Toužíte po čerstvě připravené kávě u vás doma? Chcete si užít kávou vonící byt hned od rána a dát si k snídani vaše milované cappuccino? V tom případě si v kuchyni udělejte kousek místa pro domácí kávovar. No jo ale… který je pro vás ten pravý?

V dnešní době se zdá, že každá domácnost má kávovar. Pokud se rozhodnete, že přišel čas na kávovar i u vás doma nebo hledáte alternativu za ten současný, je možné, že se ztratíte v množství nabízených kávovarů. Existuje několik druhů kávovarů. Pojďme si tedy říct, co zvážit při výběru domácího kávovaru a jaké jsou výhody a nevýhody kávovaru pákového, automatického, překapávacího nebo toho na kapsle.

CO SE ŘEŠÍ PŘI VÝBĚRU KÁVOVARU NA DOMA

Abyste našli dokonalý kávovar, musíte si nejprve položit několik zásadních otázek:

 • Kolik káv denně připravíte?
 • Jaký druh kávy musí být schopen kávovar připravit? Pijete jen kávu bez mléka, nebo i mléčné kávové nápoje jako cappuccino či latté.
 • Kde kávovar ve vaší kuchyni umístíte? Máte na něj dostatek místa? Potřebuje kávovar připojení na vodu/odpad?
 • Chcete rychlý a snadno použitelný kávovar nebo kávovar s více manuálním nastavením?
 • Nakonec co je docela zásadní: kolik jste ochotni utratit za kávovar?

PÁKOVÝ KÁVOVAR

Tento typ kávovaru je nejnáročnější na obsluhu i co se dalších pomůcek týče. K samotnému pákovému kávovaru potřebujete ještě espressový mlýnek, pokud tedy nesáhnete po variantě kávovaru s vestavěným mlýnkem. No a pak ještě nějaké to vybavení navíc, jako je tamper nebo konvička na mléko.

Domácí pákový kávovar

Výhody:

 • Je schopen produkovat nejlepší espresso
 • Možnost regulace kávy
 • Vypadají skvěle

Nevýhody:

 • Složitější obsluha kávovaru
 • Větší údržba kávovaru – čistění cest i trysek
 • Chcete-li tyto stroje co nejlépe využít, potřebujete dobrý mlýnek na kávu

Zajímá vás, jak je to s kávovary, které mají integrovaný mlýnek? Přečtěte si, proč si (ne)koupit kávovar s vestavěným mlýnkem.

Levnější domácí pákové kávovary mají nejčastěji vibrační čerpadlo. Je tomu tak z důvodu rozměru a ceny, jelikož tento typ čerpadla je menší i levnější. Čerpadla rotační pak navyšují cenu kávovaru, ale zvyšují i kvalitu připravované kávy na profesionální úroveň. Rotační čerpadlo najdete u profi kávovarů ale i u některých kousků kávovarů pro domácnost, v naší nabídce jej obsahuje třeba kávovar Lelit Bianca.

Bude pro vás pákový kávovar ten pravý? Čtěte: Jak vybrat domácí pákový kávovar.

Pákové kávovary vyžadují více technického know-how a trpělivosti při přípravě kávy. Chcete jen postavit pod kávovar hrníček a za moment si jej vyzvednout plný horké kávy? V tom případě si s pákovým kávovarem rozumět nebudete a rovnou přeskočte ve čtení níže k odstavcům věnovaným automatickým kávovarům.

PŘÍPRAVA KÁVY S PÁKOVÝM KÁVOVAREM

Příprava kávy v pákovém kávovaru potřebuje svůj čas pro přípravu, vaši péči a určitou úroveň baristických zkušeností. Nelekejte se, není to nic tak složitého a vše se dá naučit. Pákový kávovar bude potřebovat nejen nachystat udváženou dávku správně mleté kávy do páky, ale také ji v ní urovnat tamperem, vložit do hlavy kávovaru, spustit, kontrolovat a ukončit extrakci.

 

Opakováním si obsluhu kávovaru zautomatizujete na tolik, že vám to přijde naprosto jednoduché. Zároveň budete mít nesmírnou výhodu, že budete moct si s vaší kávou “hrát” a proniknete do tajemství přípravy kávy, která jsou ostatním pijákům, těm co si jen vyzvednou svůj hrnek kávy, skrytá. S pákovým kávovarem získáte moc a kontrolu nad každým espressem.

 

Kromě kávovaru budete potřebovat další příslušenství a hlavně mlýnek na kávu. Mlýnek musí být „espressový“ tedy takový, co mele velmi jemně prostě “na espresso” a samozřejmě jde na něm nastavit hrubost, v tomto případě spíše jemnost mletí.

 

 

VÝBĚR PÁKOVÉHO KÁVOVARU

V závislosti na vašich konkrétních potřebách, očekávání a dovednostech, existuje celá škála strojů v různých cenových hladinách. Od jednoduchých strojů bez širokého množství možností nastavení extrakce, až po stroje, které jsou ve správných rukou schopny vyrobit dokonalé espresso!

 

Pokud se rozhodnete pro pákový kávovar, obraťte se na nás. Zavoláme si a můžeme nejrychleji probrat možnosti, které jsou pro vás nejvhodnější. Toto téma je opravdu široké. Pro bezstarostný nákup pákového kávovaru včetně potřebných doplňků a pomůcek jsme vytvořili výhodný balíček: sadu pákového kávovaru s příslušenstvím.

Ebook zdarma: Jak na espresso

AUTOMATICKÝ KÁVOVAR

Automatické kávovary vám umožní vyrobit různé druhy káv z čerstvě namleté kávy jedním stisknutím tlačítka i získat dobré espresso. Drtivá většina automatů na trhu, a všechny naše, mají součástí kávovaru mlýnek.

Výhody:

 • Přátelský k životnímu prostředí v porovnaní s kapslemi
 • Náklady na provoz jsou oproti kapslovému poloviční
 • Možnost vybrat si vlastní kvalitní kávu
 • Četná nastavitelná nastavení: teplota, velikost nápoje, nožství gramů kávy…
 • Možnost nápojů, které si můžete připravit  v závislosti chuti

Nevýhody:

 • Počáteční kupní cena
 • Měli byste zvážit prostor na pracovní desce ve vaší kuchyni
 • Automatické kávovary nemají tak odhlučněné mlýnky

Při každodenním používání může být mnohem levnější a ekologičtější než jiné kávovary. V závislosti na vybraném modelu mohou automatické kávovary nabídnout velkou všestrannost v přípravě nápojů: espresso, cappuccino, latte macchiato, ale i čaj nebo horká čokoláda.

Chcete domů automatický kávovar? Přečtěte si náš článek, který vám prozradí, jak si takový kávovar vybrat.

AUTOMATICKÝ KÁVOVAR A ŠLEHÁNÍ MLÉKA

Nejdůležitější je uvědomit si, zda potřebujete připravovat i mléčné nápoje. Jednoduchý automat Melitta Solo například vychází do 10 000,-. Pokud se však bavíme i o šlehání mléka, zvýší se ceny takovýchto kávovarů téměř o dvojnásobek.

 

Espresso automat – základní kávovar, který pomele kávu a připraví zpravidla 1 i 2 espressa najednou. U většiny jde regulovat množství vody v nápoji. Některé espresso automaty mají ještě dodatečnou trysku na ohřev vody, pro doletí horké vody do nápoje např. přípravu Americana či Lunga.

 

Automat na mléčné nápoje – levnější varianty nabízí trysku a dávají vám možnost si mléko našlehat sami, v konvičce. Reálně lze ale trysku použít spíš na ohřev než na šlehání, protože tyto trysky nemají dostatečný výkon. Pokud z kávovaru trčí ve přední části průhledná hadička, jde o hadičku pro capuccinator. Kávovar si sám nasaje mléko a našlehá ho do nápoje.

 

Pokud nejste zastánci mléčných nápojů doporučujeme sáhnout po espressovém automatu. Jestli chcete připravovat i mléčné kávové nápoje myslete na to, že mléčné cesty se musí čistit. Většina kávovarů umí profouknout mléčné cesty automaticky párou po dokončení nápoje, ale stále je potřeba občasné ruční mytí.

KAPSLOVÝ KÁVOVAR

Kávovary na kapsle nejsou příliš drahé a snadno se používají. Obvykle jde o jednoduché stroje s jednoduchým nastavením. Káva z kapslových kávovarů nesplňuje hned několik vlastností správného espressa.

 

Například už samotné množství kávy v kapsli. U Nespressa to je okolo 6 g mleté kávy v kapsli. Když u nás v pražírně připravujeme espresso v pákovém kávovaru, používáme okolo 10 g kávy. Extrakční poměr je tedy u kapslových kávovarů mnohem nižší, což ve výsledku znamená „slabou kávu“. 

 

Obecně jakékoliv zásahy do extrakce jako pro přípravu kávy zásadní změna jemnosti mletí jsou takřka nemožné. Možnost nastavení množství kávy či teploty vody také není u všech typů kapslových kávovarů. Proč by také mělo, když kávovary na kapsle byly vytvořeny jako alternativa rychlé kávy bez práce jakou je například instantní. Stejně tak, jako u instantní kávy, ale musíte počítat, že daní za pohodlnost je právě ztráta kvality.

 

Do kapslí putuje většinou levnější káva a v kapslích je v obchodě nějaký pátek. Káva v kapsli bývá sice před stárnutím dobře chráněna dusíkem a hermetickým uzavřením, ale vůni čerstvě mleté kávy prostě nezažijete. U kapslových kávovarů myslete také na to, že jakmile jeden koupíte, už jste vázáni na určitou značku a v lepším případě, jen na určitý tvar kapslí. Cena za šálek z kapsle je přibližně dvojnásobná v porovnání se zrnkovou kávou!

 

Kromě ekonomického faktoru je tu ještě rozporuplný pohled na ekologický dopad kapslí. Nejčastěji na trhu seženete plastové nebo dnes již „ekologičtější“ hliníkové. Ptáte se, proč ty uvozovky? Je pravda, že je hliník dobře recyklovatelný. Jenže kdyby byly všechny kapsle ze 100% hliníku (zmiňované Nespresso kapsle jsou z 80% hliníkové a doplněné o plast), aby došlo k jejich recyklaci je nutné pro to něco udělat. 

 

Recyklace totiž začíná u uživatele. Postup je takový, že se musí odříznou víčko kapsle a použitý lógr vyhodit – třeba do květináče a kapsli vymýt vodou. Takovou spolu s víčkem a dalším čistým hliníkovým odpadem z domácnosti pak odneste na patřičné sběrné místo. Tím je buď sběrný dvůr nebo místo pro výkup kovu.

 

Zatím v České Republice ještě není úplně běžné mít vedle kontejneru na plast a papír také ten na použitý kov, ty najdete u některých nádraží. Některá města doporučují hliník vhazovat do plastových kontejnerů. 

 

Třídění hliníku není nic nezvládnutelného. Můžete využívat hliníkových kapslí a správně třídit odpad. Avšak starost s použitými kapslemi či používání doplňovacích kapslí na více použití minimálně snižuje pohodlnost užívání kapslového kávovaru, pro kterou byl stvořen.

Výhody:

 • Velmi atraktivní cena za stroj
 • Rychlé a snadné použití
 • Stroje jsou často kompaktní a nezabírají příliš mnoho místa

Nevýhody:

 • Vysoké provozní náklady na kapsle
 • Nutnost kupovat určitou značku kapslí
 • Omezené možnosti úpravy extrakce
 • Velmi levná káva bez přesného původu
 • Plastové kapsle nejsou ekologické, 100% hliníkové pouze při recyklaci podmíněné správným tříděním odpadu.

PŘEKAPÁVACÍ KÁVOVAR

Kávovary s filtrem umožňují připravit kávu z čerstvě namletých zrn, čímž zachycují všechny chutě kávy. Záleží na správném modelu pro vás. Pokud vás baví objevovat chutě v kávě nebo si chcete kávu snadno regulovat, je překapávač přesně pro vás.Pro přípravu překapávané kávy se využívají světleji pražené kávy “na filtr” a takové jsou zpravidla nejvyšší kvality. 

 

S překapávačem si můžete volit kávy do ovoce – aciditní i kávy sladké bez kyselosti. K samotnému kávovaru na překapávanou kávu si ještě pořiďte mlýnek, jelikož dobrá káva je připravena jen z čerstvě mletých zrn. Pokud si vybíráte překapávač, doporučujeme se zaměřit na certifikaci SCA. Kvalitní překapávač jako například stroj norské firmy Wilfa nebo dnes již kultovní Moccamaster, oproti levným plastovým variantám ze supermarketu kávu nepřepálí a využije její chuťový potenciál naplno.

Výhody:

 • Ideální pro výrobu několika šálků současně
 • Skvělá degustační káva
 • Jednoduché použití a téměř žádná údržba
 • Můžete si snadno regulovat množství vypité kávy/kofeinu

Nevýhody

 • Pro některé lidi je špíliš „slabá“ až připomíná čaj.
 • Regulujete jen hrubost kávy

DALŠÍ MOŽNOSTI V DOMÁCÍ PŘÍPRAVĚ KÁVY

Existuje tolik způsobů přípravy kávy, stačí si jen vybrat. Můžete také zkusit připravit si kávu alternativním způsobem, tedy ručně připravovanou filtrovanou kávu. Oprostit se od strojů můžete i při přípravě espressa! Mezi pákovými kávovary v naší nabídce najdete i unikátní kávovar Flair. S Flair espresso si připravíte kávu bez elektřiny, takřka kdekoli. Určitě najdete způsob přípravy kávy, který vám umožní si vychutnat skvělou kávu přesně podle vašich představ a chuti.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.