Co takhle si doma začít připravovat skvělou filtrovanou kávu? A co takhle to hned od začátku dělat kvalitně a stylově? Přivítejte klasiku, která je tu s námi už více než 80 let – Chemex!
Domácí kávový koutek s Chemexem – OBSAH:
Ano, řeč bude o Chemexu, chemexových vychytávkách a také o tom, co všechno budete potřebovat pro vytvoření stylového a funkčního kávového koutku na vaší kuchyňské lince. Koutku, na který se budete těšit, jen co zaslechnete nebo vyslovíte slovo káva.
Chemex
Chemex je jednoduchá nádoba z borosilikátového skla, která slouží k přípravě filtrované kávy. Kolem roku 1941 ho světu představil vynálezce Dr. Peter Schlumbohm. Ve své době se v Americe příliš neujal. O to větší pozornosti se mu ale dostalo s příchodem třetí kávové vlny.
Mimochodem, nejde jen o skvělý vynález pro přípravu kávy. S Chemexem vám do domácnosti přibude také krásný předmět, který vystavuje newyorkské Muzeum moderního umění už od roku 1958!
Řekněme, že pro takové zařízení domácího kávového koutku s Chemexem budete rozhodně potřebovat Chemex. Na výběr máte z několika velikostí. Takovým standardem je ten na 6 šálků kávy. Můžete si však vybrat třeba ten na 3 nebo ten na 10.
Příslušenství k Chemexu
Chemex už máme, ale chybí nám do něj základní součást a tou jsou filtry. Můžete si vybrat buď přírodní nebo bělené. Při jejich výběru dávejte pozor na výběr správné velikosti. Mimochodem, na trhu jsou také znovupoužitelné látkové filtry na Chemex anebo kovový filtr, který vydrží léta.
Z dalšího příslušenství jmenujme třeba skleněnou zátku na Chemex nebo Able Travel Cup – gumové víčko pro uzavření Chemexu. Díky těmto dvěma pomocníkům vám bude káva chladnout o poznání pomaleji nebo budete moci Chemex jednodušeji transportovat i s kávou.
Mlýnek na kávu
Bez mlýnku to zkrátka nepůjde. Tedy, můžete si nechat namlít kávu ve své oblíbené pražírně nebo kavárně. Ale je škoda přijít o to nejlepší z kávy ještě před tím, než ji vůbec začnete připravovat. Tedy o její chuť a vůni.
Ať už se bavíme o tom elektrickém nebo ručním, určitě se porozhlédněte po mlýnku s mlecími kameny – ocelovými či keramickými. Jedině s takovým mlýnkem, i přes to, že nebude z nejdražších, dokážete namlít kávu rovnoměrně.
Jinými slovy – dokážete nastavit hrubost mletí podle svých preferencí. V sekáčku na ořechy vydávaném za levný elektrický mlýnek na kávu se vám to nikdy nepovede. A jako bonus bude vaše káva už předem spálená od horkých čepelí.
Ruční mlýnky na kávu
Dobré a zároveň dostupné ruční mlýnky na kávu začínají na ceně okolo dvou tisíc korun. Dobře pořídíte například s Timemore Slim nebo s roztomilým a velmi šikovným Porlex Mini II.
Vašemu Chemexovému koutku neudělá ostudu ani nesmrtelný minimlýnek Knock Aergrind. A nakonec Comandante – klasika, o které se snad nemusíme dále bavit.
Elektrické mlýnky na kávu
Pokud vás nebaví točit kličkou nebo jste jen nedočkaví, pomůže vám mlýnek, který se točí a mele úplně sám. Takovým může být legendární Wilfa Svart, stylový Fellow Ode Brew Grinder anebo o něco dražší Wilfa Uniform.
Baristická váha
Baristická váha je nezbytností pro všechny druhy přípravy výběrové kávy. Chcete-li vyzkoušet cizí recept nebo se jen vrátit k tomu, který vám s určitou kávou dobře fungoval, musíte vědět, kolik gramů kávy a kolik gramů vody jste použili a jak dlouho to celé trvalo.
V nouzi vám poslouží i obyčejná kuchyňská váha s přesností měření na 1 gram. Pokud si ale kupujete výběrovou kávu, jejíž cena není úplně zanedbatelná, je škoda neinvestovat pár tisícikorun za kvalitní a přesný přístroj, který vám bude sloužit dlouhá léta.
Jako základní model doporučuji malou váhu Rhinowares Coffee Gear Dose, kterou koupíte do jednoho tisíce korun. Pokud chcete něco trochu lepšího, rozhodně vás nezklame třeba Brewista Smart Scale II™ nebo Timemore Black Mirror Nano. A jestli chcete pořídit svému Chemexu skutečně špičkového kamaráda, mrkněte na špičkové baristické váhy Acaia Pearl nebo Acaia Lunar.
Konvice s husím krkem
Zalévání kávy v Chemexu je třeba věnovat náležitou péči. Velmi vám v tom pomůže konvice s husím krkem, pomocí něhož dokážete mířit tenký proud vody přesně tam, kam potřebujete, a ve velmi malých dávkách.
Startovní konvicí pro váš Chemexový koutek se může stát třeba Hario Buono. O stupínek výš stojí rychlovarná konvice Brewista Smart Pour 2, která má spoustu dalších funkcí, které při přípravě nejen kávy a nejen v Chemexu velmi oceníte. A velmi vydařený kousek i po designové stránce je Fellow Stagg EKG.
Tak co? Cítíte se dostatečně inspirováni a motivováni k založení svého nového kávového zázemí, kterému bude vládnout ta podivná nádoba, která vypadá, jako by utekla chemikům z laboratoře?
A ještě něco! Skvělou výběrovou kávu vhodnou pro přípravu v Chemexu najdete tady!