čtení na 5 minut | Blog / Založení kavárny

V současné době je na vzestupu tzv. třetí kávová vlna se kterou se neodmyslitelně pojí i výběrová káva. Ne každý však ví, co tyto pojmy přesně znamenají. O co tedy jde? A jak vzbudit v zákazníkovi zájem o výběrovou kávu?

CO JE TO VÝBĚROVÁ KÁVA?

Vysvětlit kávovým neznalcům, proč je výběrová káva dražší než ty ostatní, může být někdy poněkud obtížné. Pro spoustu lidí je šálek výběrové kávy stejný jako každý jiný. Šálek výběrové kávy má ovšem mnohem větší hodnotu, než se na první pohled může zdát. Než zákazník výběrovou kávu ochutná, projde kávové zrnko kávy dlouhým a pečlivým procesem.

 

Jak poznáte výběrovou kávu? Výběrová kávy by měla vždy jasně ukazovat transparentnost původu. To znamená, že u kávy je přesně uvedeno odkud pochází, z jaké země, oblasti a farmy. Najdete zde i jméno farmáře a datum sklizně. Následně zde musí být uvedeno, kdy byla káva pražena.

Stejně, jako se hodnotí víno, tak i káva má svůj systém hodnocení, například hodnotící systém Cup of Excellence. Zde se hodnotí body od 0 do 100. Za výběrovou kávu se tak považuje káva, která má na této škále 80 bodů a více.

CO JE TŘETÍ KÁVOVÁ VLNA?

Věděli jste, že historii kávy můžeme celkem rozdělit do tří období – tří kávových vln? Nyní se nacházíme v třetí kávové vlně, která dbá na to, aby se spotřebitel, čili váš zákazník, cítil výjimečně. Není to jen o kávě, ale také o zákaznickém servisu. Barista a obsluha by měli umět vysvětlit zákazníkovi, v čem je výběrová káva speciální. Ve třetí kávové vlně se zákazník zajímá nejen o to jestli si dá flat white nebo espresso, ale i o původ kávy a celý její proces.

 

V kavárně, která patří do třetí kávové vlny, bude zákazník chtít prosedět celý den a usrkávat filtr z výběrové kávy. Atmosféra je totiž doplněna o úsměvy baristů a hosté se tu cítí příjemně. V těchto kavárnách většinou najdete různé alternativní přípravy kávy od V60, AeroPressu až k Chemexu a Clever Dripperu.

Kavárny preferují kávu, která je světleji pražená a dávají ruce pryč od velkovýrobců, kteří mají kávu nesmyslně přepraženou. Káva, která je tzv. white bean, je více vhodná na alternativní přípravy. V této kávě se vyskytují příjemné ovocné chutě s lehčím tělem.

 

Pokud nevíte, jakou kávu vybrat, můžete se domluvit s vaší místní pražírnou na zaslání vzorků různých káva. Majitel si tak může vybrat, co mu nejlépe vyhovuje, aby připravil svým zákazníkům ten nejlepší zážitek.

Pokud vás zajímá historie vývoje kávy více, sepsali jsme pro vás článek o historii kavárenských vln.

BÝT KÁVOVÝ SNOB NENÍ SPRÁVNÁ CESTA

Každý den žádejte od zákazníků zpětnou vazbu, díky které se budete moct zlepšovat. Ptejte se jich, jak jim chutnala daná káva, či filtr. Tyto základní otázky by se měly stát vaší každodenní rutinou, abyste se mohli zlepšovat a nabízet zákazníkům to, co jim nejvíce chutná.

 

Když vstoupí do vašeho podniku někdo, kdo nerozezná rozdíl ani mezi robustou a arabikou, pak se mu bude stěží vysvětlovat, co to je výběrová káva. Nevěšte ale hlavu a zkoušejte vysvětlit, co přesně nabízíte. Nebuďte kávový snob, který bude mít nos nahoru před ostatními, kteří se chutím výběrové kávy teprve učí. Naučte je to taky. Tím si vytvoříte se zákazníkem velmi silné pouto.

Ebook zdarma: Jak na espresso

MLUVTE LIDSKY

Nejdůležitějším bodem při seznamování zákazníků s výběrovou kávou je jazyk. Pokud víte, že je vaše káva nadprůměrná, pak o ní tak mluvte. Popište kávu, kterou servírujete, způsobem, který pochopí i nováčci v této oblasti. Mluvte o kávovém profilu a o tom, co vaši zákazníci mohou v kávě cítit. Zákazníci se tak stanou více otevření objevování jejich oblíbené kávy.

 

Zákaznický servis jde ruku v ruce s tím, jak s vaším zákazníkem mluvíte.  Pomozte mu a vysvětlete vše, co potřebuje. Nejlépe již ve vašem menu popište všechny alternativní přípravy kávy, ať si zákazník dokáže představit, co to ten AeroPress a V60 vlastně je. Nikdy nedávejte zákazníkovi pocit, že je jeho výběr špatný, přestože vy byste si to možná nikdy nedali. V záležitostech vkusu a chuti nikdy nemůžete někomu říct, že se mýlí.

NA CO KLÁST DŮRAZ

ZÁKAZNICKÝ SERVIS

Tím, jak se k zákazníkovi chováte, mu zároveň ukazujete, nakolik si ho vážíte. Zákaznický servis je o tom, jakou atmosféru pro zákazníka vytváříte. Zdvořilostní otázky typu: jak se daří a jak jde život, dodá vašemu zákazníkovi pocit, že je ve vaší kavárně vítaný. 

Přečtěte si článek, kde se dozvíte, jak na zákaznický servis ve vaší kavárně.

ATMOSFÉRA A VZHLED KAVÁRNY

Atmosféra a vzhled kavárny by měla jít ruku v ruce s kvalitou vašich podávaných výrobků. Když k vám přijde nový zákazník, bude si myslet, že je v rychlém občerstvení nebo v kvalitním podniku? Stejně jako u špičkové restaurace, když zákazník vstoupí do kavárny třetí vlny, měl by okamžitě vědět, že se liší od standardních kaváren

 

Ujistěte se, že stoly jsou čisté a nábytek vyrovnaný. Rozviklané židle buďto opravte a nebo je rovnou vyměňte. Dejte na stůl čerstvé květiny, či vyhraďte místo pro denní tisk a magazíny. Lidé si všimnou, že jsou v prostředí, o které se pečuje a ovlivní to jejich celkový požitek z kávy. 

 

Vaše obsluha by měla být také vhodně oblečená a dotvářet tak atmosféru celého podniku. Dress code obsluhy působí upraveně a každý zákazník tak bezpečně pozná, na koho se může obrátit.

VZHLED MENU

Méně je více. Na to nezapomínejte. Může to být právně vkusný design, který dokáže zákazníky přivést k výběrové kávě. Už při výběru by měli poznat, že jde o něco vyjímečného. Klidně zaveďte do vašeho menu i krátké představení vaší výběrové kávy nebo pražírnu, odkud kávu odebíráte. Ukažte v čem jste jedineční.

 

Mnoho podniků třetí vlny se rozhodlo své zákazníky zahltit informacemi o poloze, odrůdách a nadmořských výškách kávy. Tyto informace ovšem pro zákazníka často nic neznamenají. Některé zákazníky samozřejmě tyto dodatečné informace zajímají (a měli bychom být připraveni jim to sdělit, pokud o to požádají). Vaším úkolem je postarat o průměrného zákazníka i milovníka kávy.

Přečtěte si článek, kde se dozvíte, jak na zákaznický servis ve vaší kavárně.

Jasné a stručné menu pomůže vašim zákazníkům poznat, co má od vaší kávy očekávat. O tom jak správně sestavit menu pro váš podnik se můžete dočíst v našem článku.

ROZDÁVEJTE SVOU VÁŠEŇ DÁL

Pokud nabízíte výběrovou kávu, musí to být vaše vášeň. Seznamujte zákazníky s tím, co pijí a zamilují se stejně jako vy. Nemluvte na zákazníka jako vědec, ale jako člověk, který miluje kávu a své nadšení předává dál. Pouze tak zajistíte, že si zákazník výběrovou kávu oblíbí a své nově nabyté zkušenosti bude dále rozvíjet a šířit mezi další a další lidi. 

Veďte zákazníky k novým zážitkům a s láskou jim ukazujte svět výběrové kávy. Vaším úkolem je zjistit, kde se vaše nabídka a vkus vašich zákazníků navzájem protínají a nabízet jim opravdový zážitek z kávy, který jim zanechá úsměv na tváři.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články ze série Jak založit kavárnu.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

95 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Mirka Vnenková
„Výběrová káva, je jediná káva kterou má smysl pít“ Káva mě uchvátila před cca 8 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám moji milí kávomilci!
Napsáno: 6.4.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu