Pijete nejradši espresso od rána do večera a rozhodli jste se, že je na čase vytvořit si doma svůj espresso kout? Jaké příslušenství a baristické pomůcky vám tam ke správně přípravě espressa nebo i cappuccina nesmí chybět? V dnešním článku si to ukážeme pomocí celého procesu přípravy espressa.
Vybavení pro váš domácí espresso kout – OBSAH:
- Začíná to u espresso kávovaru
- Pokračuje to zvážením kávových zrnek
- Namletím kávy na tu správnou hrubost
- Poté správným stlačením pomocí tamperu
- S kávovými puky do odklepávače
- Pro přípravu cappuccina ještě našleháme mléko
- Celé to zakončíme čištěním kávovaru, mlýnku a ostatního příslušenství
- Ukázkové set-upy domácích espresso koutů
NEJPRVE KVALITNÍ ESPRESSO KÁVOVAR
Pokud se rozhodnete si domů pořídit espresso kávovar, máte hned několik možností. Tou první je automatický kávovar. Jeho obsluha je opravdu jednoduchá. Na výběr pak máte ze dvou typů, kávovarů čistě na přípravu espressa a kávovarů s parní tryskou, a tak s nimi připravíte třeba i cappuccino nebo latte.
Sázkou na jistotu mezi automatickými kávovary je značka Gaggia. Velmi cenově dostupný, jednoduchý a spolehlivý je jejich kávovar Gaggia Brera. Více funkcí, možnosti hrubosti mletí a 11 různých nápojů pak nabízí její model Babila.
Druhou cestou může být pákový domácí kávovar. Na rozdíl od automatických kávovarů jen některé z nich mají zabudovaný mlýnek. Za to prakticky všechny mají parní trysku, takže stačí už je baristická konvička a můžete trénovat svůj latte art. Pokud vám nevadí si hned ze začátku trochu připlatit a chcete profesionálnější kávovar, skvělou volbou bude značka Nuova Simonelli. Na občasnou kávu vám skvěle poslouží kávovary Lelit.
Pokud si chcete s přípravou trochu více hrát, neměly by vaši pozornosti uniknout manuální espresso kávovary Flair Espresso. Jejich filozofii naplňuje zpomalení a tvrdí, že na dobré věci si stojí za to počkat. Celá příprava espressa v kávovaru stojí na tom, že k jeho provozu nepotřebujete elektřinu, tedy jen horkou vodu, proto se hodí například i na chatu. Páka Flair kávovaru je navržena tak, že síla, kterou působíte na kávovar, je znásobena devíti, a tak dosáhnete potřebných 9 barů.

PERFEKTNÍ PŘÍPRAVA ESPRESSA DÍKY BARISTICKÉ VÁZE
Jestli si koupíte kávovar bez zabudovaného mlýnku bude potřeba kávu zvážit. A pokud kávou nechcete plýtvat, tak nejlépe ještě před mletím. Doma většinou s přípravou nespěcháte, proto je dobré všechny kroky procesu přípravy espressa následovat a nepodcenit. Kromě hrubosti namleté kávy má na extrakci vliv také použitá váha, u espressa hrají roli i desetiny gramu.
Vzhledem k tomu, že je řeč o baristické váze pro espresso, bude pro vás jeden z důležitých faktorů velikost, abyste mohli váhu umístit i pod šálek, během extrakce a kontrolovat tak velikost espressa. Velmi praktickou baristickou váhou pro přípravu espressa je Acaia Pyxis Ultralight a to především díky svým rozměrům 7x7x1 cm. Kromě standardních zabudovaných stopek má také připojení na aplikaci, díky které můžete sledovat vývoj vašich receptur. Skvěle se hodí i na cestování. Levnější a o pár centimetrů větší variantou je pak Acaia Pearl. I ta disponuje spojením s aplikací.
Pak je tu velmi cenově dostupná váha Rhinoware Coffee Gear Dose, ta ale bohužel nemá zabudované stopky, které jsou u přípravy espressa poměrně klíčové. Zlatou střední cestou je pak baristická váha Brewista Smart Scale V2, která má 6 vážících režimů a z toho 4 pro espresso. Všechny tyto váhy skvěle využijete i při přípravě alternativních metod nebo jiných nápojů.
Vyberte si baristickou váhu pro vyvážené espresso
KÁVOVÁ ZRNA NA DOMÁCÍ ESPRESSO NAMLÍT V MLÝNKU NA KÁVU
U mlýnků máte znovu dvě možnosti, první je ruční mlýnek. Ano i některé ruční mlýnky nabízí širokou škálu hrubostí, od French Pressu až po espresso. Zvolila bych ho, ale jen v případě, že často střídáte přípravu espressa a některé alternativy a také cestujete a potřebujete skladnější mlýnek. Příkladem takového multifunkčního mlýnku může být například 1Zpresso JX-Pro s 30 úrovněmi nastavení hrubosti, nebo ruční mlýnky Comandante. Ke kávovaru Flair Espresso bude skvěle pasovat jejich mlýnek Royal.
Pokud se chcete do přípravy domácího espressa naplno a chcete si usnadnit práci dávkováním přímo do páky, pak je elektrický mlýnek jasná volba. Prvním tipem jsou domácí mlýnky od značky Eureka. Nešlápnete vedle ani nákupem mlýnku Nuova Simonelli MHD, který je díky profesionálním mlecím kamenům tichý a kávu na perfektní espresso na něm namelete také díky mikrometrickému nastavení.
Čerstvé kávy pro Espresso
NAMLETÁ KÁVA PATŘÍ DO PÁKY A POD TAMPER
Namletou kávu je po nasypání do páky třeba pořádně utampovat. Spoustu tamperů nabízí česká značka Heavy Tamper, která jak už z názvu vidíte svou výrobu soustředí právě na výrobu tamperů. Při výběru je hlavní dbát na průměr, který je kompatibilní s průměrem páky od vašeho espresso kávovaru. Spousta značek také vyrábí vlastní tampery, což je nejednoduší krok a s průměrem se pak nespletete.

Pro pohodlné tampování byste neměli zapomenout ani na gumovou podložku. Páku si o ní při tampování opřete a nepoškodíte si tak pracovní desku. Navíc tak bude tamper mít svoje místo.
Vyhněte se nejčastějším chybám u tampování
POUŽITOU KÁVOU VYKLEPNOUT DO KNOCK-BOXU
Po přípravě espressa rozhodně nenechávejte kávu v páce, je potřeba ji vyčistit. Pokud je produkce vašich espresso puků větší, hodit se vám bude nejspíš také knock-box neboli odklepávač. Díky tyči se vám puk s použitou kávou vyklepne v celku a lógr, tak neskončí všude.
ESPRESSEM PŘÍPRAVA DOMÁCÍHO CAPPUCCINA NEKONČÍ
Připravte si vychlazené mléko z ledničky a jde se šlehat. Na to samozřejmě ale nejdřív potřebujeme baristickou konvičku. Barista bez konvičky je skoro jak Střihoruký Edward bez nůžek. Abyste i vy byli dokonalým domácím baristou, budete potřebovat i vy tu svou.

Velké rozdíly mezi nimi nenajdeme. Liší se primárně designem, pak také velikostí, proto si vyberete dostatečně velkou, pokud se chystáte připravovat café latte. Rozdílné jsou ještě, co se týče zobáčku, každý je určený pro jiné typy tvarů. S užším se vám lépe budou kreslit rozety, s otevřenějším naopak srdíčka nebo tulipány.
ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA DOMÁCÍHO KÁVOVARU, MLÝNKU I KÁVOVÉHO PŘÍSLUŠENSTVÍ
Nejspíš byste se nejraději hned vrhli na vaši kávu, ještě předtím je však potřeba udělat pár drobností. Pokud jste si připravovali cappuccino, otřete trysku o mléka a do baristické utěrky nechte odstříknout z trysky zbytky mléka, který v ní zůstal. Poté je také třeba vyčistit trysku, a především koncovku pomocí speciálního prostředku.
- Koncovku odšroubujeme.
- Do konvičky si připravíme Caffetto MFC, který smícháme s teplou vodou, trysku do ní vložíme a prošleháme
- Potom ještě necháme trysku odmočit.
- Mezitím důkladně umyjeme houbičkou koncovku .
- Nakonec trysku otřeme, našroubujeme koncovku a prostříkneme
Jak na to, vám nejlépe lépe ukáže naše video.
Stejně jako je důležité čistit trysku, tak nesmíme zapomenout na baristickou konvičku. Tu pořádně vymyjte a obzvlášť se soustřeďte na zobáček, kde má mléko tendenci zůstávat.
Udržovat v čistotě je potřeba kávovar. Čištění se samozřejmě liší podle typu kávovaru, tedy jestli se jedná o pákový kávovar, automatický kávovar nebo ruční kávovar Flair Espresso. Pokud máte pákový kávovar, pak by vám ve vašem koutku nesměla chybět Cafiza. Pro automatický kávovar to naopak budou tablety Cafetto N10.
Sice ne po každém použití, ale alespoň jednou za jeden či dva týdny, byste měli vyčistit i mlýnek na kávu. Zbavíte ho tak nechtěných olejů, které mohou poté ovlivnit chuť kávy.
FILTRACE VODY PRO DOMÁCÍ KÁVOVAR
Abyste se vyhnuli problémům s nefunkčním kávovarem, je také důležité zmínit, že záleží i na vodě, jako do ní používáte. Klasická kohoutková často obsahuje různé minerály, které vám sice na běžnou konzumaci nevadí, ale kávovaru by úplně neprospěli. Pro automatické kávovary nemusíte v kuchyni překopávat rozvody vody, ale stačí si pořídit filtrační konvici, ze které vodu do nádržky v kávovaru budete dolévat.
Některé pákové kávovary, ale zapojení vody vyžadují. V tom případě se vám bude hodit filtrační kartuše. Skvělým pákovým kávovarem je Oscar II od Nuova Simonelli, ten dokonce nabízí možnost si vybrat mezi přímým napojením nebo nádržkou.
ESPRESSO KOUT PRO KÁVOVÉHO NADŠENCE
Pokud si chcete zařídit domácí espresso kout s malým rozpočtem, ale chcete se vyhnout nekvalitním produktům, skvěle vám poslouží právě produkty Flair. Tento espresso kout navíc snadno převezete třeba na chatu.
ESPRESSO KOUT SET-UP V PODOBĚ ZLATÉ STŘEDNÍ CESTY
Jaké je to nejlepší příslušenství pro váš espresso kout, pokud chcete vybavení v nejlepším poměru cena/výkon?
DOMÁCÍ PŘÍPRAVA ESPRESSA S TÍM NEJLEPŠÍM VYBAVENÍM
Nejste žádný espresso začátečník a chcete pro svůj domácí espresso kout jen to nejlepší? Pak právě tento kávovar, mlýnek na kávu a další příslušenství je pro vás to pravé.
Tento setup je to nejlepší, co můžete mít..
NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY K VYBAVENÍ DOMÁCÍHO ESPRESSO KOUTU
Pokud si vybíráte první espresso kávovar, ale nevadí vám si trochu připlatit za kvalitu, tak rozhodně nešlápnete vedle s kávovary od značky Nuova Simonelli. Konkrétně vám pak můžu doporučit model Oscar II. Jestli preferujete něco méně tradičního, chcete kávovar na chatu tak by vaši pozornosti neměly uniknout manuální kávovary Flair Espresso.
Kromě kvalitního kávovaru, byste neměli zapomenout na kvalitní mlýnek na kávu. Ke kávovaru Nuova Simonelli vám skvěle bude ladit elektrický mlýnek stejné značky, Nuova Simonelli MHD. Pro to nejlepší espresso nesmíte zapomenout na kvalitní tamper s gumovou podložkou. Pro udržení mlýnku i kávovaru v kondici se váš domácí koutek neobejde bez speciálních čistících prostředků. O to, aby vaše espresso bylo ještě dokonalejší se postará také kvalitní baristická váha.