Toužíte po espressu i v horkých letních dnech? Ochutnejte cold-pressed espresso, které je připravované tak, aby vás zchladilo i při vysokých teplotách. Zjistěte se mnou, co dělá cold-pressed espresso jedinečné, jak se připravuje nebo jak chutná.
Co je to cold-pressed espresso – OBSAH
Cold-pressed espresso
Jak sám název napovídá, jde o espresso připravené za studena. Na první pohled bychom řekli, že to je jednoduše šálek kávy extrahovaný pomocí studené vody. Není to však tak jednoznačné.
Randy Anderson, konzultant v oblasti kávy a zakladatel společnosti Cold Brew Consulting řekl, že abyste mohli espresso lisované za studena považovat za espresso, musíte vyvinout podobný tlak, který „protlačí“ studenou vodu skrz kávový puk.
Důležitým krokem přípravy je i určitý druh preinfuze, která pomůže extrakci a zajistí, aby vše fungovalo správně. Káva musí být samozřejmě připravena ze studené vody a extrahována pod vyšším tlakem.
Nevýhodou této přípravy je delší čekání. Pokud se chystáte připravit cold-pressed espresso, počítejte, že vám to zabere více času než klasické espresso.
Výsledkem tohoto delšího procesu je však již vychlazený šálek espressa, který je ideální například pro přípravu ledových espresso nápojů. Navíc díky tomu, že je espresso již studené, se nemusíte obávat, že horké espresso rozpustí všechen led ve vašem ledovém nápoji.
Jak se liší od klasického espressa?
Tradiční espresso se narozdíl od cold-pressed espressa připravuje s horkou vodou. Při tomto procesu dochází k velkému tlaku, teplu a páře a výsledkem je šálek kávy, který je nejlepší vychutnat horký a co nejdříve, aby nezhořkl.
Cold-pressed espresso si můžete díky jeho studené teplotě vychutnávat déle samotné nebo z něj připravit různé ledové nápoje. Espresso si spíše vychutnáte jen tak a nebo s přidáním našlehaného mléka v podobě latte nebo cappuccina.
Výběrová káva vhodná na přípravu espressa
Jak připravit cold-pressed espresso
Espresso připravované za studena, bez klíčové složky v podobě teploty. Je to vůbec možné? Odpověď na tuto otázku je ve skutečnosti trochu složitější než ano nebo ne.
Může se zdát, že stačí zachovat stejný postup jako u přípravy tradičního espressa. Do zásobníku bychom mohli jednoduše nalít vychlazenou vodu nebo vodu pokojové teploty.
Pravděpodobně by to zafungovalo, ale nejlepší šálek kávy bychom nedostali. Studená voda je totiž méně účinná při extrakci chutí a aromatu ve srovnání s horkou vodou. Proto je třeba provést několik změn, které to nahradí.
Na většině tradičních kávovarů to samozřejmě možné není, protože neexistuje způsob, jak se vyhnout zahřívání vody pro přípravu kávy.
Správnou cestou může být ruční presovač nebo AeroPress, které nám k přípravě dobrého espressa lisovaného za studena mohou pomoct.
Vytvořte si vlastní cold-pressed espresso
Cold-pressed espresso s Flair kávovarem
Dobrou volbou, jak cold-pressed espresso připravit, jsou ruční pákové kávovary Flair. Abychom však docílili dokonalého studeného espressa je potřeba provést několik změn.
Vedoucí oddělení pro vzdělávání a komunitu ve společnosti Flair Espresso, Andrew Pernicano říká, že díky absenci teploty bude mnohem těžší získat stejnou úroveň extrakce a rozpustnosti. Z toho důvodu je potřeba zvýšit množství kávové sedliny v portafiltru, abyste měli větší množství rozpustných látek.
Jak postupovat?
- Budete potřebovat asi 20g namleté kávy
- Kávě předem dopřejte preinfuzi ve studené vodě asi 1 – 1,5 minuty.
- Poté je čas vyvýjet tlak.
- Pomalu stáhněte páku dolů a sledujte dno koše portafiltru.
- Až se objeví první kapky espressa, podržte páku na místě a pozastavte ji na požadovanou dobu preinfuze, než zvýšíte tlak na plných 9 barů.
AeroPress espresso za studena
Další možností na přípravu cold-presses espressa je AeroPress. Jednoduchý přístrojek, který nám zajistí rychlou a snadnou přípravu (studeného) espressa.
Jak postupovat?
- Opět budete potřebovat asi 20g namleté kávy.
- Umístěte AeroPress dnem vzhůru.
- Píst stlačte to poloviny. Tím zajistíte, že voda a káva zůstanou v kontaktu, když brewer otočíte.
- Nalijte 80 gramů ledově studené vody.
- Míchejte 40 vteřin a poté nechte 1 minutu louhovat.
- Přidejte filtr do uzávěru, nasaďte jej. Překlopte vařič a stiskněte.
Co ucítíme v šálku
Narozdíl od klasického hořkého a kyselého espressa u cold-pressed espressa převažuje sladší a jemnější chuť.
Právě proto cold-pressed espresso skvěle chutná v kombinaci s citrusovými nebo perlivými limonádami s vyšší kyselostí.
Cold-pressed espresso VS. ledové espresso
Jak se cold-pressed espresso liší od známého ledového espressa? V první řadě je to příprava. Ledové espresso se připravuje horké a poté se do něj vloží ledy, aby se ochladilo.
Naopak cold-pressed espresso se připravuje studené hned od počátku. A to dělá jeho chuť výraznější a lepší.
Problém u ledového espressa je to, že při ochlazení horkého espressa dochází k přeměně kyseliny chlorogenové na kyselinu chinovou a to způsobuje jeho trpkou chuť.
Možná vás zajímá, kde a jak můžete cold-pressed espresso vyzkoušet. A zda je či se stane základem espresso kaváren. V současné době příprava cold-pressed espressa není v kavárnách typická a v blízké budoucnosti to pravděpodobné ani není, protože takové vybavení k rychlé a spolehlivé přípravě espressa za studena ještě neexistuje.
Pokud nám budoucnost přinese speciální kávovary na výrobu studeného espressa, mohlo by se to stát vyznámným krokem pro kavárny. Přece jen ledová káva je již významnou součástí tohoto odvětví a rychlá příprava tohoto studeného nápoje by ho jen zdokonalila.
Co vás zajímá o cold-pressed espressu
Espresso, které je lisováno za studena. Je to tedy ideální letní nápoj z 👉 výběrové kávy, který dobře chutná a osvěží v horkých dnech.
Pokud jste vlastníkem 👉 Flair Espresso kávovaru či 👉 AeroPressu odpověď je ano! Jak cold-pressed espresso připravit se dozvíte v našem článku.