Čtení: 3 minut

Jaké špičkové pražírny výběrové kávy najdeme v Polsku? Je jich hned několik. Tentokrát vám ale představím jednu z největších, a to pražírnu Hard Beans. Co stojí za jejich úspěchem a jaké hodnoty jsou pro ně při pražení důležité? I o tom, bude v tomto článku řeč.

ZAČÁTKY HARD BEANS – OD KAVÁRNY K PRAŽÍRNĚ

Ačkoliv produkce pražírny patří těm největším v Polsku, tak má za sebou pražírna pouhé čtyři roky pražení. Vzniku pražírny však předcházelo 10 let zkušeností s výběrovou kávou a také osmiletý provoz kavárny s výběrovou kávou. A právě v Kofeina Art Café ve městě Opole to celé začalo. Ta byla v roce 2016 oceněna Mezinárodní asociací výběrové kávy (SCA) oceněna nejlepší kavárnou v Polsku.

Kofeina Art Café už není jedinou kavárnou Hard Beans. Od roku 2012 provozují také podnik s názvem Kofeina 2.0, který je spojení kavárny, restaurace a baru.

VÝBĚR KÁVY A HODNOTY PRÁCE S KÁVOU

Pokud se rozhodnete pracovat s výběrovou kávou a pražit jí je třeba si nastavit jistá pravidla a hodnoty. Jaké to jsou právě pro Hard Bean? Příprava kávy a také pražení je pro ně určitým rituálem, a to se snaží přinést i svým zákazníkům. Sami o sobě říkají, že kávu neprodukují, ale tvoří. Kromě sdílení nadšení pro práci s kávou a lásku ke kávě je tu ještě několik dalších hodnot.

KVALITA KÁVY

K pražení si vybírají výjimečná zrnka, která jsou ručně sbíraná na ekologických farmách a poté pečlivě uskladněné. Každý lot má svůj profil pražení. Posun kvality kávy také zapříčiňuje zájem o to být lepší a lepší.

TRANSPARENTNOST ÚDAJŮ

Zákazníkovi umožňují zjistit veškeré info o kávě z jejího obalu. Moc dobře ví, odkud jejich káva pochází a chtějí tyto informace přenést dál.

LIDSKÝ KONTAKT

Pití kávy je často spojené s trávením času s přáteli a rodinou. V Hard Beans chtějí zákazníkům tyto chvíle s jejich blízkými zpříjemnit právě dobrou kávou.

KÁVA HARD BEANS A JEJÍ PRAŽENÍ

Zrnka v Hard Beans praží na pražičkách od značky Diedrich a Giesen. Praží kávu z celého světa, a to jak na espresso, tak pro přípravu filtrované kávy. Pražení v menších pražičkách jim dovoluje lépe kontrolovat důležité parametry celého pražícího procesu.

ČERSTVOST KÁVY

Cesta kávy z plantáže do pražírny není krátká, a i dlouhé cestování má na kávu vliv, proto v Hard Beans tuto dobu zkrátili. V jejich skladu skladují do 30 tun kávy, kterou skladují při přísných skladovacích podmínkách jako je stálá teplota i vlhkost a také proudění vzduchu.

Skladování kávy není důležité jen před pražením, ale také po pražení u vás doma. To, jak budete kávu skladovat má vliv na její chuť a aroma. Přečtěte si, jak správně skladovat kávu.

KONTROLA KVALITY KÁVY

Před upražením kávu kontrolují na základě množství obsažené vlhkosti, tvrdosti a velikosti zrna. Poté tyto informace spojí s těmi o jejich původu, zpracování a způsobu pěstování a na základě toho nastaví individuální profil pražení. Pokud jsou s výsledkem nastavení teploty, prouděním vzduchu, časem a výsledkem spokojeni, začnou pražit větší množství.

Kávu je nutné zkontrolovat nejen před pražením, ale i po. Vzorek každé kávy kontrolují v jejich laboratoři, která také spolupracuje s technologickou fakultou místní univerzity. V laboratoři kontrolují, zda má zrno správnou barvu na povrchu i uvnitř. Kvalitu kontrolují rovněž pomocí cuppingu, při kterém pozorují chuť kávy, její aroma, kyselost, sladkost i konzistenci.

Součástí laboratoře pražírny Hard Beans je také jejich vlastní kávová akademie, kde předávají své několikaleté zkušenosti dál. Zdroj: Sprudge.com

Na pražení navíc dohlíží hlavní pražič Krzysztof Barabosz, který udržuje pražení a všechny jeho parametry pod kontrolou. Díky jeho zkušenostem dokáže reagovat na jakékoliv změny během pražení.

U nás v Lázeňské pro vás praží kávu Zdeněk. Poznejte jeho příběh a cestu ke kávě.

BALENÍ KÁVY HARD BEANS

Celý proces pražení nekončí kontrolou, ale zabalením kávy pro prodej. I toto je pro Hard Beans určitý rituál, kde využívají jejich pečlivost. Kávu balí do balíčků s jednostranným ventilem, který umožňuje kávě dýchat. Díky tomu zůstává tak káva déle čerstvá. 

Za jak dlouho po pražení si můžete kávu připravit? A co znamená degassing? To zjistíte v našem článku o čerstvě pražené kávě.

Balíčky poté balí ještě do krabiček s veškerými důležitými informacemi a potiskem svých typických zrnek. Barva krabiček se liší podle země původu.

V čem kávu ideálně skladovat?

Jasnou odpovědí jsou vakuové dózy, které nepropustí ke kávě vzduch a ta tak neztratí své aroma a zachová si po delší dobu svou chuť. Podívejte se na naši nabídku a vyberte si tu svou.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Autor :
Markéta Nováková
S kávou už to táhnu pár let. Začalo to u lásky k flat whitu, pokračovalo to prací baristky a kreslením rozet do cappuccin. A teď balancuju mezi kávou a marketingem a mojí největší láskou je filtr. ❤️
Napsáno: 5.10.2021
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro