Kde se pojmenování barista vzalo? Co je náplní práce baristy? Nejen toto se o baristovi na následujících řádcích dočtete.
Historie slova barista
Oslovení barista se pro lidi připravující kávu začalo používat v během druhé světové války. Do té doby se mluvilo o barmanech. Mussolini s fašismem vedl také boj za poitalštění slov, a tak se z amerického barmana stal barista, který se tak ještě více spojil s italským espressem. Paradoxně se slovo barista používá dnes jak v Americe, tak i jinde po světě.
Náplň práce baristy
Baristé obvykle pracují v kavárnách, espresso barech, ale najdete je i v restauracích či bistrech. K práci používají profesionální kávovary a ačkoli jejich práce může znít jednoduše, není tomu tak.
Baristická zástěra je tím nejlepším dresscodem, pro každého baristu.
Některé manuální kávovary vyžadují obrovskou zručnost, školení a schopnost být flexibilní při přípravě každého šálku kávy. Přizpůsobivost je potřeba i v ohledu k zákazníkovi. Samozřejmě v dnešní době je mnoho kávovarů poloautomatických, tak či tak to znamená, že barista musí umět připravit perfektní espresso.
I na práci baristů má vliv globalizace, a tak se mnoho kávových nápojů z jednoho konce světa připravuje i na druhém. Takže umět připravit espresso či cappuccino jako dříve už nestačí.
Kromě přípravy espressa baristé zpravidla také:
- šlehají mléko, aby mohli připravit širokou škálu nápojů na bázi espressa,
- připravují filtrovanou kávu, jako je káva z V60, Chemexu či překapávacího kávovaru,
dalším kolem baristy je znát rozdíly mezi nápoji, jako je cortado nebo flat white.

Nakonec je tu již zmíněná obsluha zákazníků. Baristé zákazníkům podávají nápoje, které připravili, a přichází s nimi tak do přímého kontaktu. Ve větších kavárnách mohou baristé pracovat odděleně a se zákazníky nepřicházet do styku, ale v menších provozovnách je pravděpodobné, že stejná osoba, která přijímá objednávku nápoje, pak nápoj i připravuje.
Kromě již zmíněného by měl správný barista mít znalosti původu kávy. Vědět by také měl, jak kávovar a další kávové příslušenství vyčistit, správně ho nastavit, používat, udržovat ho a zkrátka o něj pečovat.
S PuqPressem bude práce vašich baristů efektivnější
Samozřejmě, že ne v každé kavárně se setkáme s výběrovou kávu, a tak ani každý barista s výběrovou kávou nepracuje, ale součástí práce baristy by měla být také “osvěta zákazníků” o tom, co je výběrová káva.
Jak se stát baristou?
První možností je studium na gastronomicky zaměřené škole. Tak či tak je ideální volbou kurz vedený přímo zkušeným baristou. U nás v Lázeňské nabízíme baristické školení, které je akreditované MŠMT. Dalším tipům na baristické školení vašich baristů jsme už věnovali jeden z našich předešlých článků: Jak na baristické školení pro vaši kavárnu?
Vzdělání baristů ale kurzem nekončí. Potřeba vzdělávat se je každodenní záležitostí. Lepším baristou se můžete stát především díky tréninku a praxi. Stále přicházejí nové kávy, receptury i metody přípravy, na což je také potřeba reagovat.
Navíc žádná káva není stejná a tak je potřeba vytvářet stále nové recepty pro přípravu jednotlivých káv. Zmáčknout tlačítko, zkrátka nestačí.
Pokud by se barista rozhodl založit si vlastní kavárnu bude navíc potřebovat živnostenský list na hostinskou činnost, která vyžaduje praxi a vzdělání/akreditovaný kurz.
Proč je práce baristy potřeba?
Stejně tak jako máte experty, kteří umí připravit dezerty, alkoholické míchané nápoje nebo kteří umí opravit automobil, jsou potřeba experti, kteří vám správně připraví kávu. Každý jsme dobrý v něčem jiném.
Možná můžete namítat, že kávu si doma umíte připravit také. Je však důležité říct, že je tu ale někdo, kdo se tu kávu naučil připravovat jako první, její přípravu zdokonalil, abyste si vy pak mohli kávu připravit jednoduše i doma. A ten někdo je barista, jehož náplní je také posun úrovně přípravy kávy k lepšímu.
A ne každý si kávu umí doma připravit a raději si zajde do kavárny, kde si svůj šálek skvělé kávy vychutná. Někdo možná nechce ztrácet čas přípravou kávy, protože svůj čas investuje do toho, v čem je dobrý právě on.
Kávová výbava od Victoria Arduino je sen každého baristy
Baristické soutěže
Způsob, jak testovat a poznávat, jaké jsou možnosti v přípravě kávy, jsou právě soutěže. A i baristé mají ty své.
Soutěže probíhají, jak na lokální úrovní jako je třeba náš český Barista roku, tak na celosvětové úrovni v podobě World Barista Championship. Kromě těchto soutěží najdete i mnoho dalších zaměřených na jednotlivé metody přípravy jako například World AeroPress Championship nebo Mistrovství světa v přípravě kávy v džezvě.
Budoucnost baristů
Povolání baristů je z velké části spíše krátkodobá činnost. V kavárnách často narazíte na mladé baristy, kteří si baristováním přivydělávají při studiu. I tak je tu mnoho baristů, pro které je příprava kávy celoživotním „posláním“.

Trh práce se však v dnešní době velmi mění, a to především kvůli technologickému posunu. Z tohoto pohledu lidé, kteří nám kávu připraví, nebudou potřeba zhruba za 20-30 let. Na druhou stranu síla trhu baristů v posledních deseti letech razantně vzrostla (o více než 35 %)
a pokles se nepředpokládá.
Práce baristů ale není jen o přípravě kávy, ale také o komunikaci se zákazníkem. Takže to, že stoj může nahradit člověka neznamená, že stroj člověka nahradí.
Typy baristů
Není barista jako barista a tak tu mám pro vás takové menší rozdělení.
Vyučený barista
Jak jsem již zmínila, mnoho baristů, se kterými se v kavárnách setkáte, jsou mladí vyučení baristé, kteří se ve škole věnují však jinému oboru. Ti obvykle znají především základy přípravy espressa, šlehání mléka, přípravy filtrované kávy ve V60 či Moccamasteru.
Samozřejmě jim nechybí ani základní znalosti o kávě, rozpoznají arabicu od robusty, ví jaký je rozdíl mezi cappuccinem a flat white. Zvládnou také běžnou údržbu kávovaru či mlýnku.
Kávový mistr
Kávový mistr kávou žije. V tomto případě se setkáte s precizně připravenou kávou. Kávový mistr ví, jak se káva v různých podmínkách chová a dokáže se tomu velmi snadno přizpůsobit a upravit tak i svůj kávový recept. Rozpozná zrna dle odrůdy a původu.
Do přípravu kávy vnímá i z pohledu chemie a fyziky. Zapojuje do přípravy nové technologie, a zkouší vlastní experimenty a inovativní postupy. Jsou to zkrátka jedinci, kteří berou kávu jako poslání.
Český barista
U nás v Česku se setkáte s více multifunkčními kavárnami, kam si kromě kávy zajdete také na dvojku bílého, brunch, polévku k obědu či odpolední sendvič a domácí limonádu k tomu. Čeští baristé jsou proto často obratní, jak v přípravě kávy, tak v obsluze kavárny, což znamená v přípravě všech teplých, ale i studených a alkoholických nápojů.
Nejčastější otázky k práci baristy
Baristou se můžete stát díky baristickému kurzu. Ideální volbou je pak ten s podporou MŠMT. Přesně takový baristický kurz nabízíme i u nás v Lázeňské.
Náplní práce baristy je kromě přípravy kávy jako je espresso, cappuccino či filtrovaná káva, také komunikace se zákazníkem, obsluha zákazníka či údržba kávového příslušenství.