čtení 4 minut | Blog / Škola baristů

Káva je mladé odvětví, které vždy přitahovalo mladé nadšené baristy. Povolání barista není jenom o práci ve voňavém kávovém prostředí. Musíte dělat mnohem víc než jen mačkat tlačítka na kávovaru. Víte, co vše práce baristy obnáší a jak vypadá denní rutina baristy?

Výběr života s kávou

Jak profesionální baristé přišli k životu s kávou a zvolili si své povolání za kávovarem? Jejich cesta nebyla tak jednoznačná, jako když si vybíráte práci doktora nebo právníka. Slavní profesionálové na kávu nemysleli, když se jich někdo zeptal na jejich vysněnou práci v dětství.

„Vždycky jsem chtěl dělat něco důležitého pro svou společnost. Když jsem byl malý, chtěl jsem se stát lékařem, ale když se podívám na to, co dělám dnes, mohu říct, že – svým malým způsobem – mohu dobrou kávou zlepšit dny ostatních lidí, a tak jsem nějak dosáhl toho, čím jsem chtěl být, když jsem byl malý,“ říká Francesco Sanapo, italský baristický šampion z roku 2010.

A další průkopník kávy, Jeremy Zhang, vzpomíná na své dětské touhy: „Kromě nějakých superhrdinů v kresleném filmu jsem o tom moc nepřemýšlel. V té době jsem si nebyl moc jistý, abych měl nějaké divoké sny.“

Práce jako barista

Baristka

Stejně jako v každé nové práci, i první práce baristy může být těžká. Musíte zvládnout vše od přípravy různých nápojů, obsluhy kávovaru, sladkého baru až po práci s pokladnou. A to vše musíte zvládnout při poskytování výjimečných služeb.

Při přípravě šálku kávy jde především o zážitek zákazníka. Vždyť úsilí, které barista do své práce vkládá, je věnováno tomu, aby si zákazník mohl vychutnat skvělou kávu.

Co vše musí barista zvládnout?

Šálek kávy zvládne připravit kdokoli. Ale aby vznikla skutečně dobrá káva, je zapotřebí někoho výjimečného. Naučit se připravit dobrou kávu zabere spoustu času. Konečný výsledek však stojí za to.

Profesionální barista rozumí tomu, jak velikost mletí kávových zrn ovlivní celkovou chuť, ovládá šlehání mléka a jeho jednoduché dávkování.

Díky růstu trhu s kávou se baristé musí více učit o různých druzích kávy, zjišťovat souvislosti mezi chutí i zpracováním.

Příprava kávy

Jaký by měl barista být?

Práce baristy vyžaduje řadu dovedností, které musí za pultem zvládnout:

  • Rychlost a efektivita: Barista je jako chobotnice. Zvládá fungovat s kávovarem, chystat kávy a zkrátka dělat několik činností najednou, tak ať je vše perfektní.
  • Pečlivost: Barista je připravený. Má vše nachystáno na svém místě, tak, aby ho žádná nečekaná vlna lidí nevykolejila. Prostředí je čisté a uklizené a zásoby jsou doplněny.
  • Důslednost: Barista nevydá kávu, se kterou není zcela spokojen. Raději udělá novou než podat hostu nepodařený šálek. Zvládá koordinaci na pracovišti, dohlíží na své pracovníky a nepřipustí si špatně nachystanou objednávku.
Octopus barista

Den v životě baristy

Pečlivý barista s úsměvem na tváři připravující espresso. Tak ho známe my zákazníci. Co vše se ale během dne děje za baristickým pultem?

Ráno dělá den

Pro většinu baristů začíná den brzy. Všechno musí perfektně fungovat, takže je potřeba vše dopředu nachystat a připravit vše potřebné.

Kávovar je potřeba nastavit tak, aby zvládl připravit skvělou kávu. Obvykle se vyhodí několik prvních espress, dokud není kávovar řádně vyčištěn a připraven. Že je espresso ready musí barista sám zkusit a podle chuti poznat.

Kontrola, zda má barista všechno připraveno: správná káva, správné mletí, vhodné šálky a podšálky a samozřejmě v neposlední řadě znalosti o tom, jak vytvářet různé kávové nápoje.

Organizovaný chaos

Nejúspěšnější baristé však musí být zapálení pro kvalitu a služby zákazníkům. Od prvního latté nebo cappuccina ráno připraveného, může celá směna kariérního baristy trvat až do večerních hodin.

Barista neznamená vysedávání celý den u kafíčka se zákazníky. Obvykle je barista celý den na nohou, zaneprázdněný prací za kávovarem nebo doplňováním zboží.

Dny však většinou probíhají v rychlém tempu, stále však zbývá čas na malování ozdobných srdíček na latté, nalévání toho nejlepšího espressa a komunikaci se zákazníky.

Jak vypadá ranní směna v kavárně?

Zákazníci na prvním místě

Jako každá jiná práce s lidmi, i pozice baristy umí být nejen fyzicky, ale právě psychicky náročná. Ovládání kávy je umění samo o sobě. A když tomu přidáme zvládání práce s lidmi, máme perfektního baristu.

Podle baristy Garretta Esary je jednou z největších součástí zákaznického servisu schopnost číst lidi a pochopit, jak chtějí, aby se s nimi komunikovalo. Někteří lidé chtějí jen přijít, dát si šálek kávy a odejít. Jiní lidé si rádi povídají o svém životním příběhu.

Být baristou může být umění i věda. Stejně jako u receptů na jídlo může vařit každý, ne každý může být šéfkuchařem. Proto absolvujte kurzy, dělejte si průzkumy, snažte se být informováni o trendech a hlavně trénujte při každé příležitosti.

Vyzkoušejte kurz přípravy kávy a vydejte se na baristickou dráhu

Nejčastější otázky

Baristou se může stát každý člověk, který má vztah ke kávě. Správnou volbou je 👉 baristický kurz, ve kterém se naučíte vše potřebné, co vyžaduje práce za kávovarem.

Barista pracuje v kavárnách, kde se stará o přípravu kávy. Musí umět připravit perfektní espresso, našlehat mléko na cappuccino a připravit další kávové nápoje. Taky by se měl vyznat ve 👉 výběrové kávě a umět komunikovat se zákazníky.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro baristy
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro opravdové baristy
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva na espresso nebo filtr
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč