z mnoha dokumentů, které jsou vyžadovány, než se dodavatel může připravit na vývoz.
Pokud by ve smlouvě došlo ke změně, musí jí banka znovu schválit. Znamená to zdržení i o několik týdnů.
Poté se vše začne chystat na cestu. V pokynech bude přesně uvedeno, jak by měla káva být zabalena, druh kontejneru a další podrobnosti, např. zda musí být šarže odděleny plastem, zda je nutná kartonovou podšívku k ochraně pytlů, zvláštní požadavky na označení pytlů a další.

V pokynech pro přepravu je také uvedeno, kolik kávy je třeba ze šarže odebrat pro vzorky před odesláním (obvykle 500 g), povolená vlhkost kávy (obvykle 9,5 % a 11,5 % v době přepravy) a maximální aktivita vody (obvykle 0,6). Součástí jsou také fotografie kontejnerů.
Ke kontejnerům jsou obvykle požadovány následující dokumenty:
- tři originální kopie nákladního listu s uvedením příjemce
- faktura
- osvědčení o původu
- rostlinolékařské osvědčení
- osvědčení o tom, že káva není geneticky modifikovaná
- certifikát o hmotnosti
Poslední krok před odesláním je milling tedy mletí. Během něj, ale nedochází k namletí zrnek, jako před přípravou. Během millingu je potřeba z kávových zrn odstranit zbylý pergamen. Kávou cestu není dobré prodlužovat, aby káva neztratila kvalitu, tak je potřeba i milling vyřešit rychle.
Výběrová káva vyžaduje zvláštní pozornost. Navíc tím, že je v malých šaržích je potřeba počkat až stroje vyčistí a zkalibrují, což se může stát jednou týdně. Káva je mletá až poté, aby se zajistilo, že nebude kontaminována se zbytky kávy nižší kvality.
Poznejte chutě nových káv pomocí cuppingu
Celý tento proces trvá zhruba 4-8 týdnů. Teď je potřeba doufat, aby vzorky, které byly z kontejnerů odebrány nebyly zamítnuté, pak by se totiž celý proces opakoval.
Příklad byl ukázán na kávě z Etiopie, situace je ale v dalších zemích poměrně podobná. Dodavatelé zelené kávy, takto dostanou kávu do jejich skladů v Evropě, kde zkontrolují její kvalitu (cuppingem) a odkud ji poté dál rozesílají pražírnám po celé Evropě.
Nejčastější otázky
Než se káva z farmy dostane do pražírny trvá to zhruba měsíc až dva. Záleží hned na několika faktorech. Důležitou roli hrají dokumenty a politická situace v zemi původu.
- Káva je bez defektů, všechny zrna jsou stejně zralá.
- Zrna jsou stejně velká.
- Káva byla kvalitně zabalena na cestu.