Chcete dotáhnout své baristické dovednosti k dokonalosti? Mám pro vás 8 tipů, jak být lepším domácím baristou, tak se na ně pojďme podívat.
Přenastavujte mlýnek, teprve až espresso ochutnáte/připravíte
Pokud se vaše espresso neextrahuje a nechutná podle představ, tak se pravděpodobně vrhnete na přenastavení hrubosti mletí. V tomto případě je ale potřeba myslet na tento tip.
Jedna káva vám, totiž zcela přesně neumožní odhalit, zda už je vše v pořádku, nebo jestli je nové nastavení stále špatné. Během změny hrubosti mletí se totiž všechny zrna většinou nenamelou zcela přesně na novou hrubost. A to z důvodu, že byly mezi kameny už při předchozí hrubosti.
Mlýnky s bezkrokovým nastavení hrubosti mletí vám práci zjednoduší
Připravit byste proto měli espressa alespoň dvě. To první a poslední pak mezi sebou můžete lépe porovnat. Dávku mezi nastavením, ideálně vymelte do koše, o změně vám totiž nic neřekne. Hrubost mletí byste navíc měli ideálně měnit za chodu.
Vždy kávu nastavte
I kdybyste sebe víc chvátali, přípravu kávy nikdy nepodceňujte. Na každém šálku kávy záleží.
Správné nastavení spočívá v:
- Hrubosti mletí
- Množství použité kávy
- Době extrakce
Všechny tyto faktory musejí být v souhře. Při úpravě, ale vždy měňte jen jeden faktor. Pak byste ani nevěděli, co bylo s kávou špatně. Takže hezky postupně.
Chování kávy při extrakci se také mění v případě, že si ji připravujte ze zrnek, které jste delší dobu nepoužívali. Strnutím se totiž chování zrnek v kávovaru mění. Pečlivější příprava vám navíc zaručí lepší výslednou chuť.
Čím se řídit při nastavování kávy?
Doba přípravy espressa by se měla pohybovat mezi 20-35 sekundami. Tmavší pražení vynikne při kratší době přípravy a světlejší pražení naopak při delší době přípravy.
To proto, že je měkčí a je snazší z ní chuť extrahovat. Každá káva má z hlediska doby extrakce „sladké místo” a vaším úkolem je ho najít a to i pomocí úpravy hrubosti mletí.
Jedním ze způsobů je také najít při určité hrubosti dobu, kdy káva začíná chutnat hořce a postupně se vracet, do doby extrakce, kdy hořká ještě nebyla.
Např.:
25 s = příliš kyselá, krátká dochuť
27 s = jasná kyselost, více chuti
29 s = příjemná kyselost, více sladkosti, vyvážená chuť a dlouhá dochuť
31 s = sladké, ale hořké tóny
Nebojte se experimentovat
Nové kávy, nové postupy, nové metody. Nebojte se experimentovat, můžete tak totiž najít svou novou oblíbenou kávu a vaše chuťové pohárky vám poděkují.
Většina baristů přiznává, že když se zasekli v určité rutině a poté se z ní vytrhli, otevřeli bránu k novým možnostem. Ty jejich přípravu posunuli nejméně o jeden stupeň výš
Chcete experimentovat? Zkuste aktuální trend espressa s pomerančovým džusem.
- Sklenici naplňte ledem.
- Zhruba do poloviny nalijte pomerančový džus.
- Poté už jen zalijte espressem, které jste si předtím připravili.
Tak co bude toto hit letošního léta i pro vás?
Udržujte váš kávový koutek v čistotě
S tímto tipem souvisí hned několik věcí. První z nich je ta, že pokud máte na místě pořádek, máte lepší přehled o veškerém příslušenství, které k přípravě potřebujte. To vám zajistí snazší a hladší proces přípravy.
Čištění kávovaru byste neměli podceňovat ani v případě, že jste si připravili třeba jen jedno espresso. Co když i příště uděláte jen jedno espresso? Po nějaké době se tyto „je to jen jedno espresso“ sečtou a zbavit se následků bude ještě těžší.
Chovejte se ke svému kávovaru stejně, nehledě na to, jestli na něm připravíte 1 espresso nebo 50 lattéček. Budete tak mít jistotu, že vždy dostanete tu nejlepší možnou kávu, kterou si můžete sami připravit.
Když se o své kávové příslušenství budete navíc dobře starat, nebudete muset neustále investovat do něj a budete moc zkusit víc nových káv.
Nezapomínejte na hadříky
V udržování pořádku vám kromě speciálních přípravků pomůžou také hadříky. Ve správném kávovém koutku byste jich měli mít víc. Jeden na mléčnou trysku, další na vytírání páky, poslední pak na udržování pořádku okolo.
Hadříky pravidelně perte a měňte. Obzvlášť ten na mléčnou trysku. Nejvhodnější jsou hadříky z mikrovlákna.
Perfektní káva jedině s váhou
Pokud chcete dosáhnout perfektního espressa, a navíc chcete mít o přípravě větší přehled, měla by ve vašem kávovém koutku mít své místo také baristická váha. Ta kromě toho, že kávu váží, tak také umožňuje měřit čas extrakce.
Některé váhy můžete navíc propojit přes Bluetooth s mobilem a ukládat si tak své oblíbené recepty a detailně sledovat extrakci kávy. Například váhy Acaia to umí dokonale, i proto po ní sahají špičkoví baristé.
Díky vážení navíc docílíte konzistentní přípravy. Vážit byste si měli jak zrnka před mletím, kávu v páce, tak i samotné vytékající espresso. Váhu využijete i v případě přípravy filtrované kávy.
Baristické váhy, které jsou nejlepší pro přípravu espressa
Nezapomínejte na kvalitní vodu
Kvalitní voda = filtrovaná voda. Pomocí filtrace se zbavíte všech nežádoucích látek a tvrdého kamene. Ten se jinak usazuje v kávovaru a také ovlivňuje chuť kávy. Pokud máte kávovar s přímým zapojením na vodu měli byste využít filtrační kartuši, pro kávovar se zásobníkem vám bude stačit voda z filtrační konvice.
Navíc oprava kávovaru, který je zanesený vodním kamenem, je velmi finančně náročná.
Příprava mléčných nápojů
U přípravy espresso káv s mlékem je potřeba dodržovat několik dalších pravidel.
- Mléko by mělo být čerstvé. Má to velký vliv na práci s ním.
- Při šlehání je potřeba mít trysku dostatečně ponořenou, ale ne moc.
- Mléko by také nemělo přesáhnout teplotu přibližně 60 °C. S tím vám může pomůže teploměr. Spálené mléko chutná jako bramborová kaše.
Používejte čerstvou kávu
A nejdůležitější tip na závěr – čerstvá káva. Právě s tou totiž připravíte ten nejlepší šálek kávy. Čerstvě upražená káva je totiž plná aromat a chutí, které z kávy chcete získat.
Kávu na espresso si můžete připravit nejdříve 7 dní po pražení. Zrnka jsou totiž plná oxidu uhličitého a v extrakci by způsobovala problém. Nejlepší doba k přípravě kávy je 2-3 týdny po pražení. Kávu byste měli zpracovat ideálně do měsíce. Proto si raději kupujte menší balení, ale častěji.
Aby vám káva vydržela ještě déle čerstvá, je potřeba jí správně skladovat, a to ideálně ve vakuové dóze.
NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY
K přípravě espressa je třeba použít čerstvou kávu, ale nejdříve 7 dní po pražení. Káva by také měla být pražená přímo pro přípravu espressa či jako omni. Země původu, zpracování a chuťový profil záleží na vašich preferencích.
Jak vybrat správné příslušenství? Jaký zvolit postup? Všechny nejčastější chyby a tipy, jak se jim vyhnout jsme sepsali do našeho článku pro domácí baristy.