Rozdíly ve vyšlehaném mléce prozradí, který barista je zrovna na směně. Stálé trénování nováčků ve šlehání a tolik mléčného odpadu. Jak z tohoto kola ven? Pomůže vám automatizace s Latte Art Factory.
Automatickým šleháním mléka k ziskové kavárně
Řekněme si to bez okolků. Mléčné kávové nápoje jsou kritickým produktem každého kavárenskému provozu. Hosté cappuccino milují a kavárníci proklínají. Provozní a majitelé kaváren si jsou vědomi všech výdajů, které příprava kávy se šlehaným mlékem obnáší. Mluvím nyní o středních a větších provozech. V malé kavárničce, kde jsou prostě jen dvě stálé baristky, je výrobní hodnota takové kávy docela konzistentní, stejně jako její kvalita. Mimo tyto malé podniky se však objevují problémy související se šleháním mléka.
- Baristé s rozdílnými dovednostmi.
- Neustálé školení nových pracovníků.
- Velké množství zbytků mléka po šlehání.
- Dlouhá doba přípravy mléčného nápoje.
Mléčná pěna od baristy vs. Latte Art Factory
Jak byste popsali kvalitně našlehané mléko pro přípravu cappuccina? Pravděpodobně odpovíte, že takové mléko má krémovou texturu a teplotu kolem 60°C. Kvalita nápoje v rámci každodenního provozu kavárny má ještě další důležitou definici. Opakovatelnost. Cappuccino z kavárny by mělo vypadat a chutnat stejně v pondělí dopoledne jako ve středu po obědě (myšlena je obdobnost nápoje, když odhlédneme od možnosti výměny typu kávy na mlýnku).
Není to fér vůči vašim zákazníkům a dobrému jménu kavárny to rozhodně neprospívá, pokud jen jeden z baristů umí kvalitně napěnit mléko. Více lidí za kávovarem je zároveň i větším rizikem na rozdíly v přípravě mléka. Jeden barista dělá cappuccino s více pěny, jiný nezvládá vyšlehat téměř žádnou a někdo má mléko chladnější než jiný. Poslední z příkladů, jaké mohou být rozdíly při šlehání mléka různými baristy, si můžeme ukázat i fakticky na datech z testu teplot mléka od baristy A a B. Tento pokus provedli baristé z australské pražírny, výsledky hodili do tabulky, kterou si pro vás půjčím z jejich blogu sevenmiles.com
Finanční ztráty a plýtvání mlékem v kavárně
Další z benefitů pořízení si Latte Art Factory do kavárny je zamezení finančním ztrátám. Mluvím tady o všech těch vyhozených korunách za rozlité a špatně našlehané mléko. O hromadě peněz odtékajících dřezem ve formě zbytků mléka po šlehání. Spoustě hodin věnovaných tréninku baristických schopností nováčků. Ale i o snížení nákladů za elektřinu.
Zůstaňme ještě chvíli při číslech. Franjo Kis, obchodní ředitel Latte Art Factory, v rozhovoru s BeanScene Magazine, že kavárny při šlehání zbytečně vyplýtvají až 25% mléka. Kdežto s Latte Art Factory je využití mléka zcela pod kontrolou. Spotřebujete přesně tolik mléka, kolik je pro chystaný nápoj třeba. K tomu ještě dodává, že díky automatizaci šlehání získá barista nějakých 20 sekund u každého mléčného nápoje navíc a může se tak soustředit na zákazníka či další objednávku v pořadí.
LAF – automatický pěnič mléka a výdejník nápojů
Přejděme teď od čísel k něčemu zábavnějšímu a prozradím vám, co vše Latte Art Factory dokáže. Jestli jste si totiž mysleli, že jde jen o šlehání mléka do kafe, tak jste vedle. Samozřejmě to je jeho hlavní účel, ale jeho technologie pěnění mléka bez použití páry předurčuje LAF k mnohem větší variabilitě používání.
Způsob, jakým LAF šlehá mléko je know-how firmy a výhodou jejich technologie je také možnost výroby studené mléčné pěny. Najednou máte o desítky položek ve vaší nápojové nabídce více. Především v létě, kdy studené kávy mají až tříčtvrteční zásluhu na tržbě z prodeje kávových nápojů, studenou mléčnou pěnu nejvíce oceníte.
Pokud si přejete zůstat u teplého šlehaného mléka a vaše cílová skupina kafařů má v oblibě rostlinné alternativy mléka, můžete svůj LAF využít pro přípravu rostlinného cappuccina s dokonalou mikropěnou a latte art na hladině. Nakonec si v Latte Art Factory můžete nechat zpěnit, jen o správné teplotě vydávat nebo míchat téměř každý nápoj. Zkuste si do lednice tohoto zařízení připravit třeba cold brew coffee. Nebo zapište do LAF vlastní recept na přesné poměry míchání mléka a kávy nebo čaje. Získáte tak perfektní povzbuzující mléčný nápoj jako Iced London Fog nebo Iced latté.
Srovnání produktů LAF Classic vs. LAF Bar
Aktuálně jsou dva typy zařízení Latte Art Factory a každý z nich je dostupný v základní nebo PRO verzi. U každého typu LAF znamená varianta PRO větší výkon, respektive rychlost výroby mléčné pěny. Latte Art Factory má rychlost 900 ml za 60 sekund, kdežto verze PRO až 1,5 litru za stejnou dobu.
Dva konstrukční typy se nazývají LAF Classic a LAF Bar. Rozdílem je především umístění chladničky. Typ Classic má výdejní modul a chladničku jako jeden kompaktní prvek. LAF Bar je navržen pro provozy s prostorovým omezením na pracovní ploše nebo prostě pro takové kavárny, kde na baru nechcete mít objemný černý box.
Důkazem, že LAF opravdu stojí za to, jsou ocenění, které za krátkou dobu stihl nasbírat. Je to přeci-jen zcela nový produkt s moderními schopnostmi jako integrovaná technologie cloud, vzdálený přístup pro update či nastavení a dotyková obrazovka, kde zvolíte dotykem prstu přípravu dle požadovaného receptu, kterých můžete mít i přes stovku. Není tak divu, že jeho tvůrci za něj dostali prestižní cenu 2023 Best New Product Award od Speciality Coffee Association na kávovém veletrhu World of Coffee Dubai 23 nebo HOST 2023 Smart Label Innovation Award na slavné akci HOST Milan.
Pozvedněte svůj kávový business na vyšší úroveň.
☑️ připravíme řešení pro automatizaci procesů v kavárně
☑️ zajistíme vhodné technologie do vaší kavárny
☑️ pomůžeme se zapojením a používáním
👇 Máte zájem? Stačí zanechat kontakt
Možná vás bude zajímat také:
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: