Farmářky, pražičky, baristky. I přes náročnost práce v kávovém průmyslu v něm najdeme mnoho žen, a právě jim bude věnovaný tento článek, který vám může sloužit k rozšíření obzorů a jim jako poděkování.
Rovnost pohlaví v kávovém businessu
Stejně jako mnoho oblastí, i kávový svět bojuje s rovností pohlaví a my bychom o ní měli vědět a napomáhat tomu, aby možnosti měli všichni stejné.
Na pozemcích, na kterých se káva pěstuje, jsou to často právě ženy, kdo se stará o sklizeň a další na první pohled nedůležitou práci. Jejich přínos je v oblasti produkce kávy po celém světě zásadní. V Etiopii práce žen na farmách tvoří až 75 %.
I přesto však mají obvykle jen malou kontrolu nad výnosy ze sklizně a strukturou kávového businessu.
Mezinárodní aliance žen v kávovém průmyslu
O podporu žen v kávovém průmyslu v různých směrech se stará také International Women’s Coffee Alliance. Zasluhují se především o rozvoj vedení, strategického partnerství a většího zviditelnění na trhu.
Ženy na kávových farmách
Nejvíce žen ze celého kávového řetězce najdeme už na jeho začátku. Jak už jsem zmínila výše, v mnoha zemích, především těch afrických, jsou ženy velkou části pracovní síly. Kromě toho se navíc starají o rodinu a chod domácnosti.
Země, odkud se s kávou pěstovanou ženami setkáte nejčastěji, je Rwanda. Významnou osobností místní kávové kultury je Epiphanie Mukashyaka, majitelka několika kávových zpracovatelských stanic.
Poznejte kouzlo afrických káv
Kávovou farmu zdědila po svém manželovi, který zemřel během rwandské genocidy. Peníze za sesbíranou a prodanou kávu poté investovala do nákupu kávových třešní od jiných zemědělců a prodávala je na domácím trhu.
V roce 2000 se Epiphanie spojila s iniciativou Partnership to Enhance Agriculture in Rwanda through Linkages (PEARL) – projektem, jehož cílem je vytvoření lepších ekonomických podmínek pro zemědělce, čehož chce PEARL dosáhnout také pomocí vybudování odvětví výběrové kávy. Zvýšením kvality kávy je tak možné, získat za kávu více peněz.
Epiphanie pomohla zavést elektřinu a vodovodní služby do měst, distribuovala krávy jako zdroj mléka, vybudovala mateřskou školu pro děti farmářů a zaměstnanců pracích stanic a poskytla práci a příjem tisícům lidí. V budování její společnosti Buf Coffee jí nyní pomáhá i její syn Sam.
Ženská pražírna kávy – Girls Who Grind Coffee
Kromě kontroly kávy najdeme mnoho žen i v pražírnách. I tady je práce často fyzicky náročná. V dnešní době však existuje mnoho strojů, které s těžkými pytli i efektivitou práce pomohou.
Své slovo mají ženy v pražírnách 19grams, Drop Coffee Roasters či Square Mile Coffee Roasters. Pražírna Girls Who Grind Coffee ale ženy podporuje ještě o kousek víc. Kromě toho, že pražírně pracují pouze ženy, tak navíc odebírají kávu výhradně od producentek, farmářek, nebo producentů, kteří ženy ve farmaření podporují.
Pražírna navíc kromě rovnosti podporuje také férové placené kávy a stojí tak za iniciativou cheek to cheek, při které jde navíc 10 % ze všech maloobchodních objednávek kávy přímo do kapsy farmářkám.
Zakladatelka Speciality Coffee Association
Erna Knutsen:
- jako první použila termín ,,speciality coffee“ (1974 v rozhovoru s časopisem Tea & Coffee Trade Journal)
- mnoho let byla lídryní kávového světa
- založila Asociaci výběrové kávy (SCA)
Tato žena je kávovému průmyslu velkým přínosem, a ne nadarmo se jí přezdívá královnou výběrové kávy.
Její kávová cesta začala s příchodem do společnosti American Molasses Company, kde byla sekretářkou viceprezidenta kávy. V kávě však tehdy neviděla nic zajímavého. Její cesta pokračovala k Bertu Fulmerovi, do společnosti B.C. Ireland. Právě tam postupem času Erna rozpoznala, že existuje příležitost prodávat malým pražírnám malé šarže kávy, které by jinak nenaplnily kontejner.
Vydobytí si rovnosti, důvěry a pozornosti stálo Ernu mnoho úsilí. Ze začátku ji muži k sobě nechtěli ke cuppingovému stolu a k pražení pouštět.
V roce 1985, kdy společnost B.C. Ireland oslavila 100 let od svého založení, Erna společnost koupila a přejmenovala na Knutsen Coffee, LTD. Koupení společnosti předcházel ještě jeden zásadní milník, a to založení sdružení pražíren kávy, v jejímž názvu nesmělo chybět slovo speciality, tedy výběrový.
Významné baristky ve světě
Mistrovství světa, Brewers Cup a další kávové soutěže i tam jsou ženy v kávovém světě úspěšné.
Začnu nejprve v zahraničí. Agnieszka Rojewská trojnásobná mistryně Polska, čtyřnásobná mistryně Polska v latte artu se v roce 2018 v Amsterdamu stala první ženou, která vyhrála mistrovství světa baristů.
Filtrovaná káva z V60 podle Agnieszky Rojewské
Potřebovat budete:
- dripper V60 ideálně kovový
- 15 gramů kávy namleté na přípravu V60 (střední hrubost)
- 250 ml vody
- baristickou konvici
- papírový filtr
- baristickou váhu se stopkami
- Připravte si papírový filtr do dripperu a dripper propláchněte.
- Nasypte do něj kávu a kávové lůžko urovnejte.
- Kávu zalijte krouživým pohybem 150 ml vody.
- Zbylých 100 ml lijte do středu. Končit se zaléváním byste měli v čase 1 minuta.
- Nyní už stačí jen servírovat. Dobrou chuť.
Pronikněte do kávového světa s kávovou literaturou
Češky v kávovém businessu
Jaké ženy obsadily přední příčky českých kávových soutěží? Kdo českou kávovou scénu reprezentuje ve světě?
Petra Veselá
Kávovou scénu v Česku si bez pochyby nejde představit bez Petry Veselé, jíž káva změnila život už v roce 2004.
Petra se zúčastnila a dvakrát se stala mistryní České republiky v přípravě kávy. Česko reprezentovala i na světovém finále a dalších kávových soutěžích. Několikrát také zasedla v porotě na finále Mistrovství světa baristů. Své znalosti a zkušenosti předává dál na jejich kávových školeních i v její Velké knize o kávě, jež bylo prodáno už více než 30 tisíc výtisků.
Pár let zpátky se se svým mužem Gwilym Davies (vítěz mistrovství světa baristů v roce 2009) rozhodla své pole působnosti v kávovém světě rozšířit také na pražení kávy. Kávu praží v Jílovém u Prahy pod jménem The Naughty Dog.
Tereza Balá
Tereza Balá je českou Baristkou roku 2010. A díky vítězství ČR reprezentovala na World Barista Championship v Londýně. Od roku 2014 především školí nové baristy a baristky. Za sebou má také porotcování v Baristy roku i Coffee in Good Spirit.
Petra Střelecká
Její specialitou je filtrovaná káva, což dokazuje také trojí vítězství v soutěži Czech Brewers Cup a 6. místo na světovém finále v Londýně (1. mezi ženami). O filtrované kávě navíc Petra nedávno vydala také knihu, která je kompletním průvodcem její přípravou.
Vychutnejte si kávu podle receptu Petry Střelecké
Eliška Jandová
Cupping a také Czech Cup Tasters Championship, to je ten pravý šálek Elišky Jandové. Ta soutěž CCTCH vyhrála v roce 2017 i 2018. V současnosti Eliška pracuje jako baristka a pražička v pražírně Dos Mundos v Praze.
Ženy v SCA ČR
Kromě Terezy Balé, Education Coordinator, v tým Spolku výběrové kávy tvoří kromě mužů ještě další žena – Marie Jirásková z Jedno Kafe v Liberci. Ta pracuje na pozici Community Coordniator, podílí se tak především na zvětšování základny české kávové scény.
Donedávna byla součástí týmu také Adina Bálková, která pracovala na pozici koordinátorky SCA ČR, v současnosti SCA ČR vede Ondřej Hurtík.
Ženy v Lázeňské
I u nás v Lázeňské najdete mnoho žen. V naší kavárně v Luhačovicích vám kávu každý den připravuje naše Anet. O balení balíčku s kávou či kávovým příslušenstvím se stará Míša. A za to, abyste měli v mailové schránce i u nás na blogu ty nejčerstvější kávové noviny vděčíme Mirce.
Nejčastější otázky
Jednou z nejznámějších českých žen z oblasti kávy je Petra Veselá – baristka, školitelka, pražička a autorka Velké knihy o kávě. Na světových soutěžích nás také reprezentovala Eliška Janová, Petra Střelecká či Tereza Balá.
Zakladatelkou Asociace výběrové kávy je Erna Knutsen, jež jako první použila pojem výběrová káva (speciality coffee) v roce 1974 v rozhovoru pro časopis Tea & Coffee Trade Journal.